Zvláštny účinok lieku na bolesť, ktorý má doma každý Slovák: Dokáže meniť naše správanie

  • Paracetamol vplýva na naše správanie a psychiku
  • Štúdia univerzity v štáte Ohio sa zamerala na to, ako obľúbené lieky ovplyvňujú ľudskú ochotu riskovať
horúčka detská lekárka
TASR/Michal Svítok, Svätopluk PíseckýTASR/Pavel Neubauer, Unsplash/Matteo Fusco
  • Paracetamol vplýva na naše správanie a psychiku
  • Štúdia univerzity v štáte Ohio sa zamerala na to, ako obľúbené lieky ovplyvňujú ľudskú ochotu riskovať

V lekárničke Slovákov tento liek nikdy nechýba. Lieky s obsahom paracetamolu sú lacné a účinné pri bolestiach hlavy, ale aj napríklad pri horúčke. Používame ich takmer na všetko, no podľa vedcov toho tieto lieky dokážu oveľa viac.

Podľa portálu Science Alert paracetamol u užívateľa zvyšuje mieru riskovania. Vyplýva to zo štúdie, ktorá pred dvoma rokmi pozorovala, ako sa u bežných ľudí pod vplyvom voľnopredajných liekov mení správanie.

K situácii sa vyjadrili experti vrátane neurológa z univerzity v americkom štáte Ohio Baldwina Waya. Podľa neho z výskumov vyplýva, že tabletky obsahujúce paracetamol spôsobujú, že ľudia pociťujú negatívne emócie v nižšej miere. Ovplyvňuje to ich úvahy týkajúce sa rizikových aktivít. „Jednoducho až tak necítia strach,” uviedol.

„Vzhľadom na to, že takmer 25 percent populácie USA užíva paracetamol každý týždeň, znížené vnímanie v rizikovej situácii, a teda zvýšené podstupovanie rizika, môže mať významný vplyv na spoločnosť,” podotkol Way pre portál OSU.EDU. Čo sa týka Slovákov, vlani za lieky od bolesti zaplatili spolu takmer 19,1 milióna eur, informovali sme.

Znížená empatia a otupenie

Ako ďalej informuje Science Alert, účinky paracetamolu môžu podľa zistení vplývať na rôzne psychologické procesy. A teda okrem ochoty riskovať sa pri ich užívaní stávame menej vnímavými. Paracetamol tiež človeku uberá na tendencii vyjadrovať empatiu a otupuje jeho kognitívne funkcie.

Účinky paracetamolu môžu byť mierne, no pre popularitu týchto liekov je o nich potrebné hovoriť. 

Baldwin Way zorganizoval sériu experimentov, ktorých sa zúčastnilo viac ako 500 univerzitných študentov. Výskumníci merali, akým spôsobom ovplyvnila 1 000-miligramová dávka paracetamolu ich správanie. Princíp výskumu spočíval v tom, že náhodným dobrovoľníkom bol podaný paracetamol a druhej skupine placebo.

Ochotu riskovať merali jednoduchým spôsobom. Účastníci pokusu si zahrali počítačovú hru, v ktorej museli nafúknuť balón. Čím viac pumpovali, tým viac bodov získali. Keď balón praskol, všetko stratili. Úlohou bolo získať čo najviac bodov.

Výsledky

Na základe tejto hry sa ukázalo, že študenti po užití paracetamolu podstupovali v porovnaní s ostatnými podstatne väčšie riziká. Celkový počet prasknutých balónov bol taktiež vyšší pri užívateľoch lieku.

„Ak máte averziu k riziku, fúknete do balónu len niekoľkokrát a potom si body necháte, pretože nechcete, aby balón praskol a vy ste prišli o všetko,” vysvetlil Way.

„Ale pri tých, ktorí užili paracetamol, veríme, že pri nafukovaní zažívali ohľadom rastúcej veľkosti ich balóna nižšiu mieru úzkosti a negatívnych emócií,“ podotkol.

Dobrovoľníci počas prieskumu vypĺňali aj dotazníky. V tých hodnotili mieru rizika, ktorú vnímali v rôznych hypotetických scenároch, ako je napríklad stavenie si veľkej čiastky peňazí na športové podujatie, bungee jumping z vysokého mosta či vyjadrenie svojho názoru, aj keď sa javí ako nepopulárny.

Táto časť experimentu priniesla rôzne výsledky. V prípade jedného dotazníka bola zvýšená tendencia podstupovať riziko podporená, pri ďalšom sa tak nestalo.

Celkovo však na základe priemeru výsledkov rôznych testov tím dospel k záveru, že aj keď pozorovaný účinok môže byť mierny, medzi užívaním paracetamolu a ochotou podstupovať riziko existuje významný vzťah.

Slováci pri užívaní liekov od bolesti podľa prieskumu po novom uprednostňujú masti, krémy či gély. V posledných rokoch ich počet v predaji narástol. Opak platí pri počte predaných tabletiek proti bolesti v rokoch 2019 a 2021.

 

Článok sme doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 17. novembra 2022.

Zdroje: Science Alert, OSU.EDU

Najnovšie videá

Trendové videá