Zo Slovenska miznú ľudia. Vieš, koľko by stála tvoja emigrácia?
- Podľa novej štúdie organizácie LEAF prišlo Slovensko z dôvodu úniku mozgov o 2,2 % hrubého domáceho produktu na obyvateľa ročne, výrazné množstvo investícií, ale aj o potenciálne zlepšenie kvality politických a verejných inštitúcií
- Každý emigrant stojí štát cez 50-tisíc eur
- Podľa novej štúdie organizácie LEAF prišlo Slovensko z dôvodu úniku mozgov o 2,2 % hrubého domáceho produktu na obyvateľa ročne, výrazné množstvo investícií, ale aj o potenciálne zlepšenie kvality politických a verejných inštitúcií
- Každý emigrant stojí štát cez 50-tisíc eur
S návratom šikovných ľudí späť domov už pol roka pomáha iniciatíva Vráťsa.sk, ktorá ich postupne prepája na pracovné miesta na Slovensku.
Strata 50-tisíc eur za každého emigranta
Slovensko má problém s odlivom mozgov. Podľa údajov z Centrálneho registra poistencov odišlo zo Slovensko za posledných 15 rokov viac ako 300 000 občanov, medzi ktorými boli nadpriemerne zastúpení ľudia s vysokoškolským titulom a mladší ako 30 rokov.
„Problémom nie je to, že odchádzajú. V skutočnosti je to skvelá práca, pretože odchodom do zahraničia získavajú skúsenosti, ktoré by možno nenašli nikde inde. Problémom pre nás je však to, že sa nevracajú v dostatočnej miere,“ vysvetľuje Viktória Skřivánková z iniciatívy Vráťsa.sk, neziskovej organizácie LEAF.
Každý vysokoškolsky vzdelaný emigrant tiež pre Slovensko reprezentuje priamu stratu takmer 50-tisíc eur. „Najzávažnejším problémom odlivu mozgov nie sú však stratené výdavky na školstvo či nezaplatené dane a odvody, ale spomalenie ekonomického a politického rozvoja krajiny,” upozorňuje autorka štúdie Mária Balgová, výskumníčka na nemeckom Inštitúte ekonómie práce (IZA).
Únik mozgov má však aj isté svetlé stránky, ku ktorým patria nové kontakty, vedomosti a skúsenosti nadobudnuté Slovákmi v zahraničí. Výskumy nasvedčujú, že ak sa študenti vrátia, majú potenciál zlepšiť demokratickú situáciu v krajine. V prípade slovenských vedcov a vynálezcov by ich aktivita v zahraničí mohla zas na Slovensko pritiahnuť viaceré investície. Balgová preto prognózuje, že odídenci, ktorí odišli po roku 1990, by mohli predstavovať veľkú príležitosť.
Zamestnávatelia majú dopyt po ľuďoch zvonku, prví navrátilci sa už zamestnali
LEAF spustil v máji tohto roku spolu s partnermi v biznise, verejnej správe a neziskovom sektore iniciatívu Vráťsa.sk. Tá cieli na Slovákov a Slovenky žijúce v zahraničí a snaží sa ich pritiahnuť naspäť nielen príbehmi úspešných navrátilcov, ale aj konkrétnymi pracovnými príležitosťami a praktickými radami.
„Počas prvej polovice roka sa nám podarilo publikovať 148 pracovných ponúk, na ktoré reagovalo 61 ľudí zo zahraničia. V biznise aj verejnej správe sa doteraz podarilo zamestnať šesť ľudí,“ hovorí V. Skřivánková.
Jednou z prvých firiem je Pixel Federation, ktorá sa zaoberá vývojom voľne hrateľných hier. Je to tiež najväčšie štúdio zamerané na tento typ hier v strednej Európe.
„Pre potrebu rýchlejšieho rastu hľadáme ľudí so skúsenosťou. Zo Slovenska odchádza veľa šikovných mladých ľudí a veríme, že aj vďaka iniciatíve Vráťsa.sk by sa mohli chcieť vrátiť spať. Zatiaľ sme pomocou nej našli dvoch ľudí, s ktorými sme sa dohodli na spolupráci,” dodáva Lucia Šicková, spoluzakladateľka spoločnosti.
Čo sa týka inštitúcií verejnej správy, do projektu sa zapojila aj Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). „Kampaň Vráť sa je vhodnou platformou pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí by sa na Slovensko radi vrátili v prípade atraktívnej, zaujímavej pracovnej ponuky s vysokou pridanou hodnotou. V rámci nej by zužitkovali vedomosti nadobudnuté počas štúdia a pôsobenia v zahraničí,” vysvetľuje Stanislava Plascencia Lubinová, senior konzultantka Odboru investičných projektov SARIO. Dodáva tiež, že vďaka iniciatíve nastúpi v decembri na pozíciu senior konzultanta úspešná kandidátka žijúca v Prahe.
Zdroj: TS LEAF