Zneužívať PN bolo vlani jednoduchšie. „Jedného sme našli na dvore zabíjať prasa, ďalších v krčme či na dovolenke“

  • Počet práceneschopných minulý rok pribudol, kontrol ale rapídne ubudlo
  • Kde je na Slovensku najviac „hriešnikov“, ktorých počas PN ani nenašli?
  • Firmy berú kontroly i do vlastných rúk
  • Našli ľudí v krčmách, na zabíjačkách, na dovolenkách alebo sa vraj hodiny sprchovali
PN článok zamestnanec zabíjačka
TASR/ Lukáš Grinaj a Ján Krošlák
  • Počet práceneschopných minulý rok pribudol, kontrol ale rapídne ubudlo
  • Kde je na Slovensku najviac „hriešnikov“, ktorých počas PN ani nenašli?
  • Firmy berú kontroly i do vlastných rúk
  • Našli ľudí v krčmách, na zabíjačkách, na dovolenkách alebo sa vraj hodiny sprchovali

Dočasnú práceneschopnosť, skrátene DPN alebo laicky len PN, poznáme hádam všetci. Človek je kvôli chorobe, úrazu či karanténnemu nariadeniu na istý čas oslobodený od práce a poberá nemocenské dávky, kým sa doma nevylieči. „Má dodržiavať liečebný režim, ktorý určí jeho ošetrujúci lekár,“ uvádza Sociálna poisťovňa.

Mnohí si ale PN vysvetľujú naozaj po svojom a príbehy jednotlivých firiem sú niekedy až neuveriteľné – rovnako ako ľudská vynaliezavosť a schopnosť zneužiť systém.

Často ti povedia, že sú u doktora a potvrdenie neprinesú, vôbec ho nemajú a doktor, pokiaľ teda nie je nejaký ich kamarát, ti na rovinu povie, že ich niekoľko dní či týždňov nevidel. Alebo sa vraj sprchujú a nechajú ťa aj hodiny čakať,“ opisuje pre Startitup bežné výhovorky jeden z najväčších zamestnávateľov Slovenska.

Veľké firmy a podniky nenechávajú kontroly zamestnancov len na úrady a Sociálnu poisťovňu. Vďaka častým PN-kám niektorých ľudí, ktoré už začali byť podozrivé, občas navštevujú vytipovaných zamestnancov aj sami, a kontrolujú, či sú doma (ako by mali byť).

https://www.startitup.sk/experiment-mesiac-som-sa-sprchovala-v-studenej-vode-zivot-sa-mi-doslova-zmenil/

Keď máme podozrenie, že daný zamestnanec nedodržiava liečebný režim, tak ho sem-tam skočíme pozrieť. Väčšinou to robí niekto, na koho je hale, spolu s jeho supervízorom,“ potvrdil nám ďalší z veľkých zamestnávateľov Slovenska, u ktorého pracujú tisíce ľudí. Podľa osloveného manažéra až takmer 50 % týchto návštev končí tak, že dotyčný doma nie je.

Občas dotyčného nájdu niekde inde, stačí sa vraj pozrieť do najbližšieho „šenku“ v okolí, kde sa ich zamestnanec bežne „lieči“. Dokonca sa vraj našiel odvážlivec, ktorého videli na dovolenke v zahraničí. Našli sa vraj aj takí, ktorí sa ešte potrebovali pochváliť na sociálnej sieti, že sú niekde na výlete alebo na horách.

Po deviatykrát 9. septembra 2006 Pivovar Šariš otvoril svoje brány verejnosti a privítal návštevníkov na Dni otvorených dverí. Bohatý program a špecialita - nepasterizované pivo Šariš iba do popoludnia prilákali vyše 11-tisíc návštevníkov. Na snímke v¾avo Imrich Havriš ,generálny riadite¾ Pivovaru ŠARIŠ, a.s., a vpravo ¼ubomíra Beòovièová, predsedkyòa odborovej organizácie pivovaru TOPVAR, spolu s ïašími manažérmi si pripili na fúziu pivovaru Šariš a Topvaru s heslom: " Pivo spája východ a západ Slovenska, šariš, pivo, pivovar, súťaž
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Mali sme aj taký prípad, že bol PN a doma na dvore zabíjal prasa. Ešte sa s tebou háda, že on fyzicky nerobí, pritom ruky celé od krvi… Takýchto potom vždy čaká rozhovor a dá sa to riešiť aj písomným upozornením za porušenie pracovnej disciplíny. Môže však dôjsť aj k výpovedi,“ pokračujú vo svojich skúsenostiach zamestnávatelia.

zdroj: TASR/ Maroš Černý

Navrhované riešenia a pokuty

Niektoré podniky sú z toho priam zúfalé a už viackrát žiadali zaviesť isté opatrenia, ktoré by využívanie, alebo skôr zneužívanie PN mohli obmedziť – a to ešte hovoríme o období pred koronou.

„Keď sme začali podnikať na Slovensku, absencia našich zamestnancov sa šplhala až k 70 %,“ posťažoval sa pre Hospodárske noviny riaditeľ belgickej firmy Bruvo Slovakia, ktorá v Seredi vyrába okná a dvere.

Zmenu sociálneho systému a väčšiu kontrolu PN označil za jednu z hlavných priorít, ktorá by zlepšila podnikateľské prostredie na Slovensku. Ako užitočný krok navrhol určiť lekárov, ktorí by takýchto ľudí, ale aj ich ošetrujúcich lekárov kontrolovali. Takýto systém funguje v Belgicku.

Za zavedenie istých opatrení sa vtedy prihovorili aj niektoré automobilky na Slovensku. Žiadali napríklad, aby im Sociálna poisťovňa dávala spätnú väzbu, keď jej nahlásia nejaké podozrivé prípady zneužívania PN. Sociálna poisťovňa ale zareagovala, že situácia je stabilizovaná a k takýmto prípadom už dochádza menej než kedysi.

zdroj: TASR/ Lukáš Grinaj

Ak Sociálna poisťovňa zistí porušenie liečebného režimu, poistenec stratí nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu do skončenia DPN, najdlhšie však v rozsahu 30 dní. Sociálna poisťovňa môže poistencovi uložiť pokutu v prípade porušenia ďalších povinností, ktoré je v zmysle zákona povinný dodržiavať. Pokuta sa väčšinou pohybuje vo výške do 100 eur, za opakované porušenie až do 170 eur,“ informuje Sociálna poisťovňa na svojej stránke.

Pokutu môžeš dostať napríklad za to, ak neoznámiš zmenu adresy, na ktorej sa budeš zdržiavať, alebo dokonca za to, že neodstrániš prekážky, ktoré by mohli prípadnej kontrole zabrániť – napríklad ak ti bude po dvore pobehovať veľký pes.

pes, zviera
zdroj: TASR/Dano Veselský

Pokuty však môžu byť ešte oveľa, oveľa drsnejšie. Ako uvádza Sociálna poisťovňa: „Ak porušíte povinnosť dodržiavať liečebný režim počas prvých desiatich dní, stratíte nárok na náhradu príjmu. Zároveň vám Sociálna poisťovňa za porušenie uvedených povinností môže v zmysle § 239 zákona o sociálnom poistení uložiť pokutu až do výšky 16 596,96 eura.“

PNiek bolo viac, kontrol ale oveľa menej

Oslovili sme aj Sociálnu poisťovňu, ktorá práve teraz spracováva údaje z minulého roka – kompletné, definitívne čísla budú mať k dispozícii koncom mesiaca, takže niektoré z nasledujúcich čísel budú podľa slov poisťovne ešte o niečo väčšie.

Už teraz je ale vidieť, že počet práceneschopných výrazne narástol, naopak, počet kontrol bol oveľa nižší než rok predtým. Dôvod je jednoduchý – korona.

Kontroly sa pre pandémiu vykonávali v obmedzenom režime,“ potvrdila pre Startiup hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Absenciu kontrol v tomto období si uvedomujú aj niektorí zamestnávatelia. „Aspoň sa teraz nemusíme strachovať, že sa budú liečiť v šenku,“ dodávajú s úsmevom.

Údaje o péenkách ešte stále pribúdajú, preverujú sa a aktualizujú. Zatiaľ bolo za rok 2020 evidovaných 1 010 698 novo ohlásených dočasných pracovných neschopností, čo je o 174 998 viac ako v roku 2019,“ informuje Startiup Dvoráková.

Fontánka alebo peniaze. Marcel Slávik roky terorizuje developerov aj ľudí, Sulík naňho podáva trestné oznámenie

Počet kontrol za minulý rok je už uzavretý a bolo ich vykonaných necelých 30 000. Najviac ich je evidovaných za obdobie, kedy korona dočasne utíchla. Je to cca len tretina z toho, koľko kontrol bolo vykonaných rok predtým, kedy ich počet dosiahol 86 735.

Z takmer 30 000 kontrol sa zistilo 471 porušení liečebného procesu. Predtým tomuto číslu kraľovali istý čas východniari, dnes však máme nových víťazov. 

Najviac zistených porušení liečebného režimu bolo v regióne Dunajská Streda, Galanta a Trnava. Nasledujú dve najväčšie mestá Slovenska, Košice a Bratislava. Ďalšie čísla, napríklad koľkým ľuďom poisťovňa po kontrole ukončila práceneschopnosť, sa dozvieme už za niekoľko dní.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: Hospodárske noviny

Najnovšie videá

Trendové videá