Zomrel slovenský priekopník vedy. Z jeho prelomových diel sa učia aj študenti v Číne

  • Jozef Marián Gálik bol významným vedcom a spoluzakladateľom slovenskej sinológie ako vedeckého odboru
  • Zomrel vo veku 91 rokov
PhDr. Jozef Marián Gálik, DrSc.
PhDr. Jozef Marián Gálik, DrSc. SAV
  • Jozef Marián Gálik bol významným vedcom a spoluzakladateľom slovenskej sinológie ako vedeckého odboru
  • Zomrel vo veku 91 rokov

Vedecká komunita na Slovensku stratila významnú postavu. PhDr. Jozef Marián Gálik, DrSc., ktorý zomrel vo veku 91 rokov, zanechal hlbokú stopu ako priekopník slovenského výskumu v sinológii.

Ako informuje Slovenská akadémia vied (SAV), Jozef Marián Gálik prišiel na svet v roku 1933 v Igrame, v okrese Senec. Štúdium sinológie a dejín Ďalekého východu absolvoval na Karlovej univerzite v Prahe. Počas štúdií strávil čas na Pekinskej univerzite v Číne. V roku 1960 nastúpil do Ústavu orientalistiky SAV, kde pracoval až do dôchodkového veku.

Získal štipendium od Nadácie Alexandra von Humboldta, ktoré mu umožnilo stráviť rok na Mníchovskej univerzite. Počas tohto obdobia napísal monografiu o významnom spisovateľovi Mao Tunovi, s ktorým sa mal príležitosť osobne stretnúť. Toto dielo vzbudilo veľký záujem aj v zahraničí a často ho citovali.

Učili sa od neho aj v Číne

V roku 1969 využil príležitosť, ktorú mu poskytla Nadácia Volkswagen, a vycestoval do Mníchova na ročné štúdium. Tam napísal dielo „The Genesis of Modern Chinese Literary Criticism (1917 – 1930)“, ktoré si získalo uznanie v Číne a stalo sa jeho najviac citovanou publikáciou. Kniha „The Genesis“ spolu s „Milestones“ boli viackrát preložené do čínštiny a zahrnuté do študijných materiálov pre tamojších študentov.

V roku 1988 na Univerzite Komenského v Bratislave zaviedol sinológiu ako študijný odbor a sám prednášal.

Počas života napísal 15 monografií v angličtine a čínštine a publikoval 333 vedeckých prác a článkov.

Uznávaný doma aj vo svete

Svoje výskumy predstavoval na medzinárodných konferenciách v mestách ako Hamburg, Toronto, Hongkong, Bordeaux, Budapešť, Innsbruck, Paríž, Mníchov, Tokio, Oxford, Peking, Šanghaj, Štokholm, Kolín nad Rýnom, Rím, Benátky, Suzhou, Macao, Brusel a mnohých ďalších.

V roku 2006 bol ocenený prestížnou cenou Alexandra von Humboldta v Bambergu, čím sa stal jediným slovenským vedcom zo spoločenských vied, ktorý toto ocenenie získal.

Na Slovensku si jeho prácu tiež vysoko vážili. Medzi jeho ocenenia patrí Strieborná plaketa Ľudovíta Štúra z roku 1983, Zlatá plaketa Ľudovíta Štúra z roku 1998 a Cena SAV z roku 2003. V roku 2012 bol menovaný emeritným členom Učenej spoločnosti SAV a v roku 2013 získal Zlatú medailu SAV.

Zdroj: SAV

Najnovšie videá

Trendové videá