Zuzana Čaputová obrannú dohodu s USA jednoznačne podporuje. Americké základne na Slovensku nevzniknú
- Zuzana Čaputová podala vyhlásenie k obrannej dohode s USA
- Prijatie dohody jednoznačne podporuje
- Jej súčasťou bude aj interpretačná doložka
- Možnosť referenda k dohode nezavrhla
- Zuzana Čaputová podala vyhlásenie k obrannej dohode s USA
- Prijatie dohody jednoznačne podporuje
- Jej súčasťou bude aj interpretačná doložka
- Možnosť referenda k dohode nezavrhla
Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa dnes, 20.1., vyjadrila k obrannej dohode s USA. Verejnosť oboznámila s jej postojom. Prijatie dohody jednoznačne podporuje.
„Dohoda sama o sebe nerieši konkrétne opatrenia,“ je to rámcová zmluva, ktorá má prispieť k obrane nášho územia. 23 z 29 krajín má túto dohodu uzavretú. Menuje napríklad Maďarsko či Poľsko, Slovensko doteraz takúto zmluvu neuzatvorilo. Pred nami ju uzavreli iné krajiny a žiadne z obáv sa nenaplnili. Dohoda podľa jej slov žiadnym spôsobom neohrozuje našu krajinu, práve naopak.
Dohodu tak neposunie na Ústavný súd SR, pretože sa v nej po právnej stránke nenašli žiadne deficity, no jej súčasťou bude interpretačná doložka, a teda to, ako naša krajina zmluvu interpretuje, USA ju podpisovať nemusí. Má vysvetliť, čo vlastne zmluva pre našu krajinu znamená. Teoreticky je však možné, že ju Spojené štáty odmietnu. V takom prípade by o dohodu nebol záujem, tvrdí prezidentka.
V dokumente je jasne zadefinované, že sa na Slovensku nebudú vytvárať americké základne a súhlas s prítomnosťou zahraničných vojenských síl zostáva na našej ústave, prípadne vláde či parlamente. Táto dohoda tiež neumožňuje na našom území jadrové zbrane, biologické alebo chemické zbrane. Zmluva bude plne podporovať suverenitu našej krajiny aj jej právne záväzky.
Je to technická rámcová zmluva, opakuje prezidentka. Opozičné strany avizujú zber podpisov na referendum, ktoré by sa týkalo súhlasu či nesúhlasu s touto zmluvou.
Prezidentka tvrdí, že ak jej bude taká petícia doručená a bude spĺňať všetky požiadavky, tak ju vypíše. Referendum je ústavným právom občanov Slovenska, a preto ho bude tolerovať, tak ako jeho prípadný výsledok.
Zuzana Čaputová konštatuje, že ju mrzí, že táto dohoda ďalej vytvára rozpory v našej spoločnosti.
Premier prezidentkinu podporu víta
Interpretačná doložka, ktorá bude súčasťou splnomocnenia na podpis obrannej dohody s USA, by podľa SaS mohla rozptýliť vášne a hoaxy, ktoré sa s dohodou šíria. Strana v tejto súvislosti rešpektuje rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.
Premiér Eduard Heger (OĽANO) víta podporu prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri obrannej dohode s USA. Podľa neho je to správny signál verejnosti i spojencom Slovenska v NATO. Predseda vlády to konštatuje vo svojom stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Ľubica Janíková. Dohoda podľa premiéra posilňuje obranyschopnosť a suverenitu SR i EÚ.
„Schválením dohody v parlamente a jej následným podpísaním prezidentkou sa Slovensko pripojí k európskym štátom vrátane Poľska a Maďarska, ktoré už takúto rámcovú dohodu s USA majú uzavretú. Tým sa posilní aj obranyschopnosť východnej hranice Európskej únie,“ podotýka Heger.
Za vládu SR zároveň vyhlasuje, že si ctí záväzky, ktoré má Slovensko voči Severoatlantickej aliancii. „Veľmi dobre si uvedomujeme a osobitne v dnešných časoch, keď je mierové spolunažívanie národov v Európe ohrozované Ruskou federáciou, že ten, kto sa nespráva ako spojenec, zostane bez spojencov,“ doplnil premiér.
Hlas-SD hovorí o najvážnejšej chybe
Ako informuje SITA, podporu obrannej dohody medzi Slovenskom a USA vníma opozičná strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) ako najvážnejšiu chybu prezidentky SR Zuzany Čaputovej.
Ako uviedol Martin Dorčák, strana je sklamaná z rozhodnutia nepodať návrh obrannej zmluvy s USA na posúdenie Ústavnému súdu. Strana upozornila Čaputovú, že o súlade s ústavou rozhoduje na Slovensku výlučne ústavný súd, nie kancelária prezidentky.
Predseda Hlas-SD Peter Pellegrini podotkol, že prezidentka dnes nevyvrátila, ale svojím vylepšovaním zmluvy potvrdila pochybnosti, ktoré si množstvo ľudí na Slovensku spája so zmluvou s USA.
Interpretačnú doložku, ktorou hlava štátu podmienila podpis danej zmluvy, nepovažuje strana za riešenie, ale za vysvedčenie neschopnosti slovenskej vlády vyrokovať text zmluvy, ktorý nevyvoláva pochybnosti a ktorý treba dodatočne vysvetľovať. Prezidentka má zároveň podľa Pellegriniho dvojaký meter na ústavnosť.
„Ak ide o požiadavku ľudí na referendum, vtedy ju považuje za nevyhnutné predložiť Ústavnému súdu. Ak ide o požiadavku vlády na nevýhodnú zmluvu s USA, vtedy na to dôvod nevidí. Je to doteraz najvážnejšie zlyhanie pani prezidentky vo vzťahu k slovenským občanom,“ vyhlásil.
Reaguje Korčok aj Naď
Vyhlásenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej k dohode o obrannej spolupráci s USA odráža jej konzistentný postoj k otázkam obrany a bezpečnosti Slovenska, spojencom SR a k miestu, kde táto krajina v medzinárodných vzťahoch patrí. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) vo svojom stanovisku, ktoré poskytol komunikačný odbor ministerstva.
Aj minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) privítal prezidentkinu podporu dohody a označil ju za zodpovedné stanovisko. V prípade, že ho prezidentka poverí ako splnomocnenca je pripravený ísť podpísať zmluvu a urobiť tak zo Slovenska 24. členskú krajinu NATO, ktorá bude mať takúto zmluvu podpísanú s USA.
„Jej interpretačné vyhlásenie reaguje na dôležité otázky, ktoré zaznievajú vo verejnej a politickej diskusii o tejto dohode a potvrdzuje, že tento dokument nepredstavuje narušenie suverenity a plne rešpektuje procesy dané Ústavou SR pri schvaľovaní vstupu a pobytu cudzích vojsk na našom území,“ zhodnotil Korčok. Zopakoval, že celé ich úsilie v súvislosti s touto dohodou má jeden jediný cieľ, a tým je posilnenie bezpečnosti a obrany štátu, ako aj schopnosť plniť spojenecké záväzky a vzájomné bezpečnostné záruky.
Naď vo svojom videostanovisku zdôraznil, že je stotožnený s interpretačnou doložkou, ako ju navrhla prezidentka. „Zároveň potvrdzujem, že na základe tejto zmluvy nebude žiadna americká základňa, nebudú žiadne jadrové zbrane a nebude nijakým spôsobom spochybňovaná suverenita Slovenskej republiky,“ uzavrel.
Zdroje: Tlačová konferencia/Zuzana Čaputová, SITA, TASR