Zvolenie Fica by bola predovšetkým tragédia pre Slovensko, nie pre Ukrajinu, vraví analytik
- Rusko by nikdy nedokázalo ovládať celú Ukrajinu, myslí si Matej Kandrík
- Výhra Ruska by bola bezpečnostným rizikom
- Jednotu Západu nenaruší ani Fico

- Rusko by nikdy nedokázalo ovládať celú Ukrajinu, myslí si Matej Kandrík
- Výhra Ruska by bola bezpečnostným rizikom
- Jednotu Západu nenaruší ani Fico
Kyjev verí, že tento rok dosiahne víťazstvo, no napriek tomu sa musíme zaoberať aj scenármi, že by sa im to nepodarilo a vojna by skončila patom, prípadne až výhrou Ruska. Čo by to znamenalo pre nás, sme sa spýtali bezpečnostného analytika Mateja Kandríka, ktorý pôsobí ako riaditeľ think tanku Adapt Institute.
„Mať na hraniciach štát, ktorý bude nejaký polozlyhaný štát s časťou okupovaného územia pod kontrolou nepriateľskej moci, kde pravdepodobne bude stále prebiehať nejaká partizánska činnosť alebo kde bude územie v chaose, bezvládí, je enormné bezpečnostné riziko a hrozba,“ vysvetlil Kandrík.
„Ak sa dnes obávame nejakého pašovania zbraní a organizovaného zločinu, a že by Ukrajina bola strediskom nestability, tak ten scenár je najpravdepodobnejší práve v momente, keby sa Ukrajine vojnu nepodarilo vyhrať. Rusku sa nepodarí ovládnuť celú Ukrajinu, ani keby Ukrajina mala prehrať,“ uvádza expert.
U nášho suseda by mohla nastať situácia podobná Afganistanu v 80. rokoch minulého storočia. Sovietom sa nepodarilo zastaviť partizánske hnutie, ktoré im spôsobovalo ťažké straty, až to napokon viedlo k stiahnutiu sovietskych vojsk z krajiny.
Nik nám nezaručí, že Rusko v budúcnosti nenapadne napríklad východné Slovensko
Výhra Ruska by bola zlá aj pre medzinárodné pravidlá a ukázala by, že použitie sily proti inému štátu je nástroj, ktorý je akceptovateľný a ktorý prináša výsledky.
„Ja vidím logiku v tom argumente, čo mu bude brániť, aby sa Rusko posunulo ďalej. Tak ako sa posunuli od Gruzínska k prvému kolu Ukrajiny – Krymu a ďalej k vojne na Ukrajine,“ vysvetľuje Kandrík.
„Kto vie zaručiť, že napríklad v roku 2032 Rusko nezačne novú vojnu voči Moldavsku alebo že nezaútočí na nejakú Pobaltskú krajinu, alebo hoc aj na východné Slovensko. Je dôležité, a vieme to aj z našej vlastnej histórie, že agresorovi sa treba postaviť včas a veľmi jednoznačne. Pokusy vyjednávať nevedú k ničomu dobrému,“ uviedol analytik.
Fico by sa mohol pridať k Orbánovi, povesť Slovenska by utrpela
Aj na Slovensku sa nájdu ľudia, ktorí opakujú ruský naratív, a to dokonca aj medzi vrcholovými politikmi. Jeden z najväčších kritikov vojenskej pomoci je bývalý premiér Robert Fico, ktorého preferencie stúpajú. Čo by sa teda stalo, keby sa stal premiérom alebo by zastával nejaký post v budúcej vláde?
„V prvom rade by to bola tragédia pre Slovensko. Pre Ukrajinu to až taká tragédia nebude,“ uvádza Kandrík a vysvetľuje, že ak by naša pomoc zmizla, „pre Ukrajinu by to nebola smrteľná rana“.
Prízvukuje, že Ukrajinci si vážia, čo pre nich robíme.
„Skôr by som videl riziko, že by došlo k nejakému posilneniu toho bloku, kde je Viktor Orbán. Osamotená postavička v Európe, ktorá sa tvári, že vojna sa ho vlastne netýka a že by sme sa mali vrátiť ku biznisu s Ruskom.“
„Ak by sme sa v zastúpení Roberta Fica pridali k tejto strane, tak je to zlá politická správa pre Slovensko, škodlivé stanovisko, ktoré by viedlo k ďalšej medzinárodnej politickej izolácii Slovenska a oslabeniu našich spojeneckých vzťahov,“ uvádza analytik.
Jednota Západu by však nebola ohrozená, lebo Európska únia by si našla cesty, ako Fica obísť, ako to robí pri Orbánovi. Negatívom by ale bola ďalšia izolovanosť Slovenska.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine