sympl.food
Unsplash/Aliyah Jamous

Zúfalosť strieda frustrácia, čelíme obrovskej ignorácii zo strany vlády, tvrdia nahnevaní podnikatelia

  • Aliancia Slovenskej Gastronómie vyzýva premiéra Eduarda Hegera a ministra financií Igora Matoviča k riešeniu alarmujúcej situácie v gastro sektore
  • Podnikatelia žiadajú o verejné stretnutie
  • Aliancia Slovenskej Gastronómie vyzýva premiéra Eduarda Hegera a ministra financií Igora Matoviča k riešeniu alarmujúcej situácie v gastro sektore
  • Podnikatelia žiadajú o verejné stretnutie

Slovenskí gastro podnikatelia upozorňujú na zlú situáciu a zdecimovaný segment. ,,Vyjadrujeme obrovské sklamanie z toho, že sektor ktorý patrí medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku, čelí tak obrovskej ignorácii zo strany kompetentných,“ hovorí Viliam Pavlovský z reštaurácie Sympl.

Žijeme podľa neho v dobe, kedy počúvame, ako chceme z tejto krajiny spraviť konečne moderné a silné Slovensko, a popri tom šliapeme a ničíme hodnoty, ktoré tu podnikatelia v pote tváre budovali a sú nám ľahostajné životy tisícok podnikateľov a zamestnancov. „Očakávali sme vládu zmeny, no zatiaľ prichádza len veľké sklamanie,“ konštatuje.

matovic, heger
zdroj: TASR/Martin Baumann

Nakoľko žiadosti o osobné rokovanie s premiérom Eduardom Hegerom aj s ministrom financií Igorom Matovičom boli niekoľko krát odignorované, ASG žiada o stretnutie verejne – s cieľom prediskutovať aktuálne problémy v gastro sektore a konkrétne kroky, vďaka ktorým môžu poctivé gastro prevádzky prežiť a znovu sa naštartovať. 

Pomoc nefunguje

Napriek medializovaným informáciám o tom, že sa gastru pomáha, doterajšie schémy pomoci reálne nefungujú, sú oneskorené a navyše množstvo prevádzok prepadlo sitom pomoci napriek tomu, že fungovali poctivo. 

Gastro sektor upozorňuje na to, že podnikatelia sa museli výrazne zadĺžiť, aby obdobie krízy prežili, pričom často je ich najväčším veriteľom práve štát vo forme odložených daní a odvodov alebo banky či príbuzní. 

Podporuješ tvoje obľúbené reštaurácie aj počas pandémie?

Museli si požičiavať inde, aby to zvládli s vidinou, že sa raz dočkajú adekvátnej kompenzácie od štátu, ktorá je sľubovaná politikmi už viac ako rok. 

„Napriek tomu, že niektoré prevádzky už môžu otvoriť, stále je to s obmedzeniami a s množstvom naväzujúcich problémov. Máme nedostatok kvalitného personálu, čelíme tlaku na zvyšovanie cien, keďže nám stúpli vstupné ceny surovín či cena práce a poriadne odškodnenie za nemožnosť podnikať stále absentuje,” hovorí Viliam Pavlovský, prezident Aliancie Slovenskej Gastronómie.

Bistronomy
zdroj: Bistronomy

Podnikatelia niekoľkokrát upozorňovali na nefunkčnosť v jednotlivých schémach štátnej pomoci. Aktuálne podľa Pavlovského aj táto symbolická pomoc končí, bez adekvátneho odôvodnenia a vysvetlenia. 

Podnikatelia najnovšie načrtli hlavné problémy v rámci aktuálnej situácie: 

Zamestnanec dostane necelých 700 eur

Opatrenie s názvom Prvá pomoc pomáha kompenzovať časti nákladov na mzdy zamestnancov. Až od februára 2021 vo výške 100 % CCP, aj to povinne zníženej na 80 % a so stropom maximálnej sumy 1100 eur, resp. 870 eur.

Z tejto sumy musia zamestnávatelia samozrejme uhradiť všetky odvody, takže zamestnanec dostane maximálne 642,19 Eur, čo je absolútny výsmech tejto vlády smerom k občanom, ktorým tvrdo a nekompromisne zobrala prácu.”

zdroj: Bite&Byte

Z takejto sumy sa rodina na Slovensku nedá tak dlhú dobu uživiť. Výsledkom je, že pre udržanie zamestnancov bolo nutné ich mzdy a odvody dotovať a vytvárať si tak dlhy napríklad aj na Sociálnej poisťovni.

80 % všetkých odložených odvodov patrí gastro podnikateľom. Navyše, od júla 2021 sa má Opatrenie 3B (pokles tržieb) úplne zrušiť, a tak prídu zdecimované podniky ešte aj o pomoc s uhrádzaním častí platov zamestnancov v záujme udržania pracovných miest. 

V roku 2020 – minulé leto – aj napriek podobnej situácii bolo toto opatrenie funkčné, nie je preto jasné, prečo tomu tak nebude tento rok. 

Problémové dotácie

Na Ministerstve dopravy je k dispozícii druhá fáza schémy pomoci cestovnému ruchu, kde je možné žiadať o krytie časti fixných nákladov prevádzok v cestovnom ruchu do výšky 10 % poklesu tržieb.

zdroj: Chef's Truck

Má to však háčik, je to len za obdobie od apríla 2020 do marca 2021. Financie už síce niektorým žiadateľom prišli, ale stále je veľké množstvo tých, ktorí na kompenzáciu z druhej fázy ešte len čakajú (8 mesiacov spätne). 

Navyše ubehli ďalšie dva mesiace – apríl a máj 2021, kedy boli gastro prevádzky stále zatvorené.

„Za tieto mesiace sa stále nedá ani len žiadať a nie je známe, kedy sa to dať bude. Tzv. veľká schéma pre väčšie firmy, kde táto pomoc prekračuje stanovenú hranicu, stále nie je ani len vyhlásená.” 

Dotácie za nájomné sa síce mnohých gastro prevádzok netýkali, ale aj tí, ktorí túto pomoc čerpali, od mája 2021 na ňu nemajú nárok.

Je to napriek tomu, že sú ich prevádzky stále obmedzené a v niektorých prípadoch zatvorené. „Ministerstvo hospodárstva najskôr prisľúbilo, že čerpanie dotáciií predĺži aspoň o mesiac máj, neskôr bol problém s financiami a nakoniec platí stanovisko, že sa predĺženie dotácií neplánuje, nakoľko sa idú firmy odškodňovať všeobecným odškodňovacím zákonom.”

Ten má ale v rukách Ministerstvo financií a na základe jeho stanoviska sa ani tento zákon neplánuje realizovať.

Nevypočuté znižovanie DPH

Za jedno z riešení, ktoré pomôže čiastočne kompenzovať uvedené problémy jednoducho, rýchlo a adresne, považujú podnikatelia zníženie DPH na gastro. 

Umožnilo by im to zaplátať straty, naštartovať biznis a v konečnom dôsledku by tento krok mohol priniesť do štátnej pokladnice viac príjmov. 

zdroj: Spice Guys

Navyše sa schválilo navýšenie deficitu štátneho rozpočnu z dôvodu krytia nákladov spôsobených pandémiou o 3,7 miliardy eur a pri schvaľovaní sa často argumentovalo aj pomocou pre gastro sektor.

Na najbližšiu schôdzu NR SR je podaný poslanecký návrh zákona na zníženie DPH pre gastro. 

„Aby sa gastro sektoru pomohlo naozaj čo najviac a najskôr, je potrebné, aby znížená DPH pre gastro platila už od júla tohto roka.“

Preto ASG vyzýva vládu SR, aby predložila návrh na zníženie DPH pre gastro ako vládny návrh zákona, aby mohol byť schválený v skrátenom legislatívnom konaní. 

ASG upozorňuje aj na fakt, že zníženie DPH pre gastro je súčasťou programového vyhlásenia vlády, a že k nej pristúpili takmer všetky ostatné krajiny Európskej únie. 

Odporúčala ho aj Európska komisia a prikláňajú sa k nemu aj mnohí ekonomickí experti.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá