Zrejme aj ty denne piješ mikroplasty. Odstráni ich bežný predmet, ktorý má doma každý
- Vedci testovali tvrdú aj mäkkú vodu z kohútika
- Mikroplasty obalí vrstva kriedy
- Filter na zachytenie častíc má doma v kuchyni každý
- Vedci testovali tvrdú aj mäkkú vodu z kohútika
- Mikroplasty obalí vrstva kriedy
- Filter na zachytenie častíc má doma v kuchyni každý
Čínski vedci prišli s jednoduchým riešením, ako z vody odstrániť mikroplasty. Práve pitím vody z vodovodného kohútika sa nám môžu okom neviditeľné častice dostať do tela. Podľa výskumu stačí vodu prevariť.
Mikroplasty sú hrozbou, nakoľko ich výskyt v ľudskom tele už potvrdili vedci. Objavili ich v placente, upchatých tepnách aj pľúcach. O najnovšej štúdii informoval portál Science Alert.
Tím vedcov z Guangzhou Medical University a Jinan University v Číne vykonali testy na mäkkej aj tvrdej vode z vodovodu (ktorá je bohatšia na minerály), pričom pred varením kvapaliny pridali nanoplasty a mikroplasty (NMP). Následne odfiltrovali všetky zrazeniny. A zistenia boli prekvapujúce.
Vytvorí sa kriedový obal
V niektorých prípadoch sa až 90 percent NMP odstránilo práve procesom varenia a filtrovania, hoci účinnosť sa líšila v závislosti od typu vody. Veľkou výhodou však je, že tento proces dokáže urobiť väčšina ľudí iba s požitím toho, čo už vo svojej kuchyni majú.
„Táto jednoduchá stratégia so zovretím vody môže dekontaminovať NMP z vodovodnej vody v domácnosti a má potenciál neškodne zmierniť ľudský príjem NMP prostredníctvom spotreby vody,“ píšu výskumníci vo svojom článku publikovanom na Environmental Science & Technology Letters.
Väčšia koncentrácia NMP bola odstránená zo vzoriek tvrdej vody z vodovodu, ktorá prirodzene vytvára nahromadenie uhličitanu vápenatého pri jej zahriatí. Toto je viditeľné napríklad pri povlaku vo vnútri rýchlovarných kanvíc.
Práve táto kriede podobná vrstva sa vytvára aj na mikroplastoch. Keďže zmeny teploty vytláčajú uhličitan vápenatý z roztoku, plastové fragmenty sa účinne zachytávajú vo vápenatej „kôrke“. Vedci tiež zistili, že k zníženiu mikroplastov došlo aj v mäkkej vode, kde sa uhličitanu vápenatého rozpúšťa menej. Presnejšie bola približne štvrtina NMP z vody zaobalená do kriedovej vrstvy.
Sitko na čaj
Výskumníci sa vyjadrili, že akékoľvek kúsky nanoplastov a mikroplastov s vápencovým povlakom potom môže človek odstrániť jednoduchým filtrom. Týmto filtrom je napríklad sitko z nehrdzavejúcej ocele bežne používané na precedenie čaju.
Predchádzajúce štúdie merali úlomky polystyrénu, polyetylénu, polypropylénu a polyetyléntereftalátu v pitnej vode, ktorú konzumujeme denne v rôznych množstvách. Aby sa stratégia podrobila konečnému testu, výskumníci pridali ešte viac nanoplastických častíc, ktorých počet sa účinne znížil.
„Pitie varenej vody je zjavne realizovateľná dlhodobá stratégia na zníženie globálneho vystavenia nanoplastov a mikroplastov,“ píšu výskumníci v publikácii.
Prevarená voda subjektom ďalších výskumov
Výskumníci dúfajú, že pitie prevarenej pitnej vody by sa mohlo stať rozšírenou praxou, nakoľko plasty stále ovládajú svet. Aj keď vedci nepoznajú dlhodobé účinky mikroplastov na naše telo, je jasné, že to nie je najzdravšie. Mikroplasty sú spojené so zmenami v črevnom mikrobióme, ale aj s rezistenciou tela na antibiotiká.
Tím vedcov, ktorí stoja za touto najnovšou štúdiou, teraz chcú vidieť viac výskumu. Presnejšie to, ako by prevarená voda mohla udržať umelé materiály mimo nášho tela. A možno aj to, ako dokáže preváranie vody čeliť niektorým alarmujúcim účinkom mikroplastov na telo.
„Naše výsledky potvrdili veľmi uskutočniteľnú stratégiu na zníženie expozície ľudí NMP a vytvorili základ pre ďalšie výskumy s oveľa väčším počtom vzoriek,“ napísali výskumníci.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Science Alert, Environmental Science & Technology