Zuzana Čaputová zareagovala na Matovičovu kritiku. Vysvetlila prečo nesúhlasí s monitorovaním Slovákov

  • Igorovi Matovičovi sa nepozdáva, že prezidentka vrátila parlamentu zákon vďaka ktorému by mohli hygienici získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách
  • Podľa prezidentky novela zákona nespĺňa test ústavnosti
caputova matovic
TASR /Jaroslav Novák, Martin Baumann
  • Igorovi Matovičovi sa nepozdáva, že prezidentka vrátila parlamentu zákon vďaka ktorému by mohli hygienici získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách
  • Podľa prezidentky novela zákona nespĺňa test ústavnosti

Prezidentka Zuzana Čaputová súhlasí s tým, že je dobré mať zákon, ktorý môže efektívne monitorovať pohyb ľudí najmä v takzvaných červených krajinách, avšak mal by byť vykonateľný a v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Uviedla to v reakcii na kritiku premiéra Igora Matoviča, že hlava štátu vrátila parlamentu zákon o elektronických komunikáciách. 

Novela zákona mala umožniť, aby telekomunikační operátori zasielali hygienikom telefónne čísla ľudí, ktorí pred návratom na Slovensko cestovali do epidemiologicky rizikovejšej krajiny. Zároveň sa mala zvýšiť pokuta za nedodržanie karanténnych opatrení do výšky 5 000 eur. Prezidentka verí, že sa vo veľmi blízkom čase podarí parlamentu odstrániť nedostatky, ktoré podľa nej zákon má. 

Koronavírus k nám zavliekli pracovníci z Ukrajiny, nákaza sa potvrdila v ďalších firmách

„Nespĺňa test ústavnosti, ktorý ústavný súd na jar definoval, aby nevznikli ani následné porušenia práv a uplatňovanie si napríklad náhrady škody zo strany občanov,“ reagovala.

https://www.facebook.com/zcaputova/photos/a.863012043906781/1494315884109724/?type=3&theater

Premiér opakovane kritizoval, že Čaputová právnu úpravu vrátila parlamentu. Matovič to podľa svojich nedávnych slov považuje za „nadprácu prezidentského úradu“. Prezidentka legislatívu nepodpísala, pretože podľa nej nie je dostatočne určitá a špecifická. Úprava môže podľa jej slov potenciálne zasiahnuť do práva na súkromie, pretože sa má disponovať s dátami osobnej povahy. Treba sa podľa nej vyhnúť znefunkčneniu zákona. 

Podľa poslanca Pčolinského Slovensko novelu o elektronických komunikáciách potrebuje, aby vedelo adresnejšie monitorovať ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia a môžu byť nakazení. „Teraz sa to ukazuje ako potrebné o to viac so stúpajúcim počtom nakazených. Bola veľká chyba prezidentky, že zákon vrátila. Už sme mohli mať tento zákon v platnosti a adresnejšie lokalizovať ohniská nákazy. Drvivá väčšina nakazených sú práve zo zahraničia,“ zdôraznil Pčolinský.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10220213372176968&set=t.1007115541&type=3&theater

Poslanec ústavnoprávneho výboru parlamentu Ondrej Dostál uviedol, že je na vecnom posúdení, nakoľko sú prijaté opatrenia v novele o elektronických komunikáciách nevyhnutné na boj s druhou vlnou pandémie koronavírusu a nakoľko môže ísť o zásah do základných práv a slobôd, ktorý by išiel nad rámec slovenskej ústavy. „Keby pani prezidentka navrhla nejaké úpravy zákona, tak by sme asi mali s nimi zaoberať. Ale navrhla zákon vôbec neprijať. Skôr sa domnievam, že koalícia bude mať vôľu prelomiť veto prezidentky,“ povedal Dostál. Poslanci Národnej rady by mali o vrátených zákonoch rokovať na schôdzi 1. septembra, informuje SITA.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: prezidents.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá