Zuzana Čaputová navštívila slovenský startupový klenot. Vyvíja to, čo nikto iný na svete

  • Slovensko-americký startup Tachyum na Slovensku zažíva veľký boom
  • Zuzana Čaputová navštívila spoločnosť a hlavnou témou boli inovácie
Zuzana Čaputová a čip
Unsplash/ Harrison Broadbent, Startitup/Matej Hlbočan
  • Slovensko-americký startup Tachyum na Slovensku zažíva veľký boom
  • Zuzana Čaputová navštívila spoločnosť a hlavnou témou boli inovácie

Hlava štátu Zuzana Čaputová aktívne podporuje aj inovatívne domáce projekty. Dôkazom toho je jej návšteva v americko-slovenskom startupe, ktorý sídli v Bratislave. Témou návštevy boli inovácie, zelená ekonomika a udržateľnosť a tiež projekt superpočítača.

Návšteva prezidentky

Ako pre Startitup prezradil CEO a spoluzakladateľ startupu Tachyum Radoslav Danilák, prezidentke počas prehliadky firmy ukázali rýchlu prezentáciu značky. Zároveň jej boli odprezentované prínosy vývoja firmy pre priemysel, Slovensko a posun spoločnosti vpred, napríklad v oblasti znižovania energií.

Zuzana Čaputová podáva ruku
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

CEO firmy hodnotí návštevu hlavy štátu v spoločnosti pozitívne. „Je vidno, že pani prezidentka sa zaujíma o Slovensko, jeho smerovanie a aby to išlo dobrým smerom a pozitívne  sa to rozvíjalo. Preto si našla čas, aby sa prišla pozrieť na jednu z firiem, ktorá sa pokúša posunúť Slovensko dopredu,“ povedal pre Startitup spoluzakladateľ spoločnosti.

Radoslav Danilák rozpráva
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

„Ak chceme opäť začať dobiehať životnú úroveň západných krajín, potrebujeme na Slovensku vyvíjať špičkové technológie. Potrebujeme firmy s ambíciou posúvať hranice možného a s cieľom uspieť na svetovom trhu. Je skvelé, že spoločnosti s touto víziou na Slovensku už máme,“ okomentovala hlava štátu slovenský startup. 

CEO startupu Tachyum prezidentke vysvetlil, že startup má záujem uchádzať sa o možnosť dodať svoju technológiu pre projekt plánovaného superpočítača na Slovensku.

Inovatívna spoločnosť

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier so svojím vlajkovým produktom, ktorý nedávno predstavila na trhu.

Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, spája funkcie CPU, GPU a TPU do jediného procesora. Ten poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty.

Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne.

Zuzana Čaputová pozerá
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Využitie procesoru

Nedávno portál Fontech informoval, aký konkrétny úžitok môže byť z revolučného procesoru, ktorého vývoju sa Tachyum venuje. Procesor Prodigy totiž môže byť využitý pre pokročilé vojenské a obranné letecké aplikácie v novej bielej knihe (Air Dominance Powered by Prodigy). Nová generácia stíhačiek po celom svete bude požadovať značný výpočtový výkon na prepájanie dát zo senzorov do použiteľných informácií.

Pre väčšiu efektivitu boja vzduch-vzduch a zem-vzduch je tak kľúčová prvotriedna výpočtová kapacita vďaka najmodernejším procesorom, ktoré umožňujú rýchlo sa vyvíjajúce konvenčné a AI algoritmy.

Práve aj z tohto dôvodu startup Tachyum nedávno zverejnil bielu knihu, v ktorej sú predstavené plusy univerzálneho čipu Prodigy pre palubné počítače a algoritmy, ktoré na nich bežia, a ich cenovú výhodu v náročných ekonomických podmienkach.

Ako univerzálny procesor, Prodigy na jednej platforme umožňuje vysokorýchlostnú kontrolu letu a zber dát zo senzorov riadených AI a rozhodovanie na základe informácií z priestoru bojovej činnosti, ktoré sú optimálne prezentované pilotovi.

Agentúra pre pokročilé výskumné projekty v oblasti obrany (DARPA) v súčasnosti spúšťa program Air Combat Evolution (ACE), jeden z viac ako 600 projektov ministerstva obrany USA zameraných na začlenenie AI do bojových systémov vrátane budúcich autonómnych/ bezpilotných stíhačiek.

Procesor a pokročilá AI

DARPA očakáva, že vysvetliteľná AI, v ktorej je použitie AI pri rozhodovaní preukázateľné, deterministické a dá sa rekonštruovať, bude nevyhnutná pre budúce projekty národnej bezpečnosti.

Prodigy procesory podľa spoločnosti Tachyum ponúkajú obzvlášť vysoký výkon pri algoritmoch vysvetliteľnej AI, ktoré sú náročnejšie na CPU ako iné AI/ML algoritmy, a nie sú vhodné pre existujúce AI systémy.

V čase, kedy Airbus, Dassault a ďalší kľúčoví partneri dospeli k dohode o programe európskych stíhačiek novej generácie, procesor Prodigy od spoločnosti Tachyum má optimálne predpoklady byť pridanou hodnotou k tomuto strategickému plánu.

Vďaka výpočtovým schopnostiam čipu Prodigy, vrátane najlepšieho AI výkonu (tréningu a inferencie) na svete, Prodigy vo veľkej miere zvýši operačnú výkonnosť európskych stíhacích lietadiel. Spoločnosť Tachyum využije svoju prítomnosť a reputáciu v Európe, aby zabezpečila, že EÚ si v čase zvyšujúceho sa geopolitického napätia udrží rozhodujúcu výhodu vzdušnej dominancie.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: Fontech

Najnovšie videá

Trendové videá