Zo sľúbených 2 700 zbraní neprišlo na Ukrajinu takmer nič. Nevieme ich vykúzliť, tvrdia Nemci
- Ukrajina hlási, že na jej územie prišlo len 500 systémov Strela zo sľúbených 2 700
- Ministerka zahraničia Nemecka Annalena Baerbock potvrdila, že viac Striel na Ukrajinu nemôžu poslať
- Baerbocková tvrdí, že robia, čo je v ich silách, ale čarovať nemôžu. Rakiet nemajú dosť
- Nemecko sľúbilo zásielku rakiet aj napriek nevyhovujúcemu stavu zbraní, teraz ju nedokáže naplniť
- Ukrajina hlási, že na jej územie prišlo len 500 systémov Strela zo sľúbených 2 700
- Ministerka zahraničia Nemecka Annalena Baerbock potvrdila, že viac Striel na Ukrajinu nemôžu poslať
- Baerbocková tvrdí, že robia, čo je v ich silách, ale čarovať nemôžu. Rakiet nemajú dosť
- Nemecko sľúbilo zásielku rakiet aj napriek nevyhovujúcemu stavu zbraní, teraz ju nedokáže naplniť
Na nemeckú vládu sa valí opäť kritika. Potom, ako dlhodobo odmietali Ukrajine posielať zbrane, hlásil kancelár Olaf Scholz obrat v nemeckej politike. Nemecko prisľúbilo Ukrajine protilietadlové systémy Stinger, protitankové strely, ale i protilietadlové systémy Strela. Ukazuje sa však, že Nemecko nedokázalo svoj sľub dodávky zbraní naplniť.
Ukrajina hlási, že na jej územie prišlo len 500 systémov Strela zo sľúbených 2 700. Ostatné zbrane majú byť v nevyhovujúcom stave. Už v minulosti sme písali, že zbrane sú nepoužiteľné, sú hrdzavé, plesnivé a majú drobné puklinky. Nemecká armáda dokonca neodporúčala manipuláciu s nimi, uvádza The Telegraph.
Pre ich zlý stav boli vyradené z nemeckej výzbroje a v roku 2012 odložené do skladu.
Zbrane sú sovietskej výroby a pochádzajú ešte z Nemeckej demokratickej republiky (NDR). Staré sú minimálne 35 rokov.
Rakety Strela sa používajú podobne ako modernejší Stinger, odpaľuje sa z ramena vojaka a navádza ju infračervené navádzanie. Systém je tak vysoko prenosný, ľahko ovládateľný, problémom je, že sa stáva neúčinným voči lietadlám vo vyššej výške, taktiež je diskutabilné či dokáže zostreliť moderné bojové lietadlá alebo ich len poškodiť. Problematická je aj jeho navigácia.
Pre nemecké ministerstvo obrany samotné malo byť prekvapením, že kancelár Olaf Scholz ohlásil dodávku týchto zbraní. Ukrajinci si mali sami tieto systémy vypýtať, pretože ich majú vo výzbroji a ich vojaci ich dokážu používať.
Nevieme ich vykúzliť, nemáme ich dosť, tvrdí Baerbocková
Potom, ako sa ukázalo, že rakety sú v nevyhovujúcom stave, sa z Berlína ozývalo ticho. Teraz ministerka zahraničia Annalena Baerbocková potvrdila, že viac Striel do Ukrajiny nemôžu poslať, lebo nedisponujú raketami, ktoré by boli vo vyhovujúcom stave, uvádza Der Spiegel.
„Doručujeme Stinger. Dodávame Strelu. Ale nevieme ich vykúzliť. Ak teraz poviete: Dodajte viac. Ministerka obrany sa pozrela na to, čo môžeme dodať. Čestnosť tiež znamená (povedať): Nemáme (ich) dosť,“ povedala Baerbocková v diskusii o Ukrajine v Bundestagu.
Berlín tvrdí, že robí všetko, čo je v jeho silách. Ministerka uviedla, že jej ministerstvo uvoľnilo páky, aby mohlo nakupovať zbrane pre Ukrajinu priamo od zbrojárskych firiem. To by malo zabrániť zbytočnej byrokracii a medzirezortným preverovaním.
„Verte mi. Robíme všetko. A ak by sme mohli robiť mágiu, ak by sme mohli dodať viac zbraní, urobili by sme to,“ dodala ministerka.
Der Spiegel uvádza, že nemecká vláda prijala prísny režim mlčania v otázke dodávok zbraní. Odôvodňuje ho tým, že nechce ohroziť bezpečnosť dodávok zbraní na Ukrajinu.
Baerbocková v stredu uviedla, že po istom zdržaní mieria na Ukrajinu ďalšie protilietadlové rakety sovietskej výroby typu Strela.
„Môžem jasne povedať, že ďalšia dodávka rakiet Strela je na ceste. V tejto situácii sme jedným z najväčších dodávateľov zbraní. Nie sme na to pyšní, no musíme to urobiť, aby sme pomohli Ukrajine,“ uviedla Baerbocková.
Kritika aj na samotného kancelára Scholza
Stále sa však nájdu kritici, ktorí tvrdia, že Nemecko nerobí dosť. Kritikom sa nepáči, že Scholz sa zastal Rusov a povedal, že urážky a útoky na Rusov sú „neprijateľné“ a ide o „Putinovu“ vojnu.
„Je absolútne neprijateľné, keď sú ľudia, ktorí pochádzajú z Ruska urážaní, osočovaní alebo fyzicky napádaní. Pretože toto je (Vladimirova) Putinova vojna. On jediný je za to zodpovedný,“ napísal Scholz na Twitteri.
https://twitter.com/Bundeskanzler/status/1504507511281442819?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1504507511281442819%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.eurointegration.com.ua%2Fnews%2F2022%2F03%2F17%2F7136150%2F
Z príspevku na sociálnej sieti nie je jasné, že či kancelár myslí občanov Ruska, ľudí, ktorí z Ruska odišli, alebo len ľudí, ktorí majú ruských predkov.
Viaceré prieskumy ukazujú, že obyvatelia Ruska vo väčšine podporujú ruskú inváziu na Ukrajinu. Niektorí by dokonca podporovali i inváziu do krajín bývalého sovietskeho zväzu či jeho satelitov.
Kritiku Scholza vyvolali aj fotky údajne zostreleného ruského vrtuľníka, ktorý mal mať na chvoste napísané „na Berlín“.
„Jeden z ruských vojenských vrtuľníkov zostrelených nad Ukrajinou bol odfotený predtým, ako niesol slogan ‚do Berlína’, ktorý jasne odhaľoval myšlienku Rusov, že bojujú aj proti Nemecku. Toľko o ‚ale prosím neprovokujte Rusko’ a ‚je to len Putin’,“ kritizoval na Twitteri Scholza analytik Sergej Sumlenny, ktorý sa špecializuje na Rusko, Ukrajinu či Bielorusko.
https://twitter.com/sumlenny/status/1504772408414285824
Pravosť fotky a ani zostrelenie vrtuľníka nie sme schopní overiť.
Nemecko ale zďaleka nie jediné, koho preslávila dodávka nespoľahlivých zbraní. Španielska vláda tiež vyrobila škandál, keď na Ukrajinu postlala nespoľahlivé guľomety nazývané Ameli. Tie sa majú prehrievať, zasekávať a keď sa do nich dorastane voda, piesok alebo blato dochádza ku korózii, čo ich robí nepoužiteľnými.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: The Telegraph, Der Spiegel