Zničenie Kachovskej priehrady nebola náhoda. Analýza objasňuje, ako muselo dôjsť k jej výbuchu

  • Kachovská priehrada bola odolná voči takmer akýmkoľvek útokom
  • Museli ju zničiť zvnútra, hovoria experti
  • V tom čase ju okupovali Rusi
Kachovská priehrada zničená, voda sa valí von
TASR/AP, Ukraine's Presidential Office, Canva
  • Kachovská priehrada bola odolná voči takmer akýmkoľvek útokom
  • Museli ju zničiť zvnútra, hovoria experti
  • V tom čase ju okupovali Rusi

Vyplavené mestá, dediny, žumpy, cintoríny a následná ekocída či na druhej strane vysychajúci Severokrymský kanál a hrozba nedostatku pitnej vody.

Následky zničenia Novej Kachovky, obrovskej priehrady pri ukrajinskom Chersone, sú katastrofálne. Podľa miestnych sa zasiahnutá oblasť mení na „smetisko a zvierací cintorín“. Ukrajinské spravodajstvo pritom tento útok označuje za najväčší teroristický čin od začiatku vojny a po najnovších analýzach zahraničných expertov je čoraz zrejmejšie, ako k výbuchu došlo.

Moskva a Kyjev sa z vyhodenia priehrady do vzduchu navzájom obviňujú. Doteraz však nebolo potvrdené, kto je skutočným vinníkom. Ukrajinské bezpečnostné zložky tvrdia, že majú dostatok dôkazov ohľadom viny Ruska a údajne zachytili aj telefonát dvoch ruských vojenských príslušníkov, ktorí situáciu preberali, informovali sme.

Prominentný denník The New York Times v piatok (16. 6.) uverejnil rozsiahlu analýzu útokov na priehradu. Nova Kachovka bola podľa odborníkov navrhnutá tak, aby vydržala takmer akýkoľvek predstaviteľný útok zvonku. Dôkazy však naznačujú, že Rusko ju vyhodilo do vzduchu zvnútra.

Achillova päta

Analytici uvádzajú, že aj Kachovská priehrada mala svoju Achillovu pätu. Tá sa však nachádzala hlboko vo vnútri stavby. V čase výbuchu ju ovládala ruská armáda, a keďže priehradu postavili ešte za sovietskej éry, Moskva mala každú stránku technických výkresov a vedela, kde sa čo nachádza.

Základy stavby pozostávajú z obrovského betónového bloku. Prechádza cez ne malý priechod, ku ktorému sa možno dostať zo strojovne. A práve v tomto priechode explodovala výbušná nálož, naznačujú dôkazy. To viedlo k dnes už dobre známym ekocídnym následkom.

Záplavy na Ukrajine po poškodení priehrady Nova Kachovka

Ako píše NYT, šiesteho júna o 2:35 a 2:54 seizmické senzory na Ukrajine a v Rumunsku zachytili náznaky veľkých výbuchov. Počuli ich aj svedkovia v oblasti a následne sa začala katastrofa. Priehrada povolila, no ešte tesne predtým aj americké spravodajské satelity zachytili infračervené tepelné signály. Tie taktiež naznačovali výbuch.

Jasnejšie dôkazy

Z dostupných videí je zrejmé, že sila prúdu vody valiaceho sa z diery v priehrade postupne konštrukciu roztrhala. Keď hladina poklesla, ukázal sa vrchol betónového základu. Avšak zrútenú časť stavby naďalej nebolo vidno, a to podľa inžinierov jasne dokazuje, že základy priehrady utrpeli štrukturálne poškodenie.

Moskva a Kyjev sa teda navzájom obviňujú, no podľa doterajších dôkazov je vina Ruska čoraz jasnejšia. Priehradu musela vyhodiť do vzduchu strana, ktorá ju ovládala vo vnútri. A Novu Kachovku okupovali Rusi.

Slová expertov potvrdil aj bývalý zástupca vedúceho vodných strojov pre rieku Dneper Ihor Strelec. Inžinier slúžil v tejto oblasti medzi rokmi 2008 a 2018. Pre NYT uviedol, že v rámci projektu výstavby počas studenej vojny bol základ priehrady navrhnutý tak, aby odolal takmer akémukoľvek vonkajšiemu útoku.

Podotkol, že aj on sám dospel k záveru, že výbuch zničil časť betónovej konštrukcie a ďalšie časti potom odtrhla sila vody.

„Ja ani nechcem, aby bola tá moja teória správna,“ povedal. Veľký výbuch v základoch totiž môže znamenať úplnú stratu priehrady. „Je to ale jediné vysvetlenie,“ dodal.

Vonkajšie útoky

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu dopadli na Novu Kachovku rakety aj zvonku. Keď moskovská armáda utekala z Chersonu, prechádzala cez Dneper, pričom došlo k výbuchu na ceste na severnom konci priehrady. Ten bol zachytený aj na videu a satelitné snímky ukázali, že zatiaľ čo vozovku explózia zničila, steny priehrady ostali nedotknuté.

The Times získali satelitné snímky s veľmi vysokým rozlíšením, ktoré taktiež ukazujú poškodenie inej časti vozovky v dňoch a týždňoch pred zrútením priehrady. Prvého alebo začiatkom druhého júna sa zrútila časť cesty, ktorá sa ťahá popri priehrade.

Túto časť cesty poškodili ešte v auguste 2022 aj ukrajinské raketové útoky pomocou systému HIMARS. Priehradu však nezasiahli. 

23. apríla sa zrútila malá časť steny spojenej s elektrárňou – možný dôkaz erózie v blízkosti priehrady.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The New York Times, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá