Zomrel jeden z najbohatších Slovákov Michal Lazar, mal 66 rokov

  • Michal Lazar zomrel po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 66 rokov
  • Majetok jedného z najbohatších Slovákov odhadujú na 200 miliónov eur
Immocap projekt New Istropolis, Michal Lazar
Nový Istropolis, Michal Lazar Reprofoto: Linkedin/Immocap, TASR/Štefan Puškáš
  • Michal Lazar zomrel po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 66 rokov
  • Majetok jedného z najbohatších Slovákov odhadujú na 200 miliónov eur

S Petrom Lukešom a Ladislavom Rehákom spoluvlastní obchodný holding Top Auto, v realitách má s Petrom Lukešom developerskú skupinu Immocap, ktorá v Bratislave stavia The Mill či nový Istropolis.

Kauza so štátnymi dotáciami

V roku 2020 obletela médiá správa o pokuse Michala Lazara získať štátnu dotáciu vo výške až 60 miliónov eur.

Lazar, ktorého v minulosti spájali s politickými osobnosťami ako Robert Fico a Robert Kaliňák, navštívil v roku 2020 centrálu Smeru, čo vyvolalo viacero otázok.

Sám Lazar však zdôrazňoval, že jeho stretnutia boli súkromnej povahy a nemali politický charakter. O obsahu týchto stretnutí sa bližšie vtedy ani neskôr pre médiá nevyjadril.

V tej dobe sa milionár a honorárny konzul Bahám plne venoval aj revitalizácii projektu Istropolis, kultúrneho stánku, ktorý kúpil so svojím spoločníkom Petrom Lukešom v roku 2017 za viac ako 20 miliónov eur.

Tento projekt bol zameraný na rekonštrukciu a modernizáciu tohto kultúrneho priestoru. Navyše bol otvorený možnosti získania finančných prostriedkov zo štátnych zdrojov na jeho rozvoj. Lazarov záujem o premenenie Istropolisu na kongresové centrum bol jasne vyjadrený, hoci konečné rozhodnutie o štátnej podpore bolo v rukách vlády.

S Petrom Lukešom Lazar spolupracoval aj pri výstavbe nákupného centra Centrál, ktorého predaj sa vyšplhal na sumu 175 miliónov eur. Tento veľkopodnikateľ mal konfliktný vzťah s bývalým premiérom Mikulášom Dzurindom, ktorý ho označil za člena skupiny, ktorá mala údajne škodiť štátu.

Podozrivý z kriminálnych aktivít?

Michal Lazar čelil v minulosti podozreniam súvisiacim s organizovaným zločinom a korupciou. Po páde komunizmu v roku 1989, keď sa stal výkonným riaditeľom Železničnej spoločnosti Slovenskej republiky (ŽSR), sa objavili náznaky, že mohol presmerovávať štátne peniaze do zmlúv prospešných pre firmy, v ktorých mal vlastný podiel.

Napriek tomu, že proti nemu nebolo vedené úspešné vyšetrovanie a nemá záznam v trestnom registri, ambasáda získala citlivé informácie naznačujúce, že Lazar mohol vyčistiť svoj policajný záznam pomocou úplatkov, písal v roku 2008 portál WikiLeaks Slovensko.

Tieto podozrenia len posilňoval fakt, že má blízko k členom strany Smer. Pre dané skutočnosti mu v tej dobe aj odmietli vydať víza.

Zdroje: Forbes, Pluska, WikiLeaks, FB/Rastislav Janota, FB/Jozef Dolinský

Najnovšie videá

Trendové videá