Znásilnením má byť každý nedobrovoľný styk. Slovensko chystá radikálnu zmenu zákona
- V rokoch 2018 až 2021 bolo za sexuálne násilie odsúdených na Slovensku 1 305 osôb
- Až v 98,2 % prípadov bol páchateľom muž
- V rokoch 2018 až 2021 bolo za sexuálne násilie odsúdených na Slovensku 1 305 osôb
- Až v 98,2 % prípadov bol páchateľom muž
Slovenská legislatíva v oblastí sexuálneho násilia sa môže posunúť do 21. storočia. Rezort spravodlivosti navrhuje zmeny, vďaka ktorým by sa mnohé obete mohli konečne dočkať zadosťučinenia.
Novela trestného zákona z dielne Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) má podľa ministerstva okrem iných oblastí, aj potenciál zásadne ovplyvniť koncept trestných činov sexuálneho násilia.
Chce reagovať na požiadavky odbornej verejnosti upraviť koncept trestných činov sexuálneho násilia, aby postihovali sexuálny styk akéhokoľvek druhu, ktorý je vykonaný bez súhlasu zúčastnenej osoby.
„Sexuálny styk by mal za každých okolností prebiehať dobrovoľne. Súčasný koncept trestného zákona vyžadujúci použitie priameho násilia alebo hrozby bezprostredným násilím túto požiadavku nenapĺňa,“ uviedlo MS SR.
V praxi to znamená, že znásilnením by mal byť každý sexuálny akt, ktorý je vykonaný bez súhlasu druhej osoby.
Podľa Analytického centra MS SR v období rokov 2018 až 2021 bolo za trestné činy sexuálneho násilia (§199, §200, §201, §201a, §201b Trestného zákona) na Slovensku odsúdených 1 305 osôb.
Spomedzi všetkých trestných činov sexuálneho násilia až 73,6 percenta odsúdených bolo za trestný čin sexuálneho zneužívania (§201 Trestného zákona).
Regiónom s najväčším počtom odsúdených osôb bol obvod Krajského súdu v Prešove, nasledovaný obvodom Krajského súdu v Košiciach. Najmenej odsúdených bolo zaznamenaných v obvode Krajského súdu v Trnave a Krajského súdu v Bratislave.
Pri trestnom čine znásilnenia a sexuálneho násilia prevažovali nepodmienečné tresty odňatia slobody. „Páchateľmi trestných činov sexuálneho násilia boli v 98,2 percenta prípadov muži. Ženy a dievčatá tvorili viac ako 87 percent obetí. Vzťah medzi odsúdeným a obeťou, respektíve poškodeným, bol identifikovaný v 12,6 percenta prípadov,“ dodalo Analytické centrum MS SR.
Dopad sexuálneho zneužívania na zdravie
Ako sme písali v našom článku, sexuálne zneužívanie môže mať rapídny dopad na zdravie žien a zmeny v mozgu. Poškodenie mozgu môže byť späté so sexuálnym zneužívaním v detstve, ale aj v dospelosti, vzhľadom na to, že ide o nepríjemnú skúsenosť, ktorá dokáže ovplyvniť budúcnosť obete.
Profesorka a riaditeľka Laboratória biobehaviorálneho zdravia žien na Pittsburskej univerzite pre verejné zdravie sa zaoberala danou problematikou v aj roku 2018. Vo svojej štúdii uvádza, že sexuálna trauma môže byť spojená aj s vysokým krvným tlakom, nespavosťou či depresiou.
Okrem toho zistila, že ženy, ktoré zažili sexuálne útoky, mali trikrát väčšiu pravdepodobnosť depresie a dvakrát väčšiu pravdepodobnosť úzkosti a depresie než ženy bez sexuálnej traumy.
Ďalej tvrdí, že je dôležité, aby sa lekári pýtali svojich pacientov na akékoľvek sexuálne traumy, pričom následne budú starostlivo sledovať ich kardiovaskulárny systém.
Dôležité je nemlčať
Ženy, ktoré boli vystavené sexuálnej traume, by mali tento nepríjemný zážitok zdieľať so svojimi lekármi. Nejde len o fyzické zdravie, ale aj psychické, a preto je dôležité nemlčať.
Jedna z ďalších štúdií sledovala na vzorke 145 žien v strednom veku bez predchádzajúcej anamnézy kardiovaskulárnych chorôb príznaky hyperintenizity bielej hmoty v mozgových skenoch. Zistilo sa, že až 68 % účastníkov zažilo traumu, pričom u 23 % išlo práve o sexuálne napadnutie.
Netreba zabúdať ani na to, že obeťou sexuálneho zneužívania môže byť aj opačné pohlavie. Vzhľadom na to, že vo väčšine prípadov je obeťou žena, rovnako aj mediálny priestor bude naplnený podobnými prípadmi, písali sme. Z toho vyplýva, že nedostatok mediálneho zastúpenia o sexuálnom zneužívaní mužov môže viesť k skresleniu predstavy o problematike.
Podľa slov Slovenského národného strediska pre ľudské práva môžu média tiež nepriamo prispievať k zjednodušeniu, bagatelizovaniu, nepresnému či dokonca zraňujúcemu informovaniu o incidentoch sexuálneho obťažovania.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: SITA, archív Startitup