Zo stavby v Londýne k vlastnému biznisu: Mladý Slovák objavil dieru na trhu a nemá konkurenciu

  • Od manažmentu stavby v Londýne k vlastnému biznisu
  • Lukáš Nosko dnes udáva trendy v interiérovom dizajne
  • Vytvára dizajnové steny, ktoré na Slovensku nemajú konkurenciu
moderné steny
Startitup/ModernWall
  • Od manažmentu stavby v Londýne k vlastnému biznisu
  • Lukáš Nosko dnes udáva trendy v interiérovom dizajne
  • Vytvára dizajnové steny, ktoré na Slovensku nemajú konkurenciu

Lukáš Nosko roky pracoval v Londýne, vrátil sa však na Slovensko, kde rozbehol úspešné podnikanie. Priniesol sem úplne nový koncept – sofistikované dizajnové steny, ktoré sú charakteristické zaujímavými geometrickými tvarmi a hodia sa prakticky do každej domácnosti.

Lukáš funguje ako one-man-show – steny sám na mieru navrhne a následne ich aj ručne skonštruuje. Založil si vlastnú značku ModernWall, kde okrem montáže pripravuje aj vlastné dizajny – dnes je tak tvárou nového mikrotrendu v interiérovom dizajne.

Jedna stena mu zaberie aj niekoľko dní, keďže ide prakticky o malé umelecké dielo. S objednávkami sa mu roztrhlo vrece a už teraz si Lukášove dizajnové steny možno všimnúť v reštauráciách či domácnostiach – steny majú nielen moderný dizajn, ale aj elegantný efekt, ktorý dokáže zútulniť spálňu či zluxusniť reštauráciu.

 

  • Prečo sa šikovný remeselník vrátil z Londýna na Slovensko
  • Ako fungujú moderné steny a do ktorých priestorov sú vhodné
  • Či je možné dizajnovú stenu namontovať aj do petržalského paneláku
  • Aké vzory sú najpopulárnejšie a ako Lukáš hľadá inšpiráciu

 

BBB_9448
zdroj: Startitup – Lukáš Nosko na Slovensko priniesol inovatívny koncept, aký tu doteraz nebol.

Prečo ste sa vrátili z Londýna na Slovensko?

V Anglicku som začal ako montážnik sklených výplní a fasádnych skiel. Po dvoch rokoch sa dostavili zdravotné problémy, keďže je to fyzicky náročná práca.

Časom som sa prepracoval až do manažmentu stavby, kde som pracoval 4 roky na pozícii supervízora a neskôr projektového manažéra.

Keď som sa v roku 2020 vrátil na Slovensko, tak som pracoval s oknami – a neskôr sa zamestnal u lokálneho developera, kde som riešil logistiku dodávky a montáže okien na projekty.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa modernwall (@modernesteny)

Takže z okien až k dizajnovým stenám?

Vo voľnom čase som stále inklinoval k práci s drevom, vždy ma to fascinovalo. Neustále som mal rozbehnutých niekoľko projektov – robil som stolíky z dubového dreva či rôzne doplnky do domácnosti. Nápad na dizajnové steny mám z Pinterestu, realizácia je moja.

Získaval som know-how, až som založil ModernWall. Neustále som sa zlepšoval a učil sa rôzne nuansy – napríklad ako zabezpečiť, aby stena nepraskala, neohýbala sa, alebo ako lamely ošetrovať.

A potom prišli dizajnové moderné steny, s ktorými som na Slovensku bol prvý (smiech).

IMG_1758
zdroj: ModernWall – Dobre zvolený geometrický tvar vie spálni dodať útulnosť aj charakter.

Ktoré trendy v interiérovom dizajne sú tento rok najvýraznejšie?

Veľmi populárne sú zemité, pastelové a neutrálne farby, ktoré sú nerušivé a upokojujúce. Vidím to aj pri mojom podnikaní – ľuďom záleží, aby aj stena bola plnohodnotným interiérovým prvkom, a chcú, aby v ľuďoch vzbudila pocit čistých línií.

Veľa ľudí vyhľadáva riešenia na mieru, no napríklad ja mám taký pestrý katalóg, že si veľakrát vedia vybrať jedno z predpripravených riešení. Aktuálne je najpopulárnejší vzor Herringbone.

BBB_9452
zdroj: Startitup – Lukáš Nosko do budúcnosti plánuje spolupráce aj s umelcami.

Pre koho je ideálna dizajnová stena?

Jeden z najhlavnejších benefitov je, že človek má pocit primeraného luxusu a elegancie v priestore.

Správne nakombinované geometrické tvary s dobre zvoleným odtieňom farby totiž naozaj vytvárajú útulnosť. Ja mám doma dizajnové steny až dve a musím povedať, že sú veľmi príjemné a upokojujú.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa modernwall (@modernesteny)

Dizajnová stena sa síce nehodí do každého interiéru, ale dokáže ho naozaj ozvláštniť, ak je správne zapracovaná. Sú vhodnejšie pre vzdušné a interiérové priestory, kde stena priestor neuzavrie, no dodá mu charakter. Klientom odporúčam pokryť dizajnovou stenou maximálne 25 % plochy zo všetkých stien v miestnosti, aby slúžila predovšetkým ako doplnkový prvok – inak by mohla pôsobiť skľučujúco a nerobila by dobrý dojem.

Do priestoru sa skrátka musí hodiť a koncepčne zapadať. Môžu byť tiež dobrou náhradou tapiet – veľa ľudí má rado niečo na stene, no ich aktuálna tapeta ich už omrzela.

Takže dizajnové steny môžu mať aj psychologický efekt?

