Zoberte veci do vlastných rúk, vyzývajú americkí extrémisti. USA navyše hrozí, že sa zopakuje útok z 11. septembra
- Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA varuje pred zvýšenou hrozbou teroristických útokov
- Stojí za ňou nebezpečenstvo od domácich takisto ako od zahraničných teroristov
- Teroristi sa môžu pokúsiť zopakovať útok na 20. výročie 11. septembra
- Hrozbu zaznamenali aj u domácich extrémistov, ktorí v online priestore vyzývajú na násilie a prevrat
- Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA varuje pred zvýšenou hrozbou teroristických útokov
- Stojí za ňou nebezpečenstvo od domácich takisto ako od zahraničných teroristov
- Teroristi sa môžu pokúsiť zopakovať útok na 20. výročie 11. septembra
- Hrozbu zaznamenali aj u domácich extrémistov, ktorí v online priestore vyzývajú na násilie a prevrat
Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA (DHS) varuje pred zvýšenou hrozbou teroristických útokov, a to hneď z viacerých dôvodov. DHS sa domnieva, že nebezpečenstvo vyplýva z 20. výročia 11. septembra, kedy došlo k útoku na Svetové obchodné centrum (WTC), ďalej z reštrikcií spojených s delta variantom ako aj z nebezpečenstva rasového extrémizmu, uvádza ABC News.
Podľa pravidelného bulletinu pre terorizmus, ktorý DHS vydáva nebezpečenstvo hrozí od zahraničných teroristov, rovnako ako od tých domácich.
Al-Káida vydala svoj časopis, vyzýva v ňom k zopakovaniu útoku
Výročie jedného z najväčších teroristických útokov v dejinách ľudstva môže inšpirovať zahraničných teroristov alebo ľudí, ktorí sú inšpirovaní zahraničnými teroristami. Potenciálni extrémisti sa môžu pokúsiť zopakovať útok alebo ho násilným spôsobom pripomenúť.
Značne oslabená teroristická organizácia al-Káida vydala svoj propagandistický časopis Inspire prvýkrát po 4 rokoch, pričom v ňom vyzývala na opakovanie útokov, tvrdí DHS.
Pri teroristickom útoku z 11. septembra 2001 unieslo 19 teroristov štyri lietadlá v USA. Dve unesené lietadlá vrazili do Svetového obchodného centra (WTC). Jedno lietadlo vrazilo do Pentagónu a ďalšie skončilo v poli v Pennsylvánii po tom, čo sa pasažieri vzbúrili. Špekulovalo sa, že štvrté lietadlo mohlo mieriť na Kongres alebo dokonca na Biely dom.
Až 15 z 19 únoscov pochádzalo so Saudskej Arábie rovnako strojca útoku a vtedajší vodca al-Káidy Usáma bin Ládin.
Celkovo si tieto teroristické útoky vyžiadali 2 977 potvrdených obetí, medzi ktorými boli aj hasiči, policajti a záchranári. Obete boli z viac ako 90 krajín sveta, Slovensko žiadne potvrdené obete nemalo. Predpokladá sa, že počet úmrtí je väčší, ako hovorí oficiálna štatistika, nehovoriac o obyvateľoch, ktorý po rokoch zomreli na dýchacie ťažkosti vďaka všadeprítomnému prachu.
Treba postaviť šibenice, tvrdia domáci extrémisti
Hrozba domáceho terorizmu pretrváva už od útoku na Kapitol, ktorý sa uskutočnil 6. januára, a niektorí analytici ho vnímajú ako teroristický útok. Policajti, ktorí bránili Kapitol tiež pred komisiou Kongresu nazvali útočníkov teroristami.
Pri útoku zahynulo 5 ľudí, jeden z nich bol príslušník polície dôstojník Brian Sicknick, ktorý v minulosti patril k voličom bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Jeho priateľka Nikole Killion pre CBS News uviedla, že Trump jej nikdy neposlal kondolencie a celý útok „sledoval v televízii, ako keby to bola telenovela.“
V okolí Kongresu, konkrétne pri Národnom demokratickom výbore a Národnom republikánskom výbore sa našli aj rúrkové bomby.
DHS tvrdí, že rasovo motivovaní útočníci sa môžu zamerať na bohoslužby a obchodné centra. Taktiež sa vyskytujú v online platforme, kde „vyzvali na násilie voči voleným predstaviteľom, politickým predstaviteľom, vládnemu zriadeniu, orgánom činnom v trestnom konaní.“
Šéf DHS John Cohen v rozhovore pre CNN uviedol, že komentáre v online priestore naberajú na intenzite ako pred 6. januárom. Cohen uviedol, že komentáre na platformách vyzývajú ľudí, aby „zobrali akcie do svojich vlastných rúk“, že „systém je pokazený“ a že „treba postaviť šibenice“. Práve obesenie vtedajšieho viceprezidenta Mikea Penca chceli niektorí útočníci dosiahnuť. V ich očiach bol Pence zradca lebo odmietol zvrátiť výsledky volieb v prospech Donalda Trumpa.
„Je to veľmi podobné tomu, čo sme videli pred 6. januárom,“ dodal Cohen.
Konšpiračné teórie aj činnosť zahraničných spravodajských služieb
Okrem toho sa objavili viaceré konšpirácie s odlišnými dátumami, ktoré tvrdili, že bývalý prezident Donald Trump bude znova inaugurovaný. Posledná takáto „inaugurácia“ sa mala konať minulý piatok, ale fanúšikovia bývalého prezidenta sa žiadneho opätovného nástupu Trumpa do úradu nedočkali. Tieto konšpiračné teórie sa pripisujú hnutiu QAnon, ktoré oslavuje Trumpa ako bojovníka proti pedofilne satanickej sekte, ktorú reprezentujú vládnuce elity z Demokratickej strany a celebrity. DHS pozorne monitoruje tieto konšpirácie, ktoré by potencionálnemu mohli viesť k eskalácii a ďalšiemu násiliu.
„Orgány činné v trestnom konaní vyjadrili obavy, že širšie zdieľanie falošných príbehov a konšpiračných teórií sa rozšíri v bežných prostrediach, čo povedie k tomu, že jednotlivci alebo malé skupiny prijmú násilnú taktiku na dosiahnutie svojich požadovaných cieľov,“ cituje ABC News DHS.
Pričom DHS upozorňuje, že domáci extrémisti sa v online prostredí pokúšajú vylepšiť svoje znalosti ohľadom výbušnín a ručných zbraní.
Ministerstvo tiež varovalo pred tajnými službami nepriateľských štátov ako je Čína, Rusko či Irán, ktoré sa prostredníctvom dezinformácii snažia spochybniť účinnosť vakcín a prehlbujú politické napätie, keď tvrdia, že reštrikcie na zastavenie delta vírusu sú porušovaním občianskych slobôd a práv.
Zdroje: ABC News, CBS News, CNN