Znásilnenie činkou, bitie či mučiaca technika inkvizície. Protivojnoví aktivisti majú byť v Rusku ničení
- Ruskí protivojnoví aktivisti nečelia len hrozbe väzenia, ale aj týraniu a fyzickému násiliu
- Aktivistu Arťoma Kamardina mali policajti znásilniť
- Ruskí protivojnoví aktivisti nečelia len hrozbe väzenia, ale aj týraniu a fyzickému násiliu
- Aktivistu Arťoma Kamardina mali policajti znásilniť
Verejnosť v posledných dňoch otriasol prípad protivojnového aktivistu Arťoma Kamardina, ktorého moskovská polícia zadržala. Počas zaistenia ho mala polícia biť a znásilniť. Následne Kamardina donútili verejne sa ospravedlniť a sľúbiť, že sa nebude viac politicky angažovať.
Prípad Kamardina však nie je jediný. Ruskí protivojnoví aktivisti zažívajú vyhrážky, fyzické násilie, mučenie či dokonca waterboarding.
Natočili video, ako sa kľačiaci a dobitý aktivista ospravedlňuje
Ako prvá priniesla príbeh 31-ročného aktivistu Novaya Gazeta. Ruské médium tvrdí, že v pondelok moskovská polícia prehľadala byť, ktorý Kamardin zdieľal so svojou priateľkou Alexandrou Popovovou a ďalším aktivistom Alexanderom Menukovom.
Policajti odmietli do bytu vpustiť právnika Leonida Solovjeva, pretože vo vnútri vykonávali „prehliadku miestnosti“. Čo podľa médií a Solovjeva naozaj vykonávali, bolo týranie a znásilňovanie Kamardina. Aktivistu mali kruto biť a nakoniec „mu vložiť činku do análneho otvoru“. Znásilnenie potvrdil aktivistov právnik aj pre ďalšie médium Meduza.
Následne mali príslušníci moskovskej polície donútiť aktivistu nahrať video s ospravedlnením. Na videu sa dobitý a viditeľne dezorientovaný Kamardin kľačiaci na kolenách, pričom má ruky spútané na chrbte, kajá za to, že povedal: „Sláva Kyjevskej Rusi, naser si Novorusko.“ Novorusko je pritom označenie, ktoré propagandisti používajú na „konfederáciu“ Ruska a anektovaných území Ukrajiny.
„Ospravedlňujem sa, prosím o odpustenie a kajám sa pred mnohonárodným ruským ľudom za to, čo som povedal včera na námestí Triumfalnaja,“ znie z videa. Kamardin sa zúčastňoval protivojnových protestov, vrátane takzvaného protimobilizačného čítania poézie.
Aktivista tiež na videu sľubuje, že sa viac nebude politicky angažovať. Video s dobitým aktivistom sa objavilo na Telegrame na účte „112”. Má ísť o účet blízky moskovskej polícii.
Nezávislé médium Sota zverejnilo video, na ktorom Kamardin vychádza z okresného úradu vyšetrovacieho v sprievode zdravotníkov a policajtov. Pre aktivistu bola privolaná záchranka s podozrením na otras mozgu, ktorý mohol utrpieť pri bití.
Aktivistu podľa právnika odmietli hospitalizovať, bol zatknutý. Portál Avtozak uvádza, že v stredu sa s aktivistom podozrivým z „extrémizmu“ konal súd, ktorý mu predĺžil vyšetrovaciu väzbu do 25. novembra. Kamardin novinárom potvrdil, že sa stal obeťou fyzického násilia zo strany polície.
Артем Камардин подтвердил журналистам в суде факт насилия полицейскими над собой pic.twitter.com/XcbQUavOGP
— SOTA (@Sota_Vision) September 28, 2022
Policajti sa jej mali vyhrážať, že ju hromadne znásilnia
Popovová tvrdí, že fyzickému násiliu mala čeliť aj ona. Policajti sa jej dokonca mali vyhrážať znásilnením.
„Mám na sebe ešte veľa lepidla, pretože agenti činní v trestnom konaní používali lepidlo na lepenie nálepiek na moju tvár, pokúšali sa mi zalepiť ústa, ťahali mi vlasy, kopali ma a vyhrážali sa mi – povedali mi, že päť z nich ma hromadne znásilní,“ povedala Popovová.
Taktiež jej mali ukázať video, na ktorom znásilňujú Kamardina. Popovová uviedla, že pri bytovej prehliadke jej zmizlo 600 dolárov (zhruba 616 eur).
Mladá žena následne vyhľadala zdravotnú pomoc. Popovej diagnostikovali otras mozgu a pomliaždeniny mäkkých tkanív hlavy, bokov a dolných končatín, uvádza Sota, ktorá obdržala jej zdravotné záznamy.
I tretí obyvateľ bytu Menukov skončil s pomliaždeninami v pravom uchu, ľavom zápästí a chrbte.
Putin je na našej strane, vyhrážal sa policajt zabitím
Prípad mladých aktivistov však nie je ojedinelý. Správa neziskovej organizácie Human Rights Watch ešte z marca hovorí, že protivojnoví aktivisti čelia fyzickému násiliu, mučeniu či vyhrážkam od začiatku invázie, keď sa začali objavovať prvé protesty.
Dvadsaťšesťročnej Aleksandre Kalužskikhovej sa podarilo nahrať výsluch, ktorý potom poskytla portálu Novaya Gazeta. Na audiu počuť ako sa policajt vyhráža mladej žene, že ju zabije elektrickým prúdom. Ženu mal tiež fackať, udrieť fľašou s vodou, ťahať za vlasy a napokon jej rozbiť mobil.
„Myslíš, že budem nejako potrestaný? Putin nám povedal, aby sme vás (všetkých) zabili. Putin je na našej strane,“ hovorí neznámy policajt „Ste nepriatelia štátu. Ste nepriatelia národa. Za to ešte dostaneme bonus.“
Novaya Gazeta priniesla i príbehy ďalších štyroch žien, ktoré zadržali na protestoch. Ženy tvrdili, že ich policajti ťahali za vlasy, fackovali, vyhrážali sa im sexuálnym útokom a kopali ich do brucha.
Podľa jednej z nich ju policajti v Bratajeve držali v polohe ležmo a následne jej tvár polievali vodou, čo malo za následok pocit topenia. Popis ženy nasvedčuje, že zrejme bola vystavená praktike známej ako waterboarding, ktorá je považovaná za mučenie. Používala ju stredoveká inkvizícia pri mučení ľudí obvinených z čarodejníctva.
Známa sa stala predovšetkým vďaka jej používaniu Ústrednou spravodajskou službou (CIA) vo vojne proti terorizmu. Príslušníci CIA ju mali používať vo väzení Guantánamo pri podozrivých z terorizmu. V roku 2009 jej používanie všetkými federálnymi úradmi zakázal Barack Obama.
Zdroje: Novaya Gazeta, Meduza, Human Rights Watch, Novaya Gazeta, Novaya Gazeta