Zo Slovenska som sa vydala do Patagónie bez cestovky. Tipy, ako som ušetrila stovky eur za ubytovanie

  • Národný park Torres del Paine je známy vďaka obrovským žulovým skalám
  • No nájdeš tu aj ľadovce a nádherne čisté ľadovcové jazerá
Patagonia
archív Jana Vaňková, unsplash/Joanna Kozik
  • Národný park Torres del Paine je známy vďaka obrovským žulovým skalám
  • No nájdeš tu aj ľadovce a nádherne čisté ľadovcové jazerá

Obrovské žulové skaly, ľadovce a nádherné jazerá, okrem toho tu čakaj neúprosné počasie, kedy za jediný deň môžeš zažiť všetky 4 ročné obdobia.

Každoročne Národný park Torres del Paine navštevuje cca. 250 000 ľudí a hlavná sezóna je medzi novembrom a marcom. Aby si sa stal nezávislým na cestovných agentúrach a mohol si dni užiť podľa seba, musíš začať plánovať minimálne pol roka dopredu. Taký dlhý čas je potrebný na to, aby si si zarezervoval miesta v kempoch, ktoré sú limitované.

Aký trek si zvoliť?

Národný park Torres del Paine si môžeš užiť v rámci dvoch najznámejších dlhších okruhov, ale pokiaľ nemáš čas, môžeš park navštíviť aj v rámci jednodenného výletu. 

Najdlhší trek „O Circuit“ má 93 km a trvá približne 8 až 10 dní. Vedie po celom obvode parku a jeho počiatočný a konečný bod je rovnaký. Keďže je tento trek fyzicky najnáročnejší, stretneš tam aj menej ľudí, a tak si miesta, ktoré nie sú spoločné s inými trekmi, môžeš užiť bez davov.

image2
zdroj: lastorres.com

Väčšina ľudí volí kratší „W Circuit“, ktorý má 70 km, zaberie 4 – 6 dní a zahŕňa všetky najznámejšie miesta parku ako ľadovec Grey, Los Cuernos, Paine Grande, údolie Francés a vyhliadku Mirador Base Las Torres. 

image3
zdroj: lastorres.com

A pokiaľ nemáš veľa času, máš dobrú fyzičku a chceš vidieť iba najznámejšiu vyhliadku Mirador Base Las Torres, alebo si vziať iba vyhliadkovú plavbu k ľadovcu Grey, dá sa to stihnúť v rámci jedného dňa a spať v parku ani nemusíš. 

Rezervovanie ubytovania

Ako som už na začiatku zmienila, je potreba si dostatočne dopredu zarezervovať kempy. Musíš vedieť presné termíny a počet ľudí a podľa toho, ako sa cítiš fyzicky zdatne, si rezervovať miesta. 

Na výber je kempingový štýl ubytovania alebo hostelový/hotelový. V kempingoch máš buď obyčajné miesto na zemi, kde si postavíš vlastný stan, alebo si prenajmeš ich postavený stan aj s možnosťou požičania spacáku a karimatky. V kempoch je pár hodín teplá spoločná sprcha a WC a vždy vyznačené miesta na varenie. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Janinka Vaňková (@to_travel_and_to_live)

Pre finančne nezávislých ľudí je k dispozícii hostelové alebo hotelové ubytovanie „pod strechou“. Každý podľa svojho vlastného vkusu a hlavne finančných možností. Pre mňa neexistovala iná možnosť, ako mať vlastný stan, karimatku, spacák, plynovú bombu, varič a jedlo, pretože rezervovať si izbu za 560 amerických dolárov na noc pre dvoch alebo už postavený stan za 230 dolárov na noc nebol úplne môj štýl.

Na druhú stranu chápem ľudí, ktorým sa nechce chodiť týždeň s 20-kilovým batohom.

Na rezervovanie ubytovania alebo miesta v kempe existujú dve hlavné agentúry, a to Las Torres a Vertice. Spolu s ubytovaním si môžeš objednať aj polopenziu alebo plnú penziu.

Doprava do parku

Najbližšie mesto, z ktorého sa do Torres del Paine dostaneš, je Puerto Natales. Každý deň jazdia z Puerto Natales do parku autobusy, ktoré vyrážajú o 7:00, 12:00 a 14:30 a môžeš si ich rezervovať online na stránkach Bus Sur.

Cesta trvá podľa toho, kde v parku budeš vystupovať, od 2 do 3 hodín. Vždy musíš vystúpiť na zastávke Laguna Amarga, kde sa ukazujú vstupenky do národného parku, ktoré je potrebné si dopredu kúpiť online na stránkach štátnej národnej lesnej spoločnosti CONAF.

Torres del Paine National Park, Chile
zdroj: Unsplash/olga-stalska

Tí, ktorí začínajú na vyhliadke Mirador Base Las Torres, v jazde nepokračujú a tí, ktorí sa chcú zviezť ďalej, znovu nasadajú do autobusov. 

A ako som si to naplánovala ja?

Môj plán bol jasný. Keďže som sa do národného parku chystala s priateľom, ktorý ešte nikdy predtým neabsolvoval takéto dlhé treky, zvolila som W Circuit. Prvé dve noci som si rezervovala v Camp Central, z ktorého sa ide na vyhliadku Mirador Base Las Torres.

Dve noci kvôli tomu, keby bolo veľmi zlé počasie prvý deň, aby som mala možnosť ísť na vyhliadku druhý deň. Ďalej dve noci v Camp Francés, pretože cesta z Central do Francés môže byť pre netrénovaného náročnejšia a na vyhliadku údolia Francés je potom lepšie ísť deň druhý.

Jedna noc v kempe Paine Grande a dve noci pri ľadovci Grey, lebo sme si chceli vyskúšať buď plavbu s kayakom pri ľadovci alebo sa po ľadovci poprechádzať.

Ako nakoniec celý výlet dopadol a vyšli plány tak, ako sme chceli? To sa dozvieš v nasledujúcom článku, ktorý už čoskoro nájdeš na Startitup.

Najnovšie videá

Trendové videá