Zuckerberg ho prirovnal k Taylor Swift. Zakladateľ giganta NVIDIA premenil startup na veľmoc presahujúcu 3,5 bilióna dolárov

  • Vo svojich počiatočných fázach čelila NVIDIA významným prekážkam
  • Dnes má hodnotu 3,5 bilióna dolárov
NVIDIA, Jensen Huang
NVIDIA, Jensen Huang TASR/AP Photo/Jeff Chiu, Wikimedia/nvidia.corporation
  • Vo svojich počiatočných fázach čelila NVIDIA významným prekážkam
  • Dnes má hodnotu 3,5 bilióna dolárov

NVIDIA, meno, ktoré je synonymom pre špičkové technológie v oblasti hier, umelej inteligencie a spracovania dát, vďačí za svoj úspech z veľkej časti vízii a neúnavnej snahe svojho spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa Jensena Huanga.

Od skromných začiatkov až po hodnotu presahujúcu 3,5 bilióna dolárov (2024) je cesta NVIDIE štúdiou inovácií, vodcovstva a strategického predvídania. Dnes sa ponoríme do toho, ako Huang urobil zo startupu NVIDIA globálnu technologickú veľmoc.

Jensen Huang sa narodil 17. februára 1963 na Taiwane a v deviatich rokoch emigroval do USA. Po získaní titulu v elektrotechnike na Stanfordovej univerzite pracoval v spoločnostiach LSI Logic a Advanced Micro Devices (AMD).

V roku 1993 spolu s Chrisom Malachowskym a Curtisom Priemom založil spoločnosť NVIDIA. Ich víziou bolo vytvoriť grafické čipy pre PC hry, pričom názov „NVIDIA“ pochádza z latinského slova „invidia“, čo znamená závisť.

Vo svojich počiatočných fázach čelila NVIDIA významným prekážkam. Po dlhých strastiach sa podarilo presvedčiť vtedajšieho prezidenta Segy, Shochira Irimajiriho, aby Sega investovala do NVIDIE 5 miliónov dolárov. O niekoľko rokov neskôr Huang vysvetlil, že toto boli všetky peniaze, ktoré v tom čase NVIDIA mala, píše The Wall Street Journal. Irimajiriho „porozumenie a štedrosť nám dali 6 mesiacov života,” prezradil vtedy Jensen Huang.

Huangova priamočiara stratégia

Huang neskôr učinil skvelé rozhodnutie – potrebu zosúladenia s priemyselnými štandardmi, pričom nariadil NVIDII, aby vyvinula RIVA 128, grafický akcelerátor optimalizovaný pre triangle primitives. RIVA 128, vydaná v roku 1997, zaznamenala komerčný úspech a za štyri mesiace sa predalo asi milión kusov. NVIDIA sa tak stala impozantným hráčom na trhu s grafikou, uvádza Electronic Design.

Pod Huangovým vedením NVIDIA pokračovala v inováciách, najmä predstavením série GPU GeForce. Tieto produkty uspokojili nielen hernú komunitu, ale našli uplatnenie aj v profesionálnej vizualizácii, dátových centrách a umelej inteligencii (AI).

Podľa New York Post bol významným míľnikom vývoj CUDA (Compute Unified Device Architecture), paralelnej výpočtovej platformy a programovacieho modelu, ktorý umožnil vývojárom využívať GPU na všeobecné účely. Táto inovácia rozšírila trh spoločnosti NVIDIA za hranice grafiky a postavila ju do popredia pokroku v oblasti AI a strojového učenia.

Huangov manažérsky prístup sa vyznačuje plochou organizačnou štruktúrou a priamou komunikáciou. Nabáda zamestnancov, aby posielali e-maily „Top-5 Things“ (T5T) a poskytovali tak prehľad a aktualizácie priamo jemu. Tento postup zabezpečuje, že informácie v rámci spoločnosti sa pohybujú voľne a rýchlo, čo umožňuje rýchle rozhodovanie a podporuje transparentnosť a zodpovednosť, uviedol WSJ.

