Zuzana Čaputová posúva referendum o predčasných voľbách s viac ako 500- tisíc podpismi na Ústavný súd
- Prezidentka Zuzana Čaputová sa s referendom obráti na Ústavný súd SR
- Referendum by sa mohlo konať už v septembri
- Prezidentka Zuzana Čaputová sa s referendom obráti na Ústavný súd SR
- Referendum by sa mohlo konať už v septembri
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa pre referendovú otázku o skrátení aktuálneho volebného obdobia Národnej rady SR, za ktorú sa vyslovili občania v petícii, obráti na Ústavný súd SR. Petíciu k vyhláseniu referenda o predčasných voľbách podpísalo viac ako 500-tisíc ľudí.
„Prezidentskej kancelárii bola 3. mája doručená petícia, dopočítanie hlasov bude ukončené v najbližších dňoch. Druhou podmienkou pre vypísanie referenda je súlad predmetu referenda. Právne názory sa rôznia a tiež názory na to, ako má byť výsledok referenda uvedený do praxe. Nie je jasné, či v prípade, ak by sa referendum konalo, či má výsledok priame účinky, alebo o ňom majú hlasovať ešte poslanci,“ vysvetľuje svoje konanie Zuzana Čaputová.
„Mám vo veľkom rešpekte petičné právo. Rozhodla som sa preto obrátiť na Ústavný súd SR s otázkami, či predmet referenda je v súlade s ústavou. Ak áno, ako majú príslušné orgány reagovať. V prípade kladného stanoviska súdu, neplánujem využiť 30-dňovú lehotu lehotu, ktorú mám, referendum by sa mohlo konať už v septembri,“ vyhlásila Zuzana Čaputová.
„Ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska, kedy sa takéto množstvo podpisov podarilo vyzbierať za 11 týždňov. A to aj napriek prísnym pandemickým opatreniam,“ informoval predseda petičného výboru Ervín Erdélyi, informuje TV Markíza.
Na vyhlásenie referenda treba 350-tisíc podpisov, v danej petícii sa ich však podarilo získať viac ako 600 tisíc. Petíciu iniciovali politické strany Smer-SD, Hlas-SD, ku ktorým sa pridala aj Dankova SNS. Všetky zúčastnené strany ale tvrdia, že ide o apolitickú akciu a zdôrazňujú, že to nie je stranícka akcia.
„Ak by sa prezidentka obrátila na Ústavný súd SR, ľudia by to mohli vnímať ako snahu oddialiť referendum. Myslím si, že tak, ako majú občania právo voliť, tak majú aj právo vyjadriť svoj nesúhlas s vládou. Počkáme si na to, ako sa pani prezidentka rozhodne a ak by požiadala Ústavný súd o stanovisko, tak ma bude zaujímať jej zdôvodnenie,“ vyjadril sa v minulosti líder Hlasu Peter Pellegrini.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TK, Startitup