Zníži riziko rakoviny hrubého čreva až o 20 %: „Pomocníka“ má každý Slovák v chladničke
- Stačia dva jogurty týždenne
- Baktérie v jogurte chránia črevá
- Výskum trval tri desaťročia

- Stačia dva jogurty týždenne
- Baktérie v jogurte chránia črevá
- Výskum trval tri desaťročia
Rakovina hrubého čreva je jednou z najzávažnejších civilizačných chorôb súčasnosti. O to prekvapivejšie sú výsledky novej dlhodobej americkej štúdie, ktorá ukázala, že pravidelná konzumácia jogurtu dvakrát do týždňa môže významne znížiť riziko tohto ochorenia.
Výskumníci sa dlhodobo zameriavali na účinky jogurtu a jeho živých baktérií na zdravie tráviaceho traktu, no až doteraz nebolo úplne jasné, aké konkrétne benefity prináša a kedy presne sa tieto pozitívne účinky prejavujú v ľudskom organizme. Informuje o tom web Science Alert. Štúdia bola publikovaná v Gut Microbes.
Jogurt a jeho prekvapivé zistenia
Epidemiológovia vo svojom rozsiahlom výskume najprv skúmali všeobecný vzťah medzi konzumáciou jogurtu a výskytom kolorektálneho karcinómu. Ten je v súčasnosti tretím najčastejším typom rakoviny na svete a druhou najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich s rakovinovými ochoreniami.
Aj keď prvotné výsledky neukázali významný súvis medzi jogurtom a celkovým výskytom tohto ochorenia, detailnejšia analýza jednotlivých podtypov rakoviny hrubého čreva priniesla prelomové zistenia. Tieto výsledky potvrdzujú závery viacerých predchádzajúcich pozorovacích štúdií, ktoré naznačovali protinádorový potenciál jogurtu v ľudskom organizme.
„Naša štúdia prináša jedinečné dôkazy o potenciálnych prínosoch jogurtu,“ vysvetľuje epidemiológ Shuji Ogino z prestížnej Brigham and Women’s Hospital a Harvardovej univerzity.
Tento rozsiahly výskum systematicky monitoroval zdravotný stav a životný štýl viac ako 132 000 participantov počas troch desaťročí. Konkrétne išlo o skupinu 87 000 žien a približne 45 000 mužov, čo v súhrne predstavuje vyše 3 milióny rokov sledovaných údajov.
Takáto rozsiahla vzorka poskytla vedcom mimoriadne spoľahlivé dáta pre ich analýzu a závery o vplyve jogurtu na ľudské zdravie.
Baktérie ako kľúč k prevencii
Výskum odhalil pozoruhodné skutočnosti – pacienti s rakovinou hrubého čreva, ktorí pravidelne jedli dve alebo viac porcií jogurtu týždenne, mali o 20 percent nižšiu pravdepodobnosť výskytu nádoru s obsahom bifidobaktérií. Tento ochranný účinok sa najviac prejavil pri nádoroch v hornej časti čreva.
Bifidobaktérie prirodzene žijú v ľudskom čreve aj v jogurte a hrajú kľúčovú úlohu v približne 30 percentách prípadov rakoviny hrubého čreva. Pri týchto prípadoch baktérie prenikajú do nádorového tkaniva, kde podporujú mimoriadne agresívnu formu tohto ochorenia.
Sľubná budúcnosť výskumu
Paradoxne, pravidelný príjem väčšieho množstva bifidobaktérií v jogurte by mohol z dlhodobého hľadiska zabrániť ich škodlivému prenikaniu do tkaniva.
Predbežné štúdie odhalili viaceré pozitívne účinky týchto baktérií – majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti a podporujú imunitný systém. Týmito mechanizmami pomáhajú udržiavať zdravú rovnováhu črevného mikrobiómu a prirodzenú bariéru čreva.
Tieto zistenia potvrdzuje aj výskum zo Stanfordovej univerzity z roku 2021, ktorý ukázal, že fermentované potraviny, vrátane jogurtu, zlepšujú mikrobióm a imunitný systém aj u zdravých dospelých ľudí.
Epidemiológ Andrew Chan z Massachusetts General Hospital, ktorý pracoval na aktuálnej analýze, zdôrazňuje význam týchto zistení: „Táto štúdia významne rozširuje rastúce množstvo dôkazov o úzkom prepojení medzi stravou, črevným mikrobiómom a rizikom kolorektálneho karcinómu. Zároveň nám otvára novú cestu na preskúmanie špecifickej úlohy týchto faktorov v riziku kolorektálneho karcinómu, najmä u mladých ľudí.“
Nové perspektívy v prevencii rakoviny
Potrebujeme ďalší intenzívny výskum na definitívne potvrdenie všetkých benefitov jogurtu. Množstvo pozorovacích dôkazov sa však neustále rozširuje. Tieto zistenia majú osobitný význam pri proximálnej rakovine hrubého čreva. Tá má nižšiu mieru prežitia ako distálna forma. Jej výskyt v populácii navyše kontinuálne stúpa.
Myšlienka využitia bežne dostupných potravín ako jogurt v úlohe preventívneho lieku proti závažnému ochoreniu otvára nové perspektívy. Prevencia rakoviny pomocou stravy si zaslúži ďalšie systematické skúmanie.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Cell, Science Alert, massgeneralbrigham, MDPI, Gut Microbes