Zo školy ho vyhodili, no nevzdal sa. Zbadal dieru na trhu a založil festival Grape s rozpočtom 2 milióny eur
- Juraj Podmanický je hudobník, spevák a člen kapely Billy Barman, ktorá je momentálne čerstvým držiteľom ocenenia Radio Head Awards z dielne Rádia FM
- Nie je však len úspešným hudobníkom. V jeho hlave skrsol nápad založiť Grape, jeden z najväčších letných festivalov na Slovensku

- Juraj Podmanický je hudobník, spevák a člen kapely Billy Barman, ktorá je momentálne čerstvým držiteľom ocenenia Radio Head Awards z dielne Rádia FM
- Nie je však len úspešným hudobníkom. V jeho hlave skrsol nápad založiť Grape, jeden z najväčších letných festivalov na Slovensku
Ak chceme rozprávať o Jurajovi Podmanickom, určite nesmieme vynechať skupinu Billy Barman. Táto bratislavská kapela je na scéne už od roku 2008 a získala si tisíce skalných fanúšikov.
Pôvodne vznikla len ako sekundárny projekt muzikanta Jozefa Vrábela, ktorý k sebe neskôr prizval práve súčasného frontmana Juraja Podmanického.
Kapela, ktorá vzišla z alternatívnej klubovej scény, patrí medzi najúspešnejšie mainstreamové u nás. Jej videoklipy majú na YouTube milióny zhliadnutí.
Juraj Podmanický bol s Billy Barmanom pripravený zabodovať aj počas pandemického roka 2020, kedy predstavil štvrtý klasický štúdiový album s názvom Zlatý vek.
Minulú jar tím kapely plánoval aj veľké turné, ktoré však muselo byť kvôli pandémii preložené, predbežne na jar-leto 2021.
Ako však vyzerala Jurajova cesta do hudobného priemyslu? Všetko začalo, keď ho rodičia ešte pre nástupom do prvej triedy prihlásili na klavír. Nakoľko už v útlom veku hodiny pravidelne vynechával, z hudobného krúžku ho vyhodili.
Na začiatkoch ho v hudbe, podľa jeho slov, značne ovplyvnil Matúš Kľúčik zo skupiny Love 4 Money, no najväčší dopad mal naňho Tomáš Sloboda – spevák a gitarista z alternatívno-rockovej kapely Le Payaco a projektu Sounds like this.
„Ten nám produkoval ešte s kapelou Cliché jeden album a povedal, že pokiaľ si nenapočúvam asi tridsať CD-čiek, ktoré mi dal, tak so mnou nebude robiť. Tak som si ich napočúval a stal sa zo mňa milovník britskej hudby,“ povedal Juraj pre tím projektu Urban Market.
Bol aj folklorista
Juraj sa ako dieťa venoval aj folklóru, do ktorého ho spočiatku nútili rodičia, no napokon v súbore Dovinka vydržal celých 9 rokov.
Tento detský folklórny súbor vtedy viedol Juraj Hamar, ktorý sa stal generálnym riaditeľom SĽUK-u. „On ma naučil dotýkať sa žien, tancovať so ženami a správať sa k ženám,“ objasňuje.
Mal byť architekt
Skôr, ako sa dostaneme k Jurajovmu kľúčovému projektu – festivalu Grape, je nutné spomenúť, že bol dlhých osem rokov študentom architektúry na STU. Štúdium však nedokončil, nakoľko ho vyhodili na deskriptívnej geometrii.
Potom takmer rok pracoval v architektonickom ateliéri Vitko – Kobak. Keďže absolvoval len dva roky štúdia, nemohol sa pustiť do práce na žiadnom väčšom projekte. To ho značne demotivovalo.
Architektúre sa ale rozhodol dať ešte jednu šancu. Vyšla už o niečo lepšie. Juraj si urobil bakalárku z urbanizmu, no problémy mu napokon narobila angličtina, z ktorej mu chýbala známka.
Tá sa mu neskôr zázračne objavila v indexe, no študijné oddelenie sa nedalo nachytať. Juraj bol tak bakalárom len necelý mesiac.
„Hlásiť sa na školu tretíkrát, na to som naozaj už nemal nervy. A hlavne – nedávalo by mi to zmysel – venoval som sa v tom čase úplne iným veciam. Spoznal som tam však veľmi veľa fajn ľudí a tým, že som chodil do školy asi so štyrmi ročníkmi, poznám aj rôzne vekové kategórie študentov a absolventov,“ objasnil pre portál Hemmet.
Zrod Grapu
Slovenský hudobný festival Grape zrejme príliš predstavovať netreba. Podujatie zamerané na súčasnú populárnu a nezávislú slovenskú i svetovú hudbu sa konalo každoročne, od roku 2010 počas augusta na piešťanskom letisku.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Pôvodne malo ísť o menšie podujatie pre približne 2 000 ľudí práve v Pezinku, dnes je Grape ikona
- „Uvedomili sme si, že tu bola diera – na Slovensku chýbal stredne veľký festival.“
- Začiatky boli veľmi hektické a organizáciu festivalu sa všetci učili za pochodu, no prinieslo to ovocie
- Pravidlom je, že na headlinerov tím festivalu nedáva viac ako 30 % z rozpočtu. Má to však dôvod
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity