Čínsky „vlastizradca“ zverejňuje videá z Ukrajiny. Svojej krajine chce ukázať pravdu
- Čínska cenzúra, podobne ako aj ruská, šíri rétoriku o denacifikácii Ukrajiny
- Wang Jixian, ktorý žije v Odese, chce ľudí presvedčiť o opaku
- Čínska cenzúra, podobne ako aj ruská, šíri rétoriku o denacifikácii Ukrajiny
- Wang Jixian, ktorý žije v Odese, chce ľudí presvedčiť o opaku
Šírenie proruskej propagandy vás na Slovensku môže vyjsť draho. Príkladom toho sú dezinformačné weby ako Hlavné správy či Armádny denník. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) má totiž právo blokovať weby, ktoré šíria hoaxy, ospravedlňujú ruské činy a podobne. Takýto osud postihol okrem iných viaceré portály.
Avšak nie je zákaz ako zákaz. Šíriť propagandu nemôžu ani v samotnom Rusku či napríklad v spriatelenej Číne. Pod propagandou však v tomto prípade nenájdeš obhajovanie vojny a Kremľa, naopak, bavíme sa o akejsi tzv. propagande Západu, ktorou majú demokratické štáty ohrozovať diktátorské riadenie spomenutých krajín.
Občanom Ruska hrozí za protesty proti vojne trestné stíhanie, no aj napriek tomu ich do ulíc vyšli tisíce. Podľa Organizácie spojených národov to viedlo k tomu, že ruské autority zatkli v prvý deň protestov vyše 1 800 ľudí.
Čína stojí s Ruskom
Čínsky a ruský režim si navzájom rozumejú. Agresor Vladimir Putin sa tri týždne pred vpádom na Ukrajinu stretol (okrem účasti na OH v Pekingu) aj s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom. Obaja lídri vtedy zverejnili prehlásenie pozostávajúce z 5-tisíc slov o ich „priateľstve bez hraníc“.
Čína dokonca ponúkla Peking ako miesto pre mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou. Faktom je aj to, že Čína má potenciál ekonomicky zachrániť Rusko. Predstavitelia USA tvrdia, že Rusko dokonca požiadalo Čínu aj o vojenskú podporu. To však oba štáty popierajú.
Na sociálnych sieťach ruských vojakov chvália
CNN informuje o prípade čínskeho občana Wanga Jixiana, ktorý je momentálne rezidentom ukrajinskej Odesy. Wang uverejnil video z Odesy na Douyin, čínsku verziu TikToku, ešte 24. februára, teda v deň, keď začala vojna. Chcel tak svojej rodine dať najavo, že je v poriadku.
„Vraciam sa späť z obchodu,“ hovorí vo videu Wang pochádzajúci z Pekingu. Keď však po niekoľkých dňoch videl, že Číňania na Douyine vychvaľujú ruské bojové jednotky, rozhodol sa, že im ukáže pravdu.
„Veľmi ma to nahnevalo, a tak som si povedal, že im natočím zopár videí a poviem im, ako bojisko skutočne vyzerá,“ povedal Wang Jixian.
Natoč video a je z teba vlastizradca
Wang začal uverejňovať videá na rôzne platformy, medzi ktorými je aj YouTube. Čínskemu publiku nimi umožňuje aspoň nahliadnuť do situácie v Odese. Vysvetľuje im, že ukrajinské jednotky nie sú nacisti, ale bežní ľudia ako holiči či programátori. Odkazuje tak na rétoriku Vladimira Putina, ktorý tvrdí, že chce Ukrajinu denacifikovať.
Vlogy často zverejňuje v noci a v pozadí počuť výbuchy a bombardovanie. „Niekto mi povedal, že v tejto dobe sa spoločnosť riadi zákonom džungle, kde moc určuje hlaveň zbrane. Aký to má zmysel?“ hovorí v jednom zo svojich videí. Odkazuje tak na citát bývalého komunistického lídra Číny Maa Ce-tunga.
Videá Wanga Jixiana naberajú na popularite a dosahujú veľké počty zhliadnutí. Spolu s fanúšikmi však získal aj kritikov, ktorí ho v komentároch označujú za vlastizradcu. „Zabudol si, z akej krajiny pochádzaš. Oficiálny postoj našej krajiny by mal reflektovať postoj všetkých Číňanov,“ píše sa v jednom populárnom komentári na Douyine.
Svojich nepriateľov sa nebojí
Wang sa ocitol v dvoch bojoch naraz. Jeden rozpútalo Rusko v Odese a druhý proti nemu rozpútali jeho vlastní krajania na sociálnych sieťach. Ľudia sa mu neustále vyhrážajú a slovne ho napádajú. On však tvrdí, že sa ich nebojí.
„Keď ma preklínajú, nemôžem im v tom zabrániť. Ak ma sem prídu zabiť, ani v tom im nedokážem zabrániť,“ povedal Wang pre Los Angeles Times.
Wangove videá sú každý deň rôzne. V mnohých len dokazuje blízkym, že je v poriadku, ale v ďalších poukazuje na krutú realitu vojny na Ukrajine.
Dúfa, že niektorých svojich proruských divákov presvedčí o tom, že to Kremeľ je v tomto konflikte agresorom. Dotácie, ktoré mu ľudia posielajú, vracia späť a žiada ich, aby ich poslali Ukrajinskej národnej banke.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, Los Angeles Times