Zomrieš s eufóriou a eleganciou. Bizarný návrh smrtidráhy by sa mal postarať o príťažlivú smrť

  • Asistovaná samovražda či eutanázia sú záležitosťami, ktoré ľudí rozdeľujú
  • Euthanasia Coaster je podľa mnohých jednoduchým, no bizarným konceptom
horská dráha
Unsplash/Mitchell Luo, Mateo Fernandez
  • Asistovaná samovražda či eutanázia sú záležitosťami, ktoré ľudí rozdeľujú
  • Euthanasia Coaster je podľa mnohých jednoduchým, no bizarným konceptom

Eutanázia rozdeľuje ľudí na dva tábory už roky. Niektorí sú proti nej, no iní s ňou súhlasia. O etike eutanázie sa diskutuje približne od roku 2010, kedy zahraničný dizajnér prišiel s návrhom horskej dráhy, ktorá slúži ako nástroj eutanázie.

Podľa IFL Science za návrhom stojí doktorand na Royal College of Art a bývalý zamestnanec zábavného parku Julijonas Urbonas. „Euthanasia Coaster“ je podľa mnohých jednoduchým a bizarným konceptom, pretože cieľom dizajnéra bolo vytvoriť horskú dráhu, ktorá by ľudskej bytosti vzala život s „eleganciou a eufóriou“.

Počas jazdy je človek vystavený sérii intenzívnych pohybových prvkov. Zažíva eufóriu, vzrušenie, no aj tunelové videnie, stratu vedomia a následnú smrť.

Základnou myšlienkou návrhu bolo podľa jeho autora ukončiť ľudský život za pomoci slučiek. Keď nimi človek prejde, prísun kyslíka do mozgu bude nedostatočný. Spôsobené to je tým, že krv sa presúva do dolných končatín. 

Urbonas na svojom blogu upozorňuje na to, že človek, ktorý sa rozhodne na horskú dráhu ísť, je doslova prikovaný k sedadlu. V dôsledku toho je celé jeho telo nehybné. V dôsledku toho, že rebrá a zvyšok vnútorných orgánov sú stiahnuté nadol, si vyžaduje dýchanie väčšiu námahu.

To však podľa Urbonasa človek necíti, pretože je v bezvedomí. Jazda na tejto „smrtidráhe“ však pokračuje, aj keď je človek v bezvedomí. Vzhľadom na to, že mozog je zbavený kyslíka, umiera.

Ako píše Ladbible, Urbonas tiež uviedol, že základom jazdy je usmrtenie človeka. Dodal však, že tá by mala byť príjemná a malo by ísť o akýsi alternatívny rituál smrti, ktorý je príťažlivý pre jednotlivca aj smútiacich blízkych.

Dôstojnejší návrh Švajčiarov

Švajčiarsko patrí do skupiny mála krajín, ktoré podporujú asistovanú samovraždu. Jedna z tamojších spoločností však chce z celého procesu vyradiť lekárov a pacientom umožniť smrť stlačením tlačidla. Ako informuje portál Futurism, nezisková organizácia Exit International vyvinula „samovražednú komoru“. 

Komora bola vytlačená na 3D tlačiarni a na švajčiarsky trh by mala byť uvedená už počas budúceho roka. Úrady jej dali zelenú. Názov komory je Sarco a pacientovi umožní pohodlne si ľahnúť a rozhodnúť sa, kedy je tá správna chvíľa.

Pacient následne stlačí gombík, ktorý komoru naplní plynným dusíkom. V dôsledku nedostatku kyslíka pacient do 30 sekúnd zomrie.

Hoci to znie strašidelne, výrobcovia komory upokojujú, že žiadny pocit dusenia a následná panika nenastanú. Výhodou je, že komora je prenosná. Ak chce teda pacient umrieť doma, komoru mu dovezú domov.

Organizácia Exit International chce taktiež vytvoriť online test mentálnej kapacity. Ak týmto testom pacient „prejde“, bude mu doručený kód, ktorý mu umožní prístup ku komore. Celý tento plán je však zatiaľ iba koncept a nie je známe, kedy bude zrealizovaný.

Podľa Swiss info zomrelo v roku 2020 pri asistovanej samovražde 1 300 ľudí. V súčasnosti je používanou metódou požitie tekutého pentobarbitalu sodného, kedy po užití látky človek zaspí v priebehu dvoch až piatich minút a potom upadne do hlbokej kómy, po ktorej čoskoro nasleduje smrť. 

Zdroje: IFL Science, Futurism, Swiss Info, Ladbible, Julijonas Urbonas

Najnovšie videá

Trendové videá