Zuckerberg radikálne mení hru: Na Instagrame a Facebooku sa zníži cenzúra, viac sa podporí politický obsah

  • Meta zásadne mení prístup k moderovaniu obsahu
  • Zuckerberg ohlasuje koniec fact-checkerov a chce viac politického obsahu
Zuckerberg, Trump
Ilustračné foto Wikimedia Commons/The White House
  • Meta zásadne mení prístup k moderovaniu obsahu
  • Zuckerberg ohlasuje koniec fact-checkerov a chce viac politického obsahu

Technologický gigant Meta, ktorý vlastní platformy ako Facebook, Instagram a Threads, ohlásil zásadné zmeny vo svojej politike moderovania obsahu. Zakladateľ spoločnosti Mark Zuckerberg vo videoposolstve oznámil, že Meta sa zbaví fact-checkerov, dramaticky zníži cenzúru a bude odporúčať viac politického obsahu.

Tento krok prichádza v kontexte očakávaného návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu a výrazne posúva prístup spoločnosti k slobode prejavu, informuje denník The Guardian.

Fact-checkeri končia, nastupujú komunitné poznámky

Zuckerberg zdôvodnil odstránenie fact-checkerov tým, že ich politická zaujatosť „viac dôvery zničila, ako vytvorila“. Namiesto nich bude Meta zavádzať komunitné poznámky, podobné systému, ktorý už používa platforma X (predtým Twitter) vlastnená Elonom Muskom. Tieto poznámky umožnia používateľom pridávať kontext a výhrady k sporným príspevkom.

„Súčasné systémy moderovania sú príliš zložité a robia chyby. Aj keď cenzurujú iba 1 % príspevkov, ide o milióny ľudí,“ uviedol Zuckerberg. Dodal, že zníženie cenzúry prinesie menej nespravodlivého mazania obsahu a viac priestoru pre slobodnú výmenu názorov.

Presun moderovania do Texasu

Meta zároveň presúva svoje tímy pre moderovanie obsahu z Kalifornie do Texasu. „V Texase je menej obáv zo zaujatosti našich tímov,“ povedal Zuckerberg. Táto zmena má pomôcť odstrániť vnímanú politickú zaujatosť moderátorov a priniesť väčšiu objektivitu pri posudzovaní obsahu.

Menej obmedzení, viac politického obsahu

Spoločnosť plánuje odstrániť viacero obmedzení na témy ako imigrácia a genderová problematika, ktoré považuje za „neaktuálne voči mainstreamovému diskurzu“. Tým chce Meta umožniť používateľom slobodnejšie vyjadrovať svoje názory a skúsenosti.

Zuckerberg však priznal, že tento prístup znamená kompromis. „Budeme zachytávať menej zlého obsahu, no zároveň znížime počet nevinných príspevkov, ktoré omylom odstránime,“ povedal.

Politický kontext a výmena na čele globálnych záležitostí

Zmeny prichádzajú krátko po tom, čo Nick Clegg, bývalý britský vicepremiér a doterajší prezident Mety pre globálne záležitosti, oznámil svoj odchod. Nahradí ho prominentný republikán Joel Kaplan, ktorý je blízkym spojencom Donalda Trumpa.

Zuckerberg vo svojom vyhlásení zdôraznil, že Meta bude spolupracovať s Trumpovou administratívou na ochrane amerických technologických spoločností pred snahami vlád po celom svete o cenzúru, dodáva agentúra Reuters.

„Európa zavádza stále viac zákonov, ktoré inštitucionalizujú cenzúru,“ uviedol Zuckerberg. „Latinská Amerika má tajné súdy, ktoré môžu nariadiť odstránenie obsahu bez akejkoľvek transparentnosti.“

Reakcie na zmeny

Zuckerbergove oznámenia vyvolali zmiešané reakcie. Dohľadová rada Mety, ktorej členmi sú aj bývalá dánska premiérka Helle Thorning-Schmidtová, uvítala zmeny v prístupe k fact-checkingu, no zdôraznila potrebu zapojenia širšej verejnosti do rozhodovania o obsahu.

„Je nevyhnutné, aby rozhodnutia o obsahu zahŕňali maximum vstupov od ľudí mimo Mety vrátane samotných používateľov,“ uviedla rada vo vyhlásení.

Sloboda prejavu na prvom mieste

Zuckerberg uzavrel svoje vyhlásenie tým, že návrat k slobode prejavu je odpoveďou na „kultúrny bod zlomu“, ktorý priniesli posledné voľby v USA.

„Vlády a tradičné médiá stále viac tlačia na cenzúru. Meta chce však zabezpečiť, že ľudia môžu zdieľať svoje názory slobodne a bez zbytočných zásahov,“ vyhlásil.

Zmeny plánované Zuckerbergom ukazujú novú víziu Mety, ktorá sa odkláňa od dôrazu na reguláciu obsahu k otvorenejšiemu priestoru na diskusiu. Táto stratégia však môže priniesť nové výzvy, najmä v otázke šírenia dezinformácií a ochrany používateľov pred škodlivým obsahom.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Guardian, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá