Zuzana Čaputová prijala ponuku jednej z top univerzít sveta. Strávi na nej 3 mesiace
- Sú známe ďalšie plány bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej
- Prednášať bude na prestížnej svetovej univerzite
- Sú známe ďalšie plány bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej
- Prednášať bude na prestížnej svetovej univerzite
Napriek snahám niektorých skupín o monopolizáciu vlastenectva, bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zostáva hrdá na svoju krajinu. V nadchádzajúcich mesiacoch sa zúčastní diskusií o ochrane demokracie na jednej z najprestížnejších svetových univerzít. Na 3 mesiace sa stane členkou Inštitútu pre medzinárodné štúdiá Stanfordovej univerzity.
Ako informuje denník SME, na univerzite v Stanforde, ktorá je podľa rebríčka na portáli US News treťou najprestížnejšou na svete, bude aj prednášať. „Moja krátka akademická prestávka môže pomôcť aj tomu, aby som lepšie porozumela vlastnej päťročnej skúsenosti. Som veľmi vďačná za to, že na akademickej pôde je záujem o moju skúsenosť,“ povedala Čaputová.
Je znepokojená súčasnou spoločenskou atmosférou
Čaputová, ktorá ukončila svoj prezidentský mandát v júni, zdôraznila potrebu občianskej angažovanosti v otázkach ohrozenia demokratických princípov. Zároveň však apeluje na zachovanie kultúry dialógu bez šírenia nenávisti. Považuje za kľúčové, aby ľudia využívali svoje právo a povinnosť vyjadrovať sa k spoločenským problémom, no zdôrazňuje dôležitosť konštruktívneho prístupu.
Po odchode z prezidentského úradu vyjadrila Čaputová znepokojenie nad súčasnou spoločenskou atmosférou. Poukázala na potrebu odstupu od neustálych konfliktov, ku ktorým sme často vyzývaní, a zdôraznila dôležitosť hľadania spoločného dialógu a porozumenia v záujme budovania zdravšej spoločnosti.
Plánovala ostať na Slovensku
Ako sme ťa v minulosti informovali, Čaputová uviedla, že po skončení mandátu plánuje ostať na Slovensku. Mandát jej skončil 15. júna a hovorila, že si plánuje najskôr oddýchnuť. Špekulovalo sa, že bude pôsobiť v Severoatlantickej aliancii, prípadne v slovenskej politike. Po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli však špekulácie odmietla.
Čaputová bola v roku 2023 totiž niekoľkokrát v západných médiách zmienená ako možná nástupkyňa po Stoltenbergovi, ktorý na jeseň po desiatich rokoch na čele Aliancie z tohto postu odchádza. Na otázku slovenských novinárov, či do zbierky mužských portrétov, ktorí 75 rokov šéfovali Aliancii, nepribudne aj žena a či to ona osobne nevníma ako výzvu, Čaputová vtedy priznala, že svoje životné výzvy nevníma v tomto smere.
„Bolo by však zaujímavé, keby niekedy v budúcnosti nejaká žena zasadla do nejakej významnej pozície v NATO. Po celý život hovorím, že byť ženou nie je kvalifikácia, ale ak sa u nejakej kandidátky stretnú odbornosť, skúsenosť a chuť uchádzať sa o takúto pozíciu, tak to môže byť len k prospechu veci,“ odkázala.
Súčasný úradujúci prezident Peter Pellegrini sa po jeho úspešnej kandidatúre vo voľbách na adresu prezidentky vyjadril, že robila opozičnú prácu. Čaputová sa v polovici mája voči týmto tvrdeniam vyhranila. Prezident je podľa nej prezidentom občanov Slovenskej republiky a nie vlády, aby mal vysokú mieru nezávislosti a mohol chrániť práva ľudí, podnikateľov, samospráv v súvislosti s napríklad uplatnením práva veta. Nie je tiež podľa Čaputovej dobré mať záväzky k vláde.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Denník SME, Instagram Denníka SME, archív Startitup, archív Startitup, US News