Určite áno. Napríklad vzor s názvom Star som realizoval v jednej reštaurácii a zároveň aj v jednej domácnosti. Je to kombinácia smaragdovo zelenej so zlatou. Ten výsledok bol neuveriteľný. Z obyčajnej steny sa prostredníctvom tohto dizajnu následne stala luxusná miestnosť.

IMG_1988
zdroj: ModernWall – Vzor Star, ktorý Lukáš Nosko realizoval pre reštauráciu.

Je možné mať dizajnovú stenu na akejkoľvek stene, aj nosnej?

Áno, všetko sa dá. Stena je vytvorená z lamiel z drevovlákna. Viem teda pracovať s tehlovou, OSB, ytongovou či dokonca sadrokartónovou stenou.

Stena sa najprv napenetruje, aby sa farba pod stenou nezačala odlupovať. Ideálne je, keď stena nie je už desaťkrát premaľovaná a nemá veľa vrstiev, potom je aj realizácia celkom rýchla – najlepšie sú teda novostavby, kde sú steny vždy nezávadné.

Keď idem robiť stenu do petržalského paneláku, tak tam už najprv idem na obhliadku – keďže ak je stena v naozaj zlom stave, veľa s tým neurobím (smiech).

Objednávajú si dizajnové steny ľudia domov alebo skôr firmy do kancelárií?

Na Slovensko som s modernými dizajnovými stenami prišiel ako prvý, teda tá klientela sa ešte formuje. No v zahraničí bežne vidíme, že o takéto steny majú záujem aj firmy, ktoré chcú zútulniť svoje kancelárie.

U nás na Slovensku sme zvyknutí, že stena v kancelárii je biela alebo sivá, nevyzdobená a holá, maximálne je v rohu obraz či stromček v kvetináči. Dizajnová stena dokáže zapôsobiť a ukazuje, že v officoch sa ľudia môžu cítiť dobre.

IMG_3080
zdroj: ModernWall – Nosko má v katalógu vyše desať kreatívnych riešení. Základom je výber geometrického tvaru.

Ako presne sa stena montuje?

Stačí mi napísať e-mail alebo na Instagrame a určite sa dohodneme.

Modernú dizajnovú stenu tvoria lamely, ktoré priamo na mieste precízne zarezávam. Ak by si to človek išiel robiť sám, tak za prvé, potrebuje nespočetné množstvo náradia a technickú predstavivosť, a za druhé by to tak aj dopadlo. Ja som si tiež obkladal sám kúpeľňu a dopadlo to, ako to dopadlo. Kúpeľňa funguje, ale pekná nie je (smiech). Pri domácnosti sa oplatí dôverovať odborníkovi.

Pred montážou vždy klientovi navrhnem nejaký vzor, na ktorom sa dohodneme, a na stenu ho namontujem, pričom gro práce je meranie a rezanie. Piplačka je aj zakrývanie jednotlivých spojov, čo robím dvojnásobným tmelením – stena musí byť totiž dobre vybrúsená, aby pôsobila ako jeden celok.

Na Slovensku sú dizajnové steny celkom moderný koncept – aké sú zatiaľ ohlasy?

Som veľmi vďačný, že som zatiaľ nedostal jediný negatívny komentár. Keď mi ľudia niečo komentujú na Instagrame, väčšinou sa pýtajú, čo to je – záujem je teda veľký.

Občas sa síce ľudia spýtajú na cenovú ponuku a keď im ju pošlem, tak sa už neozvú, no nesťažujem sa. Záujem je veľký a vážim si svoju prácu natoľko, že ju nebudem robiť zadarmo.

Zákazky mám najmä v Bratislave alebo na strednom Slovensku, ale dopyty prichádzajú aj z Košíc či Prešova.

BBB_9442
zdroj: Startitup – Práca na stene zaberie niekoľko dní, potom ju však netreba udržiavať. Vydrží toľko, čo celý priestor.

Niekde sa stena montuje 2 dni, ale skutočne komplikovaná stena môže zabrať aj týždeň. Od vzoru steny sa odráža aj cena – záleží, na aké uhly sa lamely orezávajú, čo sa na stene nachádza a ako prebieha postup. Klasická stena stojí možno 65 eur na meter štvorcový – gro nákladov je pritom moja práca.

Údržba potom nie je žiadna, stenu montujem tak, aby vydržala celý životný cyklus človeka – teda vydrží. Používam napríklad vinylovú farbu, ktorá je odolná voči vode aj oderu. Ak si ju niekto v budúcnosti bude chcieť sám premaľovať, bude mu stačiť len štetec a farba. Netreba penetrovať ani brúsiť.

Ak sa aj stena zašpiní, tak sa jednoducho utrie handričkou. Na lamely sa navyše nelepí prach – moje steny sa teda dajú aj vysávať.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Pri obhliadkach jednotlivých bytov som časom dostával nápady, čo by sa na danú stenu hodilo. Čo sa týka inšpirácií, začal som si robiť vlastné skeče alebo sa inšpiroval na internete – ideálne je to kombinovať.

Je dôležité, aby každý klient nedostal to isté v iných rozmeroch, ale svoj vlastný kúsok umeleckej steny. Dizajny majú moje vlastné prvky a do budúcnosti pripravujem aj spoluprácu s umelcom, ktorý sa venuje geometrickým dreveným obrazom, či s firmou, ktorá montuje machové steny a obrazy.

Občas je náročné nájsť Slovákov, ktorí by chceli vyskúšať niečo úplne nové – akoby sa ľudia báli byť originálni. Omnoho častejšie si vyberú riešenie, ktoré už som do niekoľkých domácností montoval.

IMG_1565
zdroj: ModernWall – Dizajnová stena by nemala zaberať viac než 25 % priestoru.

Najnovšie videá

Trendové videá