Známy vitamín ti zachráni zdravie. Nájdeš ho v tých najbežnejších potravinách vo vlastnej chladničke

  • Citrón nie je najlepším zdrojom vitamínu C
  • Potraviny s jeho vyšším obsahom náš aj v chladničke
  • Na otázky nám odpovedala aj odborníčka
vitamíny v ovocí a zelenine
Ilustračný obrázok Unsplash/nathan-dumlao, thomas-le
  • Citrón nie je najlepším zdrojom vitamínu C
  • Potraviny s jeho vyšším obsahom náš aj v chladničke
  • Na otázky nám odpovedala aj odborníčka

Nie je kapusta ako kapusta 

Surová červená kapusta obsahuje 57 mg vitamínu C na 100 g pričom obyčajná biela iba 36 mg. No po vykvasení sa jej hodnota zvýši takmer dvojnásobne, a to práve vďaka baktériám mliečneho kvasenia. Okrem toho, že detoxikuje organizmus a posilňuje imunitný systém, pomáha bojovať aj proti stresu.

Zabezpečuje zdravú bakteriálnu flóru a vytvára dobrý základ pre obranyschopnosť organizmu. Podľa štúdie publikovanej v časopise Nature Communications, kapusta znižuje aj riziko Alzhaimerovej choroby, prostredníctvom redukcie nežiadúcich proteínov v mozgu.

Na farbe (papriky) záleží

Veľké množstvo vitamínu C obsahuje aj potravina, ktorú máš doma zrejme aj ty. Okrem toho, že posilňuje obranyschopnosť, sa nachádza na vrchných priečkach spomedzi zelenín s najvyšším obsahom vitamínu C.

Veľmi však záleží aj na tom, akú papriku si zvolíš. Ak chceš kyseliny askorbovej vyťažiť čo najviac, siahni po tej žltej. Sto gramov totiž obsahuje 306 % dennej odporúčanej dávky vitamínu C. Červená paprika sa drží v tesnom závese na druhom mieste s percentuálnym podielom 213 %. 

Ak trpíš chudokrvnosťou, zbystri pozornosť. Práve preto, že je paprika bohatým zdrojom kyseliny askorbovej, dokáže dokonale vstrebávať železo z čriev. Konzumácia surovej papriky s potravinami bohatými na železo, ako je mäso alebo špenát, ti tak môže pomôcť zvýšiť jeho zásoby v tele, čím sa zníži riziko anémie.

Okrem „céčka“ obsahuje zásoby ochranných antioxidantov – luteínu a  zeaxantínu, ktoré zodpovedajú za centrálne videnie a chránia našu sietnicu a šošovku pred poškodením. S vekom ich úroveň postupne klesá a to najmä v časti oka, ktorá pomáha zaostriť svetlo. Nižšia hladina týchto antioxidantov sa spája s poruchou zdravia očí, ktorá môže spôsobiť dokonca až stratu zraku.

Zelená baňa

Kto by bol povedal, že práve nenápadná aromatická bylinka bude predstavovať zlatú, vlastne doslovne zelenú baňu vitamínu C. Petržlenová vňať, tradične plávajúca na hladine slepačej polievky, v sebe ukrýva neuveriteľných 130 mg vitamínu C na 100 gramov. Zároveň vyvracia mýtus o tom, že citróny sú na tento vitamín najbohatšie. Ukrýva ho v sebe totiž trojnásobne viac

Petržlenová vňať je bohatá aj na vitamín K. Ten sa zlučuje s osteokalcínom – proteínom, ktorý je od tohto vitamínu závislý – a posilňuje kosti. Pomáha predchádzať aj ich ochoreniam, a to tým, že bráni vápniku hromadiť sa v tkanivách. 

Vďaka svojím protizápalovým účinkom pomáha aj pri artritíde, lieči diabetes či redukuje oxidačný stres v tele, čím dokáže znížiť riziko niektorých druhov rakoviny.

Liek na starnutie

Najčastejšie sa podáva so zapečeným syrom, robia sa z nej aj polievky a legendy hovoria, že surová nikdy nikomu nechutila. Aj brokolica má skrytý potenciál – 100 gramov tejto potraviny dokáže pokryť celodennú odporúčanú dávku kyseliny askorbovej.

Je výbornou alternatívou aj pri chudnutí, keďže predstavuje jednoduchú a ľahkú prílohu. Ak ju budeš konzumovať pravidelne, môžeš tým znížiť riziko výskytu rakoviny či podporiť detoxikáciu organizmu. Zároveň zlepšíš zdravie svojho srdca a dokonca zabrániš predčasnému starnutiu.

brokolica
zdroj: Unsplash/mae-m, mockup-graphics

Trochu exotiky  

Popredné priečky obsadzuje aj kivi – ovocie, ktoré má v sebe vitamínu C viac než pomaranč či citrón. A to dvojnásobne. Dva plody tohto chlpatého tropického ovocia poskytnú telu 130 mg požadovaného vitamínu. Kivi je zároveň aj potravinou, ktorá podporuje zdravie pokožky. Dokonca sa môže stať, že si ho jednoducho pomýliš s periodickou tabuľkou prvkov. Ukrýva v sebe totiž aj draslík, meď, vápnik, fosfor a horčík. 

(Ne)diskriminácia citrusov

Aj napriek snahe vyvrátiť mýtus o tom, že citrusové plody obsahujú céčka najviac, by bolo nefér nespomenúť aspoň jeden z nich. A to konkrétne pomaranč. Práve on sa odjakživa spája s prevenciou voči prechladnutiu či bežným sezónnym chrípkam. Zabraňuje infekciám a výrazne posilňuje obranyschopnosť  najmä vďaka flavonoidom – antioxidačným látkam či selénu, ktorý obsahuje.

Nedostatok vitamínu C sa často prejavuje chronickou únavou, čo vedie k poklesu výkonnosti a koncentrácie. V takejto situácii môže mať len jeden jediný pomaranč priam zázračné účinky.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Nutraceutical Business Review, Dr. Axe, Heal With food, Life, National Health Service, Stack, Nature Communications, Good Food, Startitup, Noviny , Európske noviny , National Health Service, WebMD, Souper Sage, Healthline Media , Medical News Today, WebMD, Healthline Media , Healthline Media , Stack, Dove Med

Najnovšie videá

Trendové videá