Zrušte zákazy cestovania, v boji proti COVID-19 neúčinkujú, tvrdí v najnovšom stanovisku WHO

  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila najnovšiu verziu svojich odporúčaní pre členské štáty OSN na boj proti pandémii COVID-19
  • Odborníci tvrdia, že uplatňovanie mimoriadnych obmedzení a reštrikcií pre cestujúcich, ako je zákaz cestovania do niektorých krajín alebo z nich, je neúčinné
covid, pandemia, cestovanie, omikron
TASR/AP/Sakchai Lalit
  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila najnovšiu verziu svojich odporúčaní pre členské štáty OSN na boj proti pandémii COVID-19
  • Odborníci tvrdia, že uplatňovanie mimoriadnych obmedzení a reštrikcií pre cestujúcich, ako je zákaz cestovania do niektorých krajín alebo z nich, je neúčinné

Tento pomerne prekvapivý postoj uznávaných kapacít vyplýva zo zasadnutia Krízového výboru pre medzinárodné zdravotné predpisy (IHR). 

Krízová komisia WHO sa pravidelne stretáva, aby posúdila stav pandémie COVID-19 a odporučila členským štátom OSN najefektívnejšie kroky na ukončenie globálnej zdravotnej krízy. 

Krízový výbor tentoraz vydal 11 dočasných odporúčaní členským štátom OSN, z ktorých je jedno nové a všetky ostatné prešli úpravami. Pre cestujúcich a odvetvie cestovného ruchu na celom svete sú obzvlášť dôležité odseky 6 a 7 dočasných odporúčaní z januára 2022. 

Číslo 6 znie: Zákazy medzinárodnej osobnej dopravy by sa mali odstrániť alebo zmierniť, keďže nepomáhajú v boji proti pandémii, ale prispievajú k zhoršovaniu ekonomickej a sociálnej situácie občanov členských štátov OSN.

Odborníci z WHO ďalej v texte uvádzajú, že: „O neúčinnosti týchto opatrení najlepšie svedčí úplné zlyhanie cestovných obmedzení na zabránenie šírenia omikronového variantu koronavírusu.”

Použitie preventívnych opatrení, ako je nosenie respirátorov, testovanie, izolácia pacientov, vyžadovanie očkovania a iné, by malo byť založené na dôkladnom zhodnotení rizika. Nemali by tiež byť ani finančnou záťažou pre cestujúcich.

Experti WHO preto kritizujú aj úplný zákaz cestovania do a z krajín obzvlášť postihnutých omikronom, týka sa to najmä afrických krajín. Nepáči sa im aj v poslednej dobe zaužívaný zvyk ukladať cestujúcim, aj keď plne zaočkovaným, povinnosť podrobiť sa PCR alebo antigénovým testom.

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

Cestovanie by sa podľa WHO malo uľahčiť aj tým, ktorí očkovanie nemajú, lebo k nemu jednoducho nemajú prístup.

„Doklad o očkovaní proti COVID-19 by sa nemal považovať za jediný doklad oprávňujúci vstup do krajiny. Toto riešenie je nespravodlivé z dôvodu rôzneho stupňa dostupnosti vakcín proti koronavírusu v rôznych krajinách.” 

Čoraz častejšie počúvame o krajinách, do ktorých je možné vstúpiť len po preukázaní sa očkovaním proti Covidu. A sú aj krajiny, kde ani očkovanie nestačí a požadujú testy a/alebo booster dávky vakcín.

zdroj: TASR/František Iván

WHO poukazuje na to, že takéto riešenia sú očividne diskriminačné, keďže stále v mnohých krajinách patriacich do OSN je prístup k očkovaniu ťažký, a to bez zavinenia občanov.

Bežní ľudia môžu v súčasnosti len dúfať, že vlády si vezmú k srdcu odporúčania odborníkov WHO. V období pandémie COVID-19 je už nejaký čas viditeľná zmena v prístupe k cestovaniu. V posledných dňoch Európska únia a USA oficiálne zrušili zákaz cestovania do a z afrických krajín, ktoré boli identifikované ako ohnisko variantu omikron.

Mnohí sa tešia aj z toho, že Thajsko obnoví režim cestovania bez potreby karantény a to už od 1. februára. Pandemické dopravné obmedzenia negatívne ovplyvnili thajskú ekonomiku, ktorej dominuje práve cestovný ruch.

Plne zaočkovaní cestujúci budú môcť v novom režime „test and go“ cestovať, pokiaľ podstúpia test a v prvý a piaty deň po príchode do krajiny, spresnili príslušné miestne úrady.

Návštevníci budú povinní izolovať sa v hoteli, kým budú čakať na výsledky svojich testov. Takisto si budú musieť stiahnuť sledovaciu aplikáciu na ubezpečenie úradov, že dodržujú platné pravidlá, píše AFP.

zdroj: Unsplash/evan krause

Thajské ministerstvo pre cestovný ruch odhaduje, že do krajiny v priebehu tohto roka príde zhruba päť miliónov zahraničných návštevníkov. Pre porovnanie, v roku pred začiatkom pandémie tento počet predstavoval 40 miliónov.

Trend zmierňovania obmedzení pre turistov vidíme aj v Európe. Rada EÚ v pondelok opäť aktualizovala zoznam krajín a regiónov, na ktoré sa vzťahujú cestovné obmedzenia. Zo zoznamu najnovšie vypadli Argentína, Austrália a Kanada. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: WHO, TASR, tatnews.org

Najnovšie videá

Trendové videá