Masívny úspech: Zuckerbergov „zabijak Twitteru“ pokoril ChatGPT. Ľudia z neho doslova šalejú

  • Nová sociálna sieť Threads porazila aj ChatGPT
  • Na Slovensku zatiaľ nefunguje
Mark Zuckerberg a aplikácia Threads
Mark Zuckerberg, ilustračná snímka Wikimedia Commons/Anthony Quintano, Reprofoto: Twitter/@Forbes
  • Nová sociálna sieť Threads porazila aj ChatGPT
  • Na Slovensku zatiaľ nefunguje

Aplikácia Threads spoločnosti Meta získala viac ako 100 miliónov používateľov za menej ako päť dní. Platforma tak prekonala rekord, ktorý dosiahol chatbot ChatGPT spoločnosti Open AI, informuje SITA, ktorá sa odvoláva na spravodajský portál BBC.

Šéf spoločnosti Meta, ktorá vlastní aj Facebook či Instagram, Mark Zuckerberg, sa na margo míľnika vyjadril, že nemôže uveriť, že sa ho podarilo dosiahnuť tak rýchlo.

EÚ je mimo

Threads debutovala v stredu vo viac ako 100 krajinách sveta, v Európskej únii však z regulačných dôvodov zatiaľ nie. Za prvých sedem hodín od uvedenia sa do nej prihlásilo 10 miliónov používateľov a do štvrtka rána ich bolo viac ako 30 miliónov.

Po 24 hodinách už bol tento počet viac ako dvojnásobný. BBC poznamenáva, že konkurenčný Twitter musí ešte dohnať, keďže ten má údajne 350 miliónov používateľov.

Na trhu sú aj ďalší rivali ako Mastodon a Bluesky, tí však nemajú výraznú používateľskú základňu.

Prepojenie s Instagramom

Aplikácia Threads ťaží z toho, že je prepojená s Instagramom, ktorý má viac ako miliardu používateľov. Používateľ sa môže prihlásiť do Threads jedine, keď má konto aj na Instagrame.

Profil na Threads pritom nie je možné zrušiť bez toho, že by sa zrušilo aj instagramové konto. Deaktivovanie profilu na platforme, čiže zneviditeľnenie profilu, príspevkov a interakcií, však nedeaktivuje aj profil na Instagrame.

Zuckerberg aplikáciu Threads minulý týždeň predstavil ako „priateľského“ konkurenta Twitteru, ktorý v októbri kúpil excentrický miliardár Elon Musk. Threads, ktorá umožňuje používateľom uverejňovať príspevky do 500 znakov a má mnoho funkcií podobných Twitteru, by mohla podľa odborníkov prilákať používateľov Twitteru, ktorí nie sú spokojní s nedávnymi zmenami na platforme.

Twitter už pritom spoločnosti Meta pohrozil právnymi krokmi, pričom ju obviňuje z nezákonného použitia obchodných tajomstiev a ďalšieho duševného vlastníctva tým, že najala ich bývalých zamestnancov na vytvorenie „okopírovanej“ aplikácie. Meta to poprela.

Nevyhovujúci algoritmus

Ako sme ťa informovali, v porovnaní s Twitterom, ktorý zobrazuje príspevky v chronologickom poradí, sa Threads rozhodol pre iný prístup. Namiesto toho sa spolieha výhradne na algoritmický feed, ktorý zobrazuje príspevky, ktoré algoritmus vyhodnotí ako zaujímavé. Podobný algoritmus bol pred rokmi zavedený aj na Instagram, čo vyvolalo vlnu kritiky.

Portál TechCrunch dodáva, že pri mikroblogovacej sieti ako Threads môže absencia chronologického zobrazenia príspevkov spôsobovať významné problémy.

Hlavnou nevýhodou oproti Twitteru je obava používateľov, že algoritmus bude umožňovať integráciu veľmi otravných reklám, ktoré sú pre spoločnosť Meta známe aj na jej ďalších platformách.

„Stalking“ na Facebooku

Čo sa týka sociálnych sietí, nedávno sme ťa informovali, používatelia Facebooku začali evidovať nepríjemný technický problém. Sociálna sieť totiž zaznamenávala, aké profily sledujeme.

Ak si si prezeral účet človeka, ktorý na platforme nebol tvojím „priateľom“, mohlo sa stať, že sa mu vďaka systémovej chybe automaticky odoslala žiadosť o priateľstvo.

Takzvaný „stalking“ (sledovanie cudzích účtov) teda na Facebooku nebol najlepším nápadom. Aplikácia ťa mohla prezradiť sama od seba, informuje PCWorld.

Materská spoločnosť sociálnej siete Meta z tejto chyby obvinila aktualizáciu mobilnej aplikácie Facebooku. Používatelia to zistili minulý týždeň a začali to testovať. Viacerým sa chyba potvrdila. Platforma skutočne odosielala žiadosti o priateľstvo automaticky.

Ilustračná fotografia
zdroj: finance.yahoo.com/Getty Creative

Hovorca Mety sa v súvislosti s chybou ospravedlnil. Potvrdil, že problém je už opravený. Medzičasom aj používatelia siete vo viacerých príspevkoch uviedli, že nechcené žiadosti o priateľstvo už zmizli.

Ak sa obávaš, že máš stále odoslané žiadosti o priateľstvo, svoje čakajúce žiadosti si môžeš skontrolovať na tomto odkaze. V ľavom navigačnom paneli zvoľ „Žiadosti o priateľstvo“ a následne klikni na „Zobraziť poslané žiadosti“. Všetky nechcené žiadosti, ktoré aplikácia odoslala za teba, môžeš odstrániť kliknutím na tlačidlo „Zrušiť žiadosť“.

„Falošný“ Musk reaguje

Falošný účet Elona Muska zverejnil príspevok, ktorý už získal viac ako 30 miliónov videní a viac ako pol milióna lajkov. Ako uvádza portál TweakTown, Musk zverejnil populárny tweet aj na svojom oficiálnom účte. 

„Minul som 44 miliárd dolárov za túto aplikáciu a teraz sa ‚Lizard boy‘ rozhodol skopírovať a vložiť. Teraz je to osobné. Uvidíme sa v klietke, Zuck,“ píše sa v príspevku na Twitteri.

Jeden z používateľov poznamenal s odkazom na falošný účet: „Čo ak je toto Elonov druhý účet.“

„Falošný“ Musk mu ihneď na komentár reagoval jednoslovnou odpoveďou a povedal: „Možno“.

Zdroje: SITA, Archív SIU, Archív SIU, PCWorld, TechCrunch, TweakTown

Najnovšie videá

Trendové videá