Zníženie rizika o 27 %: Plne zaočkovaní sú chránení pred dlhým covidom, potvrdzuje nový výskum

  • Si zaočkovaný protí Covidu-19?
  • Očkovanie proti nemu môže znížiť riziko dlhého covidu
Covid spôsobuje kardiologické problémy
Ilustračné foto TASR/Michal Svítok
  • Si zaočkovaný protí Covidu-19?
  • Očkovanie proti nemu môže znížiť riziko dlhého covidu

Šanca, že bude človek po prekonaní COVID-19 čeliť dlhodobým zdravotným problémom, sa podľa nového prehľadu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) znižuje. Zvlášť povzbudzujúce sú správy pre tých, ktorí boli zaočkovaní. 

Očkovanie totiž podľa najnovších zistení významne znižuje riziko vzniku tzv. postcovidového syndrómu (PCC), známeho aj ako dlhý covid, informuje denník Pravda.

„Očkovanie nielen chráni pred závažnými následkami akútneho priebehu ochorenia, ale môže tiež pomôcť znížiť riziko významných dlhodobých účinkov,“ uviedol Edoardo Colzani, vedúci sekcie respiračných vírusov a legionely v ECDC.

Výskum v Európe ukazuje jasný trend

Prehľad, ktorý ECDC vypracovalo na základe európskych a medzinárodne porovnateľných štúdií, sa zameral výhradne na tie výskumy, ktoré pracovali s oficiálnou klinickou definíciou postcovidového stavu podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Z celkovo siedmich kvalitných štúdií u dospelých až šesť preukázalo štatisticky významné zníženie rizika PCC u zaočkovaných osôb v porovnaní s nezaočkovanými. Konkrétne ide o pokles rizika vzniku dlhého covidu približne o 27 % u ľudí, ktorí boli úplne zaočkovaní ešte pred nakazením vírusom SARS-CoV-2.

Príznaky, ktoré môžu pretrvávať mesiace

Dlhý covid alebo postcovidový stav sa vyznačuje pretrvávajúcimi príznakmi, ktoré trvajú viac než dva mesiace a objavia sa najneskôr do troch mesiacov od akútneho priebehu ochorenia. Postihuje približne 6 zo 100 ľudí, ktorí prekonali COVID-19.

Medzi najčastejšie symptómy patria:

  • chronická únava,
  • dýchavičnosť,
  • bolesti svalov a kĺbov,
  • poruchy spánku,
  • problémy s koncentráciou (tzv. mozgová hmla).

Tieto príznaky môžu výrazne obmedziť každodenné fungovanie – od schopnosti pracovať až po bežné domáce činnosti.

Deti a imunokompromitovaní zatiaľ mimo záverov

Napriek pozitívnym správam pre dospelých, ECDC upozorňuje, že zatiaľ neexistuje dostatok dôkazov o účinnosti očkovania proti vzniku PCC u detí, tínedžerov či ľudí s oslabenou imunitou. To je aj dôvod, prečo výskumníci volajú po ďalších štúdiách, ktoré by sa zamerali práve na tieto skupiny.

„Potrebujeme viac dát o tom, ako očkovanie ovplyvňuje dĺžku a závažnosť PCC u rôznych populácií. To nám pomôže lepšie nastaviť verejné zdravotné stratégie,“ vysvetľuje Colzani.

Menej hospitalizácií aj menej dlhých následkov

Zistenia ECDC nadväzujú na predchádzajúce výskumy, ktoré potvrdili, že ľudia s ťažším priebehom COVID-19 majú vyššiu šancu, že sa u nich rozvinie postcovidový stav. Očkovanie preto zohráva dvojitú úlohu.

Nielenže znižuje riziko vážneho priebehu infekcie, ale zároveň aj znižuje pravdepodobnosť, že sa po prekonaní choroby objavia dlhodobé komplikácie.

Dlhý covid ustupuje, ale vírus ostáva

Aj keď sa podľa odborníkov pravdepodobnosť rozvoja dlhého covidu znížila oproti začiatku pandémie, neznamená to, že riziko je nulové. Vírus SARS-CoV-2 je stále prítomný a každá nová infekcia predstavuje potenciálnu hrozbu.

Preto je očkovanie naďalej jedným z najúčinnejších nástrojov v boji proti následkom pandémie, nielen akútnym, ale aj dlhodobým. Postcovidový syndróm môže mať taktiež výrazný vplyv na kvalitu života. Nové dáta však prinášajú nádej.

Očkovanie dokáže riziko týchto dlhodobých komplikácií znížiť takmer o tretinu. Pre verejné zdravie a individuálnu pohodu to znamená veľa. A hoci sa ešte musíme dozvedieť viac o tom, ako chrániť najzraniteľnejších, jedno je jasné, očkovanie ostáva kľúčom k plnému zotaveniu.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Pravda, ecdc.europa.eu

Najnovšie videá

Trendové videá