Zúfalý ťah Ruska: Proputinovské „plátky“ hádžu špinu na Poľsko, vraj chce anektovať časť Ukrajiny
Autor analýzy pôsobí v Infosecurity.sk
Ruské denníky opäť obviňujú Poľsko z príprav na anexiu západných častí Ukrajiny. Je to však práve Ruská federácia, ktorá v roku 2014 anektovala polostrov Krym a v súčasnosti okupuje značné časti územia na juhu a juhovýchode Ukrajiny.
Naratív o údajných plánoch Poľska na anexiu Ukrajiny nie je ničím novým. Portál EUvsDisinfo upozorňuje, že tento naratív sa objavil už v roku 2016, vyskytoval sa aj pred pár mesiacmi a momentálne ho opäť šíria niektoré ruské médiá. V minulosti dokonca ruské médiá obviňovali Poľsko z pokusov o anexiu Litvy či Bieloruska.
Ide o nepravdivý naratív, ktorého účelom je vykresliť Poľsko ako imperiálny a agresívny štát. V ďalších prípadoch boli za agresora označované Spojené štáty americké a Varšava mala slúžiť len ako nástroj amerických záujmov. Poľsko v minulosti (14. – 17. storočie) naozaj ovládalo veľké územie, ktoré v súčasnosti možno označiť za ukrajinské.
To však nedokazuje, že by si vláda vo Varšave robila v súčasnosti nárok na územie patriace Ukrajine. Naopak, samotný ruský prezident Vladimir Putin nedávno napísal esej, v ktorej popieral existenciu ukrajinského národa. Ten mal podľa neho umelo vytvoriť sovietsky vodca Vladimir Iľjič Lenin.
Putin tiež tvrdil, že Ukrajinci a Rusi sú jeden národ. Jeho tvrdenia sú ale založené na chybných predpokladoch a živia mýtus, ktorý má prispieť k spochybneniu ukrajinskej štátnosti a národnosti.
Varšava a Kyjev proti Moskve
Poľsko patrí k najväčším podporovateľom ukrajinského ľudu v jeho boji proti ruskej agresii. Vlády oboch štátov spolu úzko spolupracovali ešte pred inváziou. Poľsko bolo koniec koncov prvou krajinou na svete, ktorá uznala ukrajinskú nezávislosť a dodnes patrí k najväčším obchodným partnerom Ukrajiny.
Zároveň podporuje vstup Ukrajiny do EÚ a NATO a od začiatku vojny dodalo na Ukrajinu vojenskú pomoc v hodnote viac ako 1,5 miliardy eur. Okrem toho poskytlo útočisko pre viac ako jeden milión ukrajinských utečencov.
Rusko obviňuje Poľsko z toho, čo samo robí
Je to práve Ruská federácia, ktorá od februára vedie „špeciálnu vojenskú operáciu“ a okupuje značné územie na Donbase a juhu Ukrajiny. Rusko-poľské vzťahy nie sú ideálne, vzhľadom na vzájomné historické vzťahy oboch štátov. V súčasnosti je Poľsko naďalej tvrdým zástancom prísnych sankcií EÚ voči Rusku a Ukrajinu vo vojne podporuje rôznymi prostriedkami.
Podobný naratív, podľa ktorého sa Poľsko údajne chystá prepísať mapu Európy a anektovať časti Ukrajiny, sa v ruských médiách objavoval už v apríli. Sergej Naryškyn, šéf ruskej rozviedky SVR (Služba zahraničnej rozviedky Ruskej federácie) vtedy obvinil USA a Poľsko z toho, že sa snažia získať sféry vplyvu na Ukrajine.
Nikolaj Patrušev, generálny tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, tvrdil, že Ukrajina sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozpadne na viaceré štáty. Obviňoval z toho USA, ktoré mali využiť Kyjev ako nástroj v ich boji proti Rusku.
V minulosti sa na klamlivý naratív zamerala aj naša redakcia a vyvrátila hoax o príprave poľskej anexie, ktorý šírili aj slovenské a české médiá s problematickým obsahom. Dané médiá sa pritom nebáli zneužiť prejav poľského prezidenta a vytrhli jeho slová z kontextu tak, aby slúžili ich dezinformačnému naratívu.
HIMARS ako zámienka pre pokračovanie agresie
Je zrejmé, že Poľsko sa Ukrajinu nesnaží obsadiť. Naopak, Rusko proti nej vedie agresiu od februára tohto roku, v dôsledku čoho na Ukrajinu smeruje vojenská pomoc z viacerých štátov sveta.
Sergej Lavrov, ruský minister zahraničných vecí, tvrdí, že Rusko je nútené rozšíriť ciele vojny a oslobodiť okrem Luhanskej a Donetskej oblasti aj ďalšie ukrajinské územie.
Ide o reakciu na to, že Ukrajina získala americké raketové systémy HIMARS s dlhým dosahom, aby bola schopná zaistiť si bezpečnosť. Zásielku vojenskej pomoci pre napadnutú Ukrajinu teda Rusko využíva ako zámienku na ospravedlnenie ďalšej agresie a už prebiehajúcich vojenských operácií.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Zdroje: Euvsdisinfo, ross-bei.ru, Euvsdisinfo, Aljazeera, FB/Infosecurity.sk, Gov.pl, Thefirsttimes, BBC, BBC, Carnegie, APnews, Reuters, Reuters, Infosecurity.sk, FT