Zuckerberg buduje tajomný komplex za 250 miliónov eur s podzemným úkrytom. „Prevádzkujeme tam ranč,“ hovorí

  • Mark Zuckerberg stavia na Havaji vlastný ranč
  • Médiá zaujali plány akéhosi úkrytu
  • Zuckerberg vyhadzuje zamestnancov, ktorí šíria informácie o stavbe
Mark Zuckerberg
Archív Canva, TASR/AP
  • Mark Zuckerberg stavia na Havaji vlastný ranč
  • Médiá zaujali plány akéhosi úkrytu
  • Zuckerberg vyhadzuje zamestnancov, ktorí šíria informácie o stavbe

Na idylickom havajskom ostrove Kauai vyrastá projekt, ktorý púta pozornosť médií i verejnosti. Mark Zuckerberg, zakladateľ technologického giganta Meta, tu buduje rozsiahly komplex na ploche približne 1 400 árov. Nejde však len o bežný pozemok. Súčasťou projektu je totiž podzemná stavba, ktorá vyvoláva množstvo otázok.

„Tá vec na Kauai je naozaj zábavná. Prevádzkujeme tam ranč,“ hovorí Zuckerberg nadšene o svojom projekte.

Zuckerbergova vízia presahuje bežné predstavy o farmárčení. Chce tu totiž produkovať „najkvalitnejšie hovädzie mäso na svete“. No práve podzemná časť komplexu vzbudzuje najväčší záujem. Čo stavia svetoznámy magnát na svojom pozemku? 

Investigatívna práca médií Wired a Hawaii News Now priniesla prekvapivé odhalenia. Podľa získaných dokumentov má podzemný priestor úctyhodnú rozlohu 465 štvorcových metrov a je prístupný tunelom. Nejde pritom o jednoduchú stavbu – zahŕňa obytnú časť, technickú miestnosť a únikový východ.

Ranč za 250 miliónov

Mark Zuckerberg začal skupovať pozemky v auguste 2014. Odvtedy je plánovanie a výstavba približne 570-hektárového komplexu zahalená tajomstvom.

„Je to ako Fight Club. O Fight Clube sa nehovorí,“ prezradil bývalý zamestnanec pre magazín Wired. Každý, kto vstúpi do areálu, od tesárov po elektrikárov, musí podpísať prísnu dohodu o mlčanlivosti. Viacerí pracovníci potvrdili, že ich kolegovia boli prepustení len za to, že zdieľali fotografie projektu na sociálnych sieťach.

Podľa dokumentov bude súčasťou Koolau Ranch, ako sa ranč nazýva, podzemný úkryt s rozlohou 465 štvorcových metrov, vlastné energetické a potravinové zásoby. Celkové náklady vrátane nákupu pozemkov presiahnu 250 miliónov eur.

Hlavnú časť komplexu tvoria dve prepojené rezidencie s celkovou podlahovou plochou približne 5300 štvorcových metrov. Plány zahŕňajú aj sieť 11 kruhových domčekov v korunách stromov prepojených lanovými mostmi, kompletné športové vybavenie vrátane telocvične, bazénov a tenisového kurtu.

Stavia si Zuckerberg apokalypický bunker?

Výnimočnosť projektu potvrdzuje aj miestny realitný expert Tom Tezak. Pre Hawaii News Now uviedol, že úkryty sú na Havaji zriedkavým javom, a s takto rozsiahlym podzemným priestorom sa počas svojej kariéry ešte nestretol.

Samotný Zuckerberg sa snaží zmierniť špekulácie o účele stavby. V rozhovore pre Bloomberg rezolútne odmietol domnienky, že by išlo o bunker pre prípad apokalypsy. „Je to len malý úkryt,“ vysvetlil s tým, že priestor má slúžiť ako sklad a prístrešok pre prípad hurikánu.

Mediálny rozruch okolo projektu však technologického magnáta očividne znepokojuje. „Myslím, že to bolo nafúknuté, akoby celý ranč bol nejakým bunkrom pre prípad konca sveta, čo jednoducho nie je pravda,“ reagoval nedávno Zuckerberg na vzniknuté špekulácie.

Meta nedávno dostala pokutu v hodnote ranča

Strážcovia súkromia z Európskej únie (EÚ) udelili 16. 12. americkej spoločnosti Meta, ktorej patrí sociálna sieť Facebook, pokuty v celkovej výške 251 miliónov eur. Vyšetrovanie odhalilo totiž porušenia pravidiel o ochrane údajov, ktoré sa týkalo miliónov užívateľských účtov. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Írska komisia pre ochranu údajov udelila sankcie po ukončení vyšetrovania, ktoré odhalilo, že hackeri získali prístup k užívateľským účtom využívaním chýb v kóde platformy. Tie im umožnili ukradnúť digitálne kľúče, známe ako „prístupové tokeny“.

Írsky dozorný orgán je hlavným regulátorom, pokiaľ ide o dohľad nad dodržiavaním prísnych pravidiel o ochrane osobných údajov v 27-člennom európskom bloku, keďže Meta má svoje európske sídlo v Dubline.

Úrad tak vydal napomenutia a „administratívne sankcie“ v hodnote 251 miliónov eur po tom, čo zistil viaceré porušenia pravidiel, známych ako všeobecné nariadenie o ochrane údajov. Spoločnosť Meta sa plánuje odvolať proti rozhodnutiu.

„Toto rozhodnutie sa týka incidentu z roku 2018. Okamžite sme podnikli kroky na vyriešenie problému hneď, ako bol identifikovaný,“ uviedla Meta vo vyhlásení. A dodala, že „proaktívne informovala ľudí, ktorých sa to týka“, ako aj írsky úrad.

Keď Facebook prvýkrát odhalil problém, uviedol, že zasiahol 50 miliónov užívateľských účtov. Skutočný počet bol však zhruba 29 miliónov vrátane troch miliónov v Európe, uviedol v utorok írsky úrad. Meta pripomenula, že po objavení chyby upozornila FBI a regulačné orgány v USA a v Európe.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: Hawaii News Now, Wired, Bloomberg, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá