Zuckerberg chce obmedziť cestovanie. Do práce aj za priateľmi sa budeme „teleportovať“
- Inteligentné okuliare by nám mali uľahčiť socializáciu
- U kamaráta na gauči si posedíš aj napriek tomu, že budeš fyzicky doma
- Oculus sa zameriava na virtuálnu realitu určenú pre herné zážitky
- Inteligentné okuliare by nám mali uľahčiť socializáciu
- U kamaráta na gauči si posedíš aj napriek tomu, že budeš fyzicky doma
- Oculus sa zameriava na virtuálnu realitu určenú pre herné zážitky
Počas pandémie mnohí pociťujeme nedostatok osobného kontaktu. Vycestovanie za najbližšími možné nie je a my tak ostávame odkázaní na komunikáciu prostredníctvom sociálnych sietí. V najbližších rokoch by sa však mohol spôsob komunikácie na diaľku zmeniť.
Mark Zuckerberg totiž v pondelok uviedol, že do roku 2030 by sme mali byť schopní sa „teleportovať“. Umožniť by nám to mali pokročilé inteligentné okuliare, vďaka ktorým by sme s ľuďmi mohli komunikovať ako keby boli fyzicky prítomní. Osobné stretnutie by tak bolo nahradené akýmsi digitálnym zážitkom.
Kancelária v domácom prostredí
Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg v pondelok uviedol, že jedným z výsledkov tejto vízie budúcnosti by mohlo byť aj zníženie potreby neustáleho cestovania. Podľa CNBC tak budeme môcť sedieť u priateľa na gauči bez toho, aby sme v miestnosti boli fyzicky prítomní.
„Namiesto toho, aby sme niekomu volali, by sme len luskli prstami a teleportovali sa priamo za nimi,“ hovorí Mark Zuckerberg. Obmedzenie neustáleho cestovania či už za prácou, zábavou alebo blízkymi by podľa Zuckerberga mohlo viesť ku zlepšeniu klimatickej krízy.
CEO Facebooku pre portál The Information povedal: „Je zrejmé, že autá aj lietadlá budú naďalej prítomné. Ak sa ale budeme môcť teleportovať, nielenže nás cestovanie nebude zdržiavať, ale spravíme aj lepší krok pre spoločnosť a planétu.“
Zuckerberg totiž výhodu tejto technológie vníma aj v pracovných oblastiach. Podľa neho by sme mohli pracovať v pohodlí domova a zároveň byť na dôležitej porade v kancelárii.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Inteligentné Ray-Bany
Daily Mail uvádza, že prvý pár inteligentných okuliarov vyrobený v spolupráci so značkou Ray-Ban má uzrieť svetlo sveta koncom tohto roka. Inteligentné Ray-Bany budú fungovať na základe párovania s telefónom. Technologická firma vraj vyvíja zvukové funkcie pre rozšírenú realitu, vďaka ktorým budú zvuky z reproduktorov znieť ešte autentickejšie.
Zuckerberg ale uviedol, že tieto okuliare nebudú schopné zobrazovať virtuálne objekty. Spoločnosť však má však v pláne aj pokročilejšiu verziu. Okrem toho Facebook vyvíja aj súpravy virtuálnych okuliarov so spoločnosťou Oculus, ktorú v roku 2014 kúpil za 2 miliardy dolárov.
Virtuálny priestor
V 10-ročnom pláne zverejnenom tento týždeň odnož Facebooku Reality Labs uviedla, že dúfa, že dosiahne uvedomelého rozhrania technológiou AI pre okuliare s rozšírenou realitou (AR). Okuliare by tým pádom dokázali využiť informácie, ktoré si vyberieš zdieľať.
„Na to, aby sa AR stala skutočne všadeprítomnou, potrebujete technológiu s nízkym trením, ktorá je vždy k dispozícii a ktorej použitie je také intuitívne, že sa stáva rozšírením vášho tela. To je ešte ďaleko od toho, v akom rozhraní sa nachádza AR teraz,“ povedal hlavný vedec výskumnej divízie Michael Abrash.
Ďalej uviedol, že spoločnosť musí vyvinúť ekvivalent VR počítačovej myši. „Úplne nový typ rozhrania, ktoré nás stavia do stredu počítačového zážitku,“ uviedol portál The Verge.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Jedným zo spôsobov, ako to umožniť ľuďom je ovládať virtuálny priestor gestami rúk, ktoré budú sledované pomocou priameho monitorovania nervového systému používateľov elektromyografiou alebo EMG, informoval The Guardian.
„Tento prístup využíva elektrické signály, ktoré prechádzajú z miechy do ruky, za účelom ovládania funkcií prístroja na základe dekódovania signálu na zápästí. Signály cez zápästie sú také jasné, že EMG dokáže detekovať pohyb prstov aj o milimeter. To znamená, že zadávanie údajov môže byť jednoduché a rovnako ľahké, ako kliknutie na virtuálne vždy dostupné tlačidlo. Dokonca bude možné vycítiť iba úmysel pohnúť prstom,“ uviedol výskumník Michael Abrash v rozhovore pre portál The Information.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: CNBC, The Information, dailymail, The Guardian