Znížiť spotrebu energií v domácnosti ti môžu aj riešenia, ktoré sú zadarmo. Ušetria ti pekné peniaze
- Účinnejšie a hlavne lacnejšie ako moderné zariadenia sú zmeny bežných návykov
- Prinášame ti bezplatné alebo takmer bezplatné spôsoby, ako ušetriť na teple a teplej vode
- Účinnejšie a hlavne lacnejšie ako moderné zariadenia sú zmeny bežných návykov
- Prinášame ti bezplatné alebo takmer bezplatné spôsoby, ako ušetriť na teple a teplej vode
Jednoznačne jedným z najväčších globálnych problémov súčasnosti je inflácia, pričom jedným z jej najočividnejších prejavov sú rastúce ceny energií, ktoré už dlhší čas trápia nejednu domácnosť nielen na Slovensku, ale aj v mnohých iných štátoch sveta.
Aj preto je akýkoľvek tip, ako znížiť spotrebu energií a tým aj výšku našich účtov za energie, mimoriadne cenný. The New York Times v tejto súvislosti píše, že kým inteligentné žiarovky, sprchové hlavice s nízkym prietokom, inteligentné termostaty a ďalšie zariadenia na úsporu energie pomáhajú znižovať naše účty za energie, je tu aj iný aspekt.
Úprava niektorých našich bežných každodenných návykov ich môže znížiť z niekoľkých eur mesačne až na niekoľko stoviek eur ročne. A čo je mimoriadne dôležité, často s malými alebo žiadnymi počiatočnými investíciami. V tomto článku ti predstavíme tie najúčinnejšie a často aj najlacnejšie spôsoby, ako ušetriť.
Okná a varenie
Prvé rady sa týkajú okien. Podľa štúdie amerického Odboru pre energie „75 % roliet zostáva každý deň v rovnakej polohe“, čo znamená premeškané príležitosti na šetrenie vykurovania domu a využitie tepla zo slnka.
Aj preto je prvý tip mimoriadne jednoduchý: zvykni si zdvíhať žalúzie či odkrývať závesy hneď ráno (najmä tam, kde dopadá priame slnečné svetlo), aby do tvojho domu preniklo čo najviac slnka.
Čo sa týka izolácie okien, Energy Star odporúča aplikovať plastové fólie okolo okien a New York Times dopĺňa, že na ich dostatočné stiahnutie sa dá použiť sušič vlasov. Je to lacnejšie a časovo menej náročné ako implementovanie tesniacej lišty okolo starých okien a rámov dverí.
Aj tretia rada sa týka okien. Mnohí z nás sú príliš leniví na to, aby pravidelne umývali okná. A tak je na nich špina, ktorá bráni, aby sa v priebehu dňa do našich domov dostalo viac svetla a zákonite aj viac tepla. Preto by sme naše okná mali umývať častejšie.
„Ak už vlastníte menšie elektrické spotrebiče, ako je hriankovač, fritéza, hrniec na ryžu alebo elektrický tlakový hrniec, zvážte ich použitie na určité úlohy namiesto vašej väčšej elektrickej rúry alebo elektrického sporáku. Napríklad ohrievanie jedla v malom spotrebiči namiesto plnej rúry, vám ušetrí predohrievanie celého priestoru navyše,“ radí Marilyn Ongová, ktorá má v rámci The New York Times na starosti domáce spotrebiče.
Ďalší tip sa týka vody, konkrétne zníženia teploty na ohrievači vody, pretože tie sú väčšinou automaticky nastavené na veľmi vysokú teplotu. Zníženie prednastavenej teploty iba o necelých 7 °C môže domácnosti ročne ušetriť aj 370 eur.
Pranie a spánok
Prepnutím z horúcej vody na teplú alebo studenú na tvojej práčke, môžeš znížiť spotrebu energie až o polovicu. Okrem toho, americký odbor pre energie vo svojej štúdii upozorňuje na to, že chladnejšie pracie cykly sú takmer vždy šetrnejšie voči nášmu oblečeniu.
„Horúca voda si vo všeobecnosti dokáže poradiť so skutočne špinavým oblečením lepšie ako studená, ale časom môže znehodnotiť aj látky – najmä funkčné látky,“ vysvetľuje Ingrid Skjongová, ďalšia odborníčka The New York Times na domáce spotrebiče.
Záverečné tipy sa týkajú veľmi dôležitej súčasti nášho života, ktorou je spánok. Namiesto nadmerného vykurovania počas noci odborníci odporúčajú dať si na seba hrubšie pyžamo, prípadne ešte jedny ponožky. Našu peňaženku určite poteší aj pridanie vrstvy posteľnej bielizne a prikrývky.
Zdroje: The New York Times, Energy, Energy Star