Znepokojivé informácie z uniknutých dokumentov: Spojenec USA mal chcieť dodať rakety Rusku

  • Z uniknutých dát z Pentagónu sa dozvedáme čoraz viac
  • Spojené štáty údajne špehovali aj najbližších spojencov
pentagon, vojak
Unsplash/Taiwangun Wikimedia Commons/Touch Of Light
  • Z uniknutých dát z Pentagónu sa dozvedáme čoraz viac
  • Spojené štáty údajne špehovali aj najbližších spojencov

Časť uniknutých spravodajských dokumentov Spojených štátov naznačuje, že Egypt plánoval Rusku tajne dodať rakety a muníciu. V utorok o tom informovali noviny The Washington Post

Časť prísne tajného dokumentu zo 17. februára sumarizuje údajné rozhovory medzi Sísím a vysokými egyptskými vojenskými predstaviteľmi a tiež sa v ňom spomínajú plány na dodávky delostreleckých nábojov a pušného prachu do Ruska.

V dokumente Sísí dáva úradníkom pokyn, aby udržali výrobu a dodávku rakiet v tajnosti, „aby sa vyhli problémom so Západom“.

Hovorca egyptského ministerstva zahraničných vecí vo svojej reakcii konštatoval že „pozícia Egyptu je od začiatku založená na nezapájaní sa do (ukrajinskej) krízy a na záväzku zachovať si rovnaký odstup od oboch strán“ konfliktu. Zdôraznil, že Káhira sa riadi dodržiavaním Charty OSN a medzinárodným právom. 

Hovorkyňa Pentagónu Sabrina Singhová, podľa novín, uviedla, že ministerstvo spravodlivosti už začalo vyšetrovanie úniku tajných dokumentov. Táto informácia môže uškodiť spojenectvu Spojených štátov a Egyptu, keďže táto severoafrická krajina je jedným z najbližších spojencov USA na Blízkom východe.

armada, stihacka, taiwan
zdroj: AP Photo/Johnson Lai

Možnosť nepravých informácií

Južná Kórea v utorok vyhlásila, žeznačná časťuniknutých spravodajských dokumentov Spojených štátov, ktoré okrem iného naznačujú obavy Soulu ohľadom dodávok zbraní Ukrajine, je nepravých. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Únik citlivých amerických dokumentov, z ktorých mnohé súvisia s vojnu na Ukrajine, predstavuje podľa Pentagónu „veľmi vážne“ riziko pre národnú bezpečnosť USA. Tieto dokumenty šíriace sa na internete, ktorých únik vyšetruje ministerstvo spravodlivosti USA, zjavne obsahujú aj informácie o špionážnych aktivitách Washingtonu voči blízkym spojencom, akými sú Južná Kórea a Izrael.

Niektoré dokumenty podľa AFP hovoria o znepokojení juhokórejských bezpečnostných predstaviteľov ohľadom toho, že by zbrane a munícia vyrobené v Južnej Kórei mohli skončiť na Ukrajine. Tento krok by bol porušením politiky Soulu, ktorý nepredáva zbrane krajinám v aktívnom vojnovom konflikte. Južná Kórea preto poskytuje Ukrajine len humanitárnu pomoc.

Juhokórejský minister obrany I Čong-sup sa so svojím americkým rezortným partnerom Lloydom Austinom v utorkovom telefonáte zhodol, že značná časť týchto dokumentov je vyfabrikovaná“, uviedol vo vyhlásení prezidentský úrad v Soule. Pentagón poznamenal, že pracuje na overení toho, či sú tieto dokumenty pravé.

Odpočúvaní mohli byť aj blízki spojenci

Škandál okolo úniku tajných dokumentov z amerického ministerstva obrany sa stupňuje, keďže analýza časopisu Economist odhalila, že americké spravodajské služby monitorovali aj svojich spojencov.

Z dokumentov jasne vyplýva, že sledovaní boli údajne vedúci predstavitelia ukrajinskej armády, ale ukazuje sa, že medzi odpočúvanými boli aj blízki spojenci USA, ako izraelskí a juhokórejskí predstavitelia, ba dokonca aj maďarskí zástupcovia, ako na to upozorňuje portál 444.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, The Washington Post, Economist, 444

Najnovšie videá

Trendové videá