Zúfalá doba, zúfalé riešenia. Nemci demontujú veterné turbíny, aby rozšírili uhoľnú baňu
- Nemecko zmáha energetická kríza tak ako zvyšok Európy
- Snažia sa preto vyhľadávať aj zdroje, ktoré Scholzova politika odsudzuje
- Nemecko zmáha energetická kríza tak ako zvyšok Európy
- Snažia sa preto vyhľadávať aj zdroje, ktoré Scholzova politika odsudzuje
Európske krajiny v súčasnosti zmáha energetická kríza. Cítia ju aj Slováci, no rozhodne nie sú jediní. Poukázať sa dá aj na ekonomicky vyspelejšie krajiny, akou je Nemecko. Najviac rozvinutá krajina Európy v posledných rokoch zastávala snahu prejsť na zelenú energiu. Paradoxne, v súčasnosti na západe krajiny demontujú veterné turbíny, ktoré stoja v oblasti povrchovej hnedouhoľnej bane.
Bane Garzweiler s rozlohou 48 kilometrov štvorcových prevádzkuje energetický gigant RWE, ktorý tvrdí, že hnedé uhlie sa tam ťaží už viac ako 100 rokov. Na druhej strane, veterný park Keyenberg pozostáva z ôsmich turbín a nachádza sa necelý kilometer od okraja bane.
Podľa portálu Oil Price sa demontáže turbín už začali. Samotná spoločnosť RWE koncom septembra pripustila, že tri z jej uhoľných blokov, ktoré boli doteraz iba v pohotovosti, sa v októbri vrátia na trh s elektrinou.
„Každý z troch hnedouhoľných blokov má výkon 300 megawattov (MW). Svojím nasadením prispievajú k posilneniu bezpečnosti dodávok v Nemecku počas energetickej krízy a k úspore zemného plynu pri výrobe elektriny,“ uviedla minulý mesiac RWE.
Spoločnosť pripúšťa paradox, vláda protestuje
Baňa Garzweiler sa demontážou veterných turbín rozširuje. Hovorca RWE pre The Guardian uviedol, že spoločnosť si uvedomuje, „že sa to javí ako paradoxné”.
Avšak spoločnosť začína cítiť tlak i z vlády. Ministerstvo hospodárstva a energetiky spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko totiž začiatkom týždňa vyzvalo RWE, aby sa plánov na demontáž turbín vzdala. Táto výzva prišla po protestoch aktivistov, ktorí avizovali, že tento krok symbolizuje zrušenie vládnych plánov v boji proti klíme.
„V súčasnej situácii by sa mal všetok potenciál na využitie obnoviteľnej energie čo najviac vyčerpať a existujúce turbíny by mali byť v prevádzke čo najdlhšie,“ povedal pre britský denník hovorca ministerstva.
https://twitter.com/JohannesFehr/status/1583122050495152128
Plány spoločnosti RWE
Minulý týždeň v rámci expanzie bane demontovali prvú turbínu. Podľa hovorcu spoločnosti WPD, ktorá prevádzkuje časť parku Keyenberg, majú byť v prvom a poslednom štvrťroku roka 2023 demontované ďalšie dve.
V hre je i spoločnosť Energiekontor. Tá postavila a prevádzkuje zvyšok veternej farmy. Hovorca firmy však uviedol, že na základe časového povolenia na prevádzkovanie Keyenbergu budú zvyšných päť turbín budú zrejme taktiež musieť demontovať do konca budúceho roka.
Nemecká vláda minulý mesiac schválila dekrét o obnovení nevyužitej kapacity hnedého uhlia. Krajina chce takto podporiť dodávky energií, keďže dovoz ruského plynu cez plynovod Nord Stream 1 sa zastavil.
Turbíny v Keyenbergu sú už staré a slabé
Veterný park Keyenberg je na dnešné pomery pomerne malý. Postavili ho pred 20 rokmi, a teda miestne turbíny sú oproti ich moderným ekvivalentom menej výkonné. Každá produkuje približne 1 GWh energie, čo je zhruba šestina výkonu efektívnejšej najmodernejšej turbíny.
Zákony v Nemecku jasne stanovujú, že po 20 rokoch prevádzky už veterná elektráreň nemá nárok na dotácie. Nebyť plánov spoločnosti RWE, pre Keyenberg by tým pádom existovali dve východiská. Buď by prevádzkari už zastarané technológie obnovili, alebo by celá farma bola zlikvidovaná.
Avšak ako uviedol vyššie citovaný hovorca ministerstva hospodárstva Severného Porýnia-Vestfálska, Nemecko teraz potrebuje každú kvapku energie, ktorú môže získať. Nemeckí občania sa túto zimu obávajú prerušení dodávky elektriny. Vláda kancelára Olafa Scholza sa navyše zaviazala, že masívne rozšíri výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.
Proti krokom spoločnosti RWE sa postavili aj aktivistické skupiny. „Zatiaľ čo naši politici diskutujú o rozšírení jadrovej energie, nemecké zníženie ochrany klímy zostáva nepovšimnuté,“ hovorí Alexandra Brüneová z miestnej iniciatívy Alle Dörfer Bleiben.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Oil Price, The Guardian, Twiiter