Známy lekár upozorňuje na štúdiu v Nature, ktorá prináša zlé správy. V Európe zomreli na Covid viac ako 2 milióny ľudí
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 251
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 527
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 251
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 527
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je XX, za predchádzajúci deň pribudlo XXX zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 251 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 123 790, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 786 579 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 322 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 7 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 018.
V Európe zomreli na ochorenie COVID-19 už viac ako dva milióny ľudí. Vo štvrtok to oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). „Dosiahli sme naozaj desivý míľnik. Počet obetí koronavírusu v Európe už prekročil dva milióny,“ uvádza sa v stanovisku.
WHO tento týždeň uviedla, že pandemická situácia sa na celom svete zlepšuje, s výnimkou Afriky, Južnej a Severnej Ameriky. V Spojených štátoch počet obetí v spojitosti s covidom už prekročil hranicu jedného milióna.
Lekár Peter Sabaka na sociálnej sieti upozorňuje na štúdiu v prestížnom vedeckom časopise. Tá podľa neho neprináša dobré správy.
„V Nature uverejnili štúdiu, podľa ktorej protilátky ľudí ktorý neprekonali infekciu predošlými variantami ani neboli očkovaní ale ochoreli len na omikron nie sú veľmi účinné v neutralizácii alfa alebo delta variantu. A pozor, delta nezmizla. Len sa šíri len ozaj veľmi málo.“
„Protilátky očkovaných čo následne prekonali omikron ale dokážu neutralizovať ako deltu tak aj omikron. Ak by sme žili v Portugalsku, povedal by som si že no a čo. My ale žijeme niekde úplne inde.“
Vo svojom príspevku taktiež objasňuje, prečo sa vírus stáva menej smrtiacim:
Pandemická situácia sa všade zlepšuje, s výnimkou Ameriky a Afriky
Podľa najnovšej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa počet nových prípadov nákazy koronavírusom na celom svete znižuje, s výnimkou Afriky a Ameriky.
Tento klesajúci trend nových prípadov sa začal v marci, no presné počty sa nedajú určiť, keďže mnohé krajiny upustili od pravidelného testovania obyvateľov a zvýšeného dohľadu nad pandemickou situáciou.
Podľa WHO počet nových prípadov rastie len v Severnej a Južnej Amerike, kde zaznamenali 14-percentný nárast, a v Afrike, odkiaľ hlásia o 12 percent viac prípadov. Na rovnakej úrovni zostalo západné Tichomorie. Všade inde sa však pandemická situácia zlepšuje.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus však počas tlačovej konferencie varoval, že nárast prípadov vo viac ako 50 krajinách ukazuje premenlivosť tohto vírusu. Dodal, že hospitalizáciám a masívnym lokálnym vlnám ochorenia COVID-19 zatiaľ bráni vysoká miera imunity populácie, no v oblastiach s nízkou úrovňou zaočkovania sa môže situácia vyvinúť úplne inak.
V chudobnejších krajinách je totiž proti koronavírusu zaočkovaných len 16 percent ľudí. Jednou z krajín, ktoré zaznamenali najväčší nárast počtu nových prípadov nákazy, je Čína, ktorá ich hlási až o 145 percent viac.
Zaviedla preto ešte tvrdšie opatrenia, no WHO v utorok čínsku stratégiu nulovej tolerancie covidu skritizovala a označila ju za neudržateľnú. Zároveň vyzvala Peking na zmenu tohto prístupu. Aj Severná Kórea vo štvrtok – po viac ako dvoch rokoch pandémie – potvrdila vôbec prvé prípady ochorenia COVID-19. Vodca Kim Čong-un preto vyzval na zavedenie čo najprísnejších opatrení.