Známy „majster textu“ a držiteľ Nobelovej ceny neumrel prirodzene. Nálezy naznačujú krutú vraždu

  • Pablo Neruda, ikona básnickej tvorby z latinskej Ameriky, bol zavraždený
  • Naznačujú to zistenia takmer 50 rokov po jeho smrti
  • V jeho pozostatkoch našli toxín
Injekcia, striekačka, aplikovaná do ľudského tela. Lekár podáva injekciu. Legendárny básnik Pablo Neruda sedí v Paríži
Unsplash/Hush Naidoo Jade Photography TASR/AP, Michel Lipchitz
  • Pablo Neruda, ikona básnickej tvorby z latinskej Ameriky, bol zavraždený
  • Naznačujú to zistenia takmer 50 rokov po jeho smrti
  • V jeho pozostatkoch našli toxín

Pablo Neruda, rodák z Čile, bol jedným z najvplyvnejších a najčítanejších básnikov 20. storočia v Amerike. Mnohí kritici ho považujú za geniálneho a najvýznamnejšieho básnika píšuceho v španielskom jazyku.

Preslávil sa najmä zbierkou Dvadsať básní o láske a pieseň o zúfalstve. V súčasnosti si ho ľudia pamätajú najmä pre jeho ódy a ľúbostné básne, ale aj ako víťaza Nobelovej ceny, píše Poetry Foundation

Jeho smrť v roku 1973 však priniesla jednu z najdlhšie trvajúcich záhad v modernej histórii Čile. Neruda mal 69 rokov a podľa oficiálnej verzie mal zomrieť na rakovinu prostaty a podvýživu. Stalo sa tak iba 12 dní po vojenskom prevrate, ktorý zvrhol demokraticky zvolenú socialistickú vládu jeho priateľa, prezidenta Allendeho.

Ako informujú agentúra APThe Guardian, mnohí dodnes veria, že táto verzia zavádza a Neruda mal byť podľa nich zavraždený. A po novom svet spoznal najnovšie informácie, podľa ktorých sa tak skutočne stalo.

Súdni experti totiž zistili, že čilský básnik zomrel po otrave silným toxínom a potvrdili tak desaťročia trvajúce podozrenia z vraždy.

Zistenia

Niektorí, vrátane Nerudovho synovca Rodolfa Reyesa, dlho verili, že básnika zavraždili, pretože zjavne oponoval vtedajšej začínajúcej diktatúre Augusta Pinocheta. 

Pred desiatimi rokmi – po takmer 4 desaťročiach od Nerudovej smrti – čilský sudca nariadil exhumáciu básnikových pozostatkov. Dôvodom bola výpoveď jeho bývalého šoféra Manuela Arayu. Neruda mal Arayovi volať z nemocnice v Santiagu a tvrdiť, že mu počas spánku pichli injekciu do žalúdka. O niekoľko hodín na to umrel.

Po rozhodnutí súdu sa vzorky Nerudových pozostatkov odoslali do forenzných laboratórií v štyroch rôznych krajinách. Následne, v roku 2015 čilská vláda uviedla, že je „veľmi pravdepodobné, že za jeho smrť bola zodpovedná tretia strana“. O dva roky neskôr tím medzinárodných vedcov povedal, že sú „100-percentne presvedčení“, že básnik nezomrel na rakovinu prostaty.

Výsledky

Svet momentálne čaká na správu expertízy, v ktorej sa majú už čoskoro zverejniť výsledky skúmania vo forenzných laboratóriách. Avšak Nerudov synovec Reyes už v pondelok (13. 2.) uviedol, že vedci podľa výsledkov našli v tele jeho strýka toxín „Clostridium botulinum“.

„Čo to znamená? Znamená to, že Neruda bol zavraždený zásahom štátnych agentov v roku 1973,“ tvrdí rodina.

Verejné zverejnenie zistení skupiny sa tento rok už dvakrát odložilo. Najprv kvôli problémom s internetovým pripojením jedného z expertov a potom preto, že porota ešte podľa sudcu musela dosiahnuť konsenzus.

Zdá sa však, že výsledky ukážu jasnú odpoveď. Reyes pre agentúru AP totiž uviedol, že forenzné testy vykonané v dánskych a kanadských laboratóriách ukázali prítomnosť „veľkého množstva Cloristridium botulinum, ktoré je nezlučiteľné s ľudským životom“.

V roku 2017 táto istá skupina vedcov uviedla, že v Nerudových kostiach a jednom zube našli náznaky toxínu. Na základe tohto odhalenia sa vypracoval znalecký posudok. Reyes, ktorý v prípade smrti jeho strýka pôsobí ako právnik, tvrdí, že k posudku má prístup.

Laboratórne testy dospeli k záveru, že toxín bol podaný, keď bol básnik nažive, prezradil básnikov synovec.

Čakáme na odpovede

Svet má teraz spoznať oficiálnu správu takmer 50 rokov po básnikovej smrti básnika a 12 rokov po začatí súdneho vyšetrovania.

Nerudov bývalý šofér Araya si je istý, že forenzné nálezy podporia jeho tvrdenie. Podľa jeho výpovede mu tieto informácie mala poskytnúť zdravotná sestra v nemocnici, kde sa Neruda liečil.

„Kto mu vpichol tú injekciu, vystrelil? Čoskoro to zistíme, ale niet pochýb o tom, že Nerudu zabil priamy zásah tretej strany,“ hovorí Reyes.

Pinochetov prevrat podporovaný USA, počas ktorého si sám Allende siahol na život, Nerudu zdevastoval a priviedol ho k plánovaniu exilu v Mexiku.

Deň pred plánovaným odletom ho však sanitka odviezla do nemocnice v hlavnom meste Čile, kde sa liečil na rakovinu a ďalšie choroby. Zomrel tam večer 23. septembra, údajne na následky rakoviny prostaty.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Poetry Foundation, The Guardian, AP

Najnovšie videá

Trendové videá