Zomrel známy exposlanec, ktorý pôsobil po boku Ruska aj Dzurindu. Jeho projekt pomohol mnohým Slovákom
- Peter Biroš pôsobil ako poslanec NR SR či riaditeľ prešovskej nemocnice
- Na jej čele stál pred vstupom slovenska do Európskej únie
- Peter Biroš pôsobil ako poslanec NR SR či riaditeľ prešovskej nemocnice
- Na jej čele stál pred vstupom slovenska do Európskej únie
V piatok 19. júla zomrel bývalý slovenský národný aj prešovský mestský poslanec Peter Biroš. Pôsobil ako riaditeľ Fakultnej nemocnice J.A. Reimana v Prešove, viedol tímy stomatológov a stomatochirurgov. Ako informuje Korzár, Peter Biroš svet opustil vo veku 74 rokov.
Zanecháva za sebou výraznú stopu ako lekár, ktorý sa zaslúžil o transformáciu významnej nemocnice. Počas jeho pôsobenia sa v nej zvýšila úroveň, získala najlepšiu možnú techniku. Práve počas Birošovho pôsobenia na čele nemocnice prišla do Prešova špičková magnetická rezonancia, angiograf, CT, mamografy a ďalšie technológie. Vznikla tu tiež invazívna kardiológia, hovoril Biroš vo svojom dávnejšom rozhovore pre denník Korzár.
Biroš v politike pôsobil hneď po vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Korzár pripomína, že v roku 1994 vstúpil do prešovského mestského zastupiteľstva ako nezávislý poslanec. Neskôr však stál pri vzniku Aliancie nového občana (ANO). Za stranu kandidoval na pozíciu predsedu Prešovského kraja, čo síce nevyšlo, no následne sa mu podarilo získať mandát v Národnej rade.
Peter Biroš teda pôsobil v slovenskom parlamente v rokoch 2002 až 2006. Po kauze zmeniek predsedu ANO Pavla Ruska zo strany vystúpil a neangažoval sa ani v novom projekte Nádej, ktorý na ANO nadviazal. Korzár pripomína, že Prešovčan ho nazval slovami „Bez-nádej“. Neskôr spolupracoval s SDKÚ, no do parlamentu už nekandidoval.
Zdravie a šport
Biroš stál na najvyššej pozícii prešovského zdravotníctva v roku 1996, keď zastával funkciu riaditeľa Nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana. Neskôr si dal od vedenia nemocnice prestávku, no práve počas pôsobenia ANO vo vláde sa na post vrátil. Ministerstvo zdravotníctva v tom čase viedol nominant strany Rudolf Zajac.
Zaslúžil sa o výrazné zlepšenie približne trinástich rôznych oddelení. Dialo sa tak aj pre plány vstúpiť do Európskej únie, ktorá od Slovenska požadovala, by do roku 2007 malo všetky pracoviská certifikované a spĺňalo kritéria EÚ. Zadlženosť nemocnice za štyri roky klesla z 1,275 miliardy na zhruba 430 miliónov korún.
Korzár okrem toho pripomína aj Birošovu lásku k športu, ktorú mal spoločnú aj so svojím bratom Pavlom. Ten bol členom futbalového tímu Československa a v roku 1976 s ním získal historický titul majstra Európy. Pavol Biroš zomrel v roku 2020. Peter Biroš sám pôsobil ako funkcionár a športový riaditeľ hádzanárskeho tímu Tatran Prešov.
Dva dni predtým – v stredu 17. júla – náš svet opustil aj bývalý diplomat, publicista a spisovateľ Anton Hykisch, známy ako spoluautor Deklarácie o zvrchovanosti Slovenska. Ako sme ťa informovali, dožil sa veku 92 rokov, napísal až 32 literárnych diel a v rokoch 1993 až 1997 pôsobil ako prvý veľvyslanec Slovenskej republiky v Kanade.
Príbeh Antona Hykischa – významnej osobnosti slovenskej histórie – sme ti priniesli v článku na tomto odkaze.
Zdroje: Korzár, Korzár