Huangova neúnavná pracovná etika a praktické vedúce postavenie pomohli spoločnosti NVIDIA prejsť rôznymi výzvami v odvetví a technologickými zmenami. Financial Times uvádza, že jeho dôraz na inovácie a dokonalosť vytvorili firemnú kultúru, ktorej sa darí riešiť zložité problémy a posúvať hranice toho, čo je v technológii možné.

Získal to najcennejšie – dôveru zamestnancov

Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ NVIDIE sa vyhýba zbytočným stretnutiam a byrokracii. Ako sám uviedol: „S nikým si nerobím osobné stretnutia.“ Huang zdôraznil, že časté stretnutia by narušili jeho harmonogram a bránili tímu v schopnosti riešiť výzvy, pracovať efektívne a udržiavať transparentnosť, uvádza Economic Times.

To, čo odlišuje Jensena Huanga od ostatných svetových lídrov, nie sú len jeho technické znalosti či obchodné skúsenosti. Je to jeho neústavná vízia do budúcnosti. Počas pôsobenia v NVIDII preukázal schopnosť predvídať trhy a pripraviť tak spoločnosť na úspech. Jeho štýl vedenia sa nesie v duchu pokory a odvahy, uvádza Press Farm.

Spoluzakladateľ NVIDIE sa vyhýba krátkodobým ziskom, mieri na strategické rozhodovanie z dlhodobého pohľadu. Jensen investuje do vývojových a výskumných iniciatív, ktoré neprinesú okamžitú návratnosť, ale sú prísľubom fungovania budúcnosti technológie.

Huangov záväzok k etickému vodcovstvu si získal obrovský rešpekt a dôveru aj u jeho zamestnancov, zákazníkov. Práve tým posilnil povesť spoločnosti NVIDIA ako zodpovedného korporátneho hráča na trhu. Huang taktiež uprednostňuje pochopenie požiadaviek zákazníkov a prekonávanie ich očakávaní.

Jadrom jeho vedenia je vizionárske myslenie, ktoré predvída budúce trendy. Už od začiatku spoločnosti NVIDIA si Huang predstavoval transformačný potenciál jednotiek GPU mimo hrania hier. Predvídal tak ich uplatnenie aj pri vedeckých výpočtoch, AI či v autonómnych vozidlách. Práve toto myslenie mu umožnilo smerovať NVIDIU na nové príležitosti, čím sa spoločnosť stala priekopníkom vo viacerých odvetviach.

Prirovnávajú ho k Taylor Swift

Okrem svojich obchodných úspechov je Huang aj významným filantropom. V roku 2022 daroval 30 miliónov dolárov Stanfordovej univerzite na inžinierske centrum a 5 miliónov dolárov Oregon Health & Science University na výskum rakoviny, uvádza Forbes.

Najnovšie Jensen Huang zastáva názor, že je zbytočné učiť deti programovať, pretože to dnes už výborne zvláda AI a do 10 rokov bude AI generovať počítačové hry. Jeho kolegovia a konkurenti ho opisujú ako vizionára s neúnavným odhodlaním. Mark Zuckerberg, šéf spoločnosti Meta, ho prirovnal k Taylor Swift v technologickom svete, píše Reuters.

Jensen Huang svojou víziou a vedením transformoval NVIDIU na jednu z najhodnotnejších spoločností na svete. Jeho schopnosť predvídať technologické trendy a adaptovať sa na ne zabezpečila spoločnosti dominantné postavenie v oblastiach od počítačovej grafiky po umelú inteligenciu. Huangov príbeh je dôkazom toho, ako kombinácia inovácie, vytrvalosti a strategického myslenia môže viesť k vytvoreniu globálneho lídra v technológiách.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: NVIDIA, WSJ, Electronic Design, New York Post, WSJ, FT, Economic Times, Forbes.sk, Press Farm, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá