Zo Slovenska miznú ľudia. Vieš, koľko by stála tvoja emigrácia?

  • Podľa novej štúdie organizácie LEAF prišlo Slovensko z dôvodu úniku mozgov o 2,2 % hrubého domáceho produktu na obyvateľa ročne, výrazné množstvo investícií, ale aj o potenciálne zlepšenie kvality politických a verejných inštitúcií
  • Každý emigrant stojí štát cez 50-tisíc eur
Unsplash
  • Podľa novej štúdie organizácie LEAF prišlo Slovensko z dôvodu úniku mozgov o 2,2 % hrubého domáceho produktu na obyvateľa ročne, výrazné množstvo investícií, ale aj o potenciálne zlepšenie kvality politických a verejných inštitúcií
  • Každý emigrant stojí štát cez 50-tisíc eur

S návratom šikovných ľudí späť domov už pol roka pomáha iniciatíva Vráťsa.sk, ktorá ich postupne prepája na pracovné miesta na Slovensku.

Strata 50-tisíc eur za každého emigranta

Slovensko má problém s odlivom mozgov. Podľa údajov z Centrálneho registra poistencov odišlo zo Slovensko za posledných 15 rokov viac ako 300 000 občanov, medzi ktorými boli nadpriemerne zastúpení ľudia s vysokoškolským titulom a mladší ako 30 rokov.

Problémom nie je to, že odchádzajú. V skutočnosti je to skvelá práca, pretože odchodom do zahraničia získavajú skúsenosti, ktoré by možno nenašli nikde inde. Problémom pre nás je však to, že sa nevracajú v dostatočnej miere,“ vysvetľuje Viktória Skřivánková z iniciatívy Vráťsa.sk, neziskovej organizácie LEAF.

Každý vysokoškolsky vzdelaný emigrant tiež pre Slovensko reprezentuje priamu stratu takmer 50-tisíc eur. „Najzávažnejším problémom odlivu mozgov nie sú však stratené výdavky na školstvo či nezaplatené dane a odvody, ale spomalenie ekonomického a politického rozvoja krajiny,” upozorňuje autorka štúdie Mária Balgová, výskumníčka na nemeckom Inštitúte ekonómie práce (IZA).

Únik mozgov má však aj isté svetlé stránky, ku ktorým patria nové kontakty, vedomosti a skúsenosti nadobudnuté Slovákmi v zahraničí. Výskumy nasvedčujú, že ak sa študenti vrátia, majú potenciál zlepšiť demokratickú situáciu v krajine. V prípade slovenských vedcov a vynálezcov by ich aktivita v zahraničí mohla zas na Slovensko pritiahnuť viaceré investície. Balgová preto prognózuje, že odídenci, ktorí odišli po roku 1990, by mohli predstavovať veľkú príležitosť.

zdroj: Unsplash

Zamestnávatelia majú dopyt po ľuďoch zvonku, prví navrátilci sa už zamestnali

LEAF spustil v máji tohto roku spolu s partnermi v biznise, verejnej správe a neziskovom sektore iniciatívu Vráťsa.sk. Tá cieli na Slovákov a Slovenky žijúce v zahraničí a snaží sa ich pritiahnuť naspäť nielen príbehmi úspešných navrátilcov, ale aj konkrétnymi pracovnými príležitosťami a praktickými radami.

Počas prvej polovice roka sa nám podarilo publikovať 148 pracovných ponúk, na ktoré reagovalo 61 ľudí zo zahraničia. V biznise aj verejnej správe sa doteraz podarilo zamestnať šesť ľudí,“ hovorí V. Skřivánková.

Jednou z prvých firiem je Pixel Federation, ktorá sa zaoberá vývojom voľne hrateľných hier. Je to tiež najväčšie štúdio zamerané na tento typ hier v strednej Európe.

„Pre potrebu rýchlejšieho rastu hľadáme ľudí so skúsenosťou. Zo Slovenska odchádza veľa šikovných mladých ľudí a veríme, že aj vďaka iniciatíve Vráťsa.sk by sa mohli chcieť vrátiť spať. Zatiaľ sme pomocou nej našli dvoch ľudí, s ktorými sme sa dohodli na spolupráci,” dodáva Lucia Šicková, spoluzakladateľka spoločnosti.

Čo sa týka inštitúcií verejnej správy, do projektu sa zapojila aj Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). „Kampaň Vráť sa je vhodnou platformou pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí by sa na Slovensko radi vrátili v prípade atraktívnej, zaujímavej pracovnej ponuky s vysokou pridanou hodnotou. V rámci nej by zužitkovali vedomosti nadobudnuté počas štúdia a pôsobenia v zahraničí,” vysvetľuje Stanislava Plascencia Lubinová, senior konzultantka Odboru investičných projektov SARIO. Dodáva tiež, že vďaka iniciatíve nastúpi v decembri na pozíciu senior konzultanta úspešná kandidátka žijúca v Prahe.

Zdroj: TS LEAF

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá