Zo srdca Mliečnej dráhy vychádza signál, ktorý si vedci nevedia vysvetliť. S ničím podobným sa v živote nestretli

  • Signál mizne, zosilňuje aj slabne. Vedcom sa stratil na celé týždne
  • Robia všetko preto, aby zistili, o čo ide. S odpoveďou by mali prísť onedlho
Vesmír
Unsplash/Yang Shuo, Christian Nielsen
  • Signál mizne, zosilňuje aj slabne. Vedcom sa stratil na celé týždne
  • Robia všetko preto, aby zistili, o čo ide. S odpoveďou by mali prísť onedlho

Tím astronómov zachytil zvláštny signál, ktorý vychádza z našej galaxie, priamo z centra Mliečnej dráhy. Nevedia si vysvetliť, čo by to mohlo byť, s ničím podobným sa ešte nestretli. Práve to je predpokladom toho, že môže ísť o prelomový objav. Pozorovanie zatiaľ nasvedčuje, že narazili na niečo, o čom sme doteraz vôbec netušili, informuje CNN.

Vedci si signál nevedeli vysvetliť

Keď signál zachytili, vysvetlení mali viac, nakoniec však museli z rôznych dôvodov každé vyradiť a priznať si, že netušia, o čo môže ísť. Signál rádiových vĺn totiž mizol, vracal sa, silnel a zoslaboval, pričom sa zdalo, že nenasleduje žiaden vzorec. Akoby išlo o náhodu.

Signálu, ktorý zaznamenali, dali názov ASKAP J173608.2-321635, podľa jeho nebeských súradníc, a teraz sa snažia nájsť jeho vysvetlenie.

Ten objekt bol úplne jedinečný. Najprv bol neviditeľný, potom úplne jasný, až kým nezbledol. Neskôr sa objavil znova,“ hovorí spoluautorka štúdie Tara Murphy, ktorá pracuje ako výskumníčka pre astronomický inštitút v Sydney. „Takéto správanie je neobvyklé,“ dodáva.

Signál vedci zachytili pomocou rádiového teleskopu. Neskôr však úplne zmizol, pár týždňov ho nevedeli nájsť a potom ho zbadali zas. Opäť sa objavil, informuje Futurism.

Signál sa našťastie vrátil, ale správanie zdroja bolo zrazu dramaticky iné,“ hovorí Murphy. „Zdroj z dňa na deň zmizol, aj keď sme ho predtým pozorovali týždne.“

zdroj: Unsplash/Brennan Wolf

Robia všetko preto, aby získali odpoveď

Vedci ani v súčasnosti netušia, čo by mohlo signál vydávať. Chystajú sa tomu však naplno venovať a myslia si, že odpoveď onedlho nájdu. Pomôcť by mohli aj citlivejšie teleskopy.

Asi najzvláštnejšie je, že signál má veľmi silnú polarizáciu,“ povedal vedúci výskumu na Univerzite v Sydney Ziteng Wang. „To znamená, že svetlo osciluje (kmitá) len v jednom smere, ale tento smer sa časom otáča.

Práve zvláštnosti zachyteného signálu vedú vedcov k presvedčeniu, že objavili niečo, o čom sme ani len netušili. Nechcú však predbiehať, najprv musia zistiť, čo to vlastne je.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: CNN, Futurism

Najnovšie videá

Trendové videá