Znižuje riziko rakoviny o 61 % a omladzuje bunky. Vedci testovali kľúčovú látku na stovkách seniorov
- Starnutie sa dá ovplyvniť jednoduchými, no účinnými spôsobmi
- Jeden z nich predstavuje látka, ktorú nájdeš v rybách či orechoch

- Starnutie sa dá ovplyvniť jednoduchými, no účinnými spôsobmi
- Jeden z nich predstavuje látka, ktorú nájdeš v rybách či orechoch
Omega-3 mastné kyseliny už dávno presiahli hranice výživových trendov a stali sa jedným z najvýznamnejších faktorov ovplyvňujúcich proces starnutia. Vedecké dôkazy totiž potvrdzujú, že starnutie nie je len pasívny proces, ktorý treba akceptovať, ale komplexný biologický jav, ktorý možno cielene ovplyvniť.
A práve omega-3 stoja v jeho centre ako silný spojenec v prevencii zápalových procesov, metabolickej dysfunkcie či úbytku kognitívnych schopností.
Ako omega-3 spomaľujú starnutie
Omega-3 mastné kyseliny, často označované ako „zdravé tuky“, sú nevyhnutné nielen pre zdravie mozgu a srdca, ale aj pre spomalenie biologického starnutia. Významnú súvislosť medzi ich užívaním a procesmi starnutia odhalili výskumníci vo Švajčiarsku. Do klinickej štúdie DO-HEALTH zapojili 777 seniorov vo veku 70 až 85 rokov, informuje Fox News.
Účastníci denne konzumovali 1 gram omega-3 mastných kyselín a 2 000 IU vitamínu D. Niektorí zároveň pravidelne cvičili podľa jednoduchého domáceho silového programu. Ako uvádza portál AOL, merania na konci štúdie ukázali, že práve omega-3 výrazne spomalili biologické starnutie účastníkov.
Výsledky publikované v prestížnom časopise Nature Aging poukázali na troj- až štvormesačné „omladenie“. Zároveň identifikovali 61 % zníženie rizika vzniku rakoviny a 39 % pokles rizika pred-krehkosti, ktorá predchádza rozvoju fyzickej slabosti.
Priaznivý účinok omega-3 zosilnel pri dennom príjme vitamínu D a pravidelnom silovom tréningu aspoň 3-krát do týždňa po dobu 30 minút.
Spoluautorka výskumu Heike Bischoff-Ferrari z Univerzity v Bazileji pre Fox News Digital uviedla: „DO-HEALTH je doteraz najväčšia klinická štúdia, ktorá ukazuje, že môžeme spomaliť biologické starnutie u ľudí vo veku 70 rokov a starších, a to pomocou jednoduchých stratégií.“
Najlepšie zdroje omega-3 mastných kyselín
Starší medicínsky analytik Fox News, Dr. Marc Siegel, vyzdvihol význam nových zistení. Poukázal na to, že trojročné výsledky predstavujú „významný účinok, s aditívnym vplyvom vitamínu D“.
Zdôraznil, že omega-3 mastné kyseliny môžu podporovať dlhovekosť práve vďaka svojim silným antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam. Zároveň pripomenul, že chronický zápal stojí v pozadí mnohých ochorení, ktoré znižujú kvalitu aj dĺžku života, od kardiovaskulárnych ochorení cez hypercholesterolémiu až po onkologické diagnózy.
Omega-3 mastné kyseliny, najmä EPA (eikozapentaénová) a DHA (dokozahexaénová), preukázateľne znižujú hladinu triglyceridov. Okrem toho zlepšujú funkciu endotelových buniek, stabilizujú srdcový rytmus a obmedzujú produkciu zápalových cytokínov.
Ich dostatočný príjem tak môže prispieť nielen k spomaleniu biologického starnutia, ale aj k prevencii aterosklerózy, depresie, neurodegeneratívnych ochorení a porúch kognitívnych funkcií.
Najbohatšie zdroje omega-3 predstavujú tučné morské ryby ako losos, tuniak, makrela, sardinky či slede. Pre vegetariánov a vegánov sú vhodnou alternatívou vlašské orechy a doplnky stravy z morských rias.
Na udržanie optimálnej hladiny týchto mastných kyselín odborníci odporúčajú konzumovať aspoň dve porcie tučných rýb týždenne. V prípade nižšieho príjmu zo stravy ich možno doplniť formou výživových doplnkov v dávke 1 000 mg denne.
Úloha vitamínu D v procese starnutia
Vitamín D reguluje imunitnú odpoveď, riadi metabolizmus vápnika a zabezpečuje mineralizáciu kostného tkaniva. Syntetizuje sa v koži pri expozícii slnečnému UVB žiareniu.
V našich zemepisných šírkach však organizmus počas jesene a zimy prijíma len obmedzené množstvo žiarenia, čo vedie k poklesu hladiny vitamínu D v populácii. Odborníci preto odporúčajú pravidelnú suplementáciu, najmä v mesiacoch s nízkou slnečnou intenzitou.
V štúdii DO-HEALTH sa používala denná dávka 2 000 IU, ktorá sa považuje za bezpečnú a zároveň dostatočnú pre dosiahnutie preventívneho účinku u staršej populácie.
Okrem slnečného žiarenia obsahujú vitamín D aj potraviny ako vaječné žĺtky, pečeň, losos, sardinky či obohatené mliečne výrobky a cereálie. Napriek tomu zostáva suplementácia najspoľahlivejším spôsobom, ako zabezpečiť jeho stabilný príjem.
Čítajte viac z kategórie: Lifehacking
Zdroje: AOL, Fox News, Nature Aging