Zvrat v kauze Gorila: Prokurátor stiahol obvinenie voči Haščákovi

  • Dozorujúci prokurátor kauzy Gorila zrušil obvinenie Jaroslavovi Haščákovi
  • Informoval o tom Haščákov advokát Martin Škubla
Na snímke Jaroslav Haščák.
Jaroslav Haščák TASR/Jakub Kotian
  • Dozorujúci prokurátor kauzy Gorila zrušil obvinenie Jaroslavovi Haščákovi
  • Informoval o tom Haščákov advokát Martin Škubla

Prokurátor dozorujúci kauzu Gorila odvolal obvinenie voči Jaroslavovi Haščákovi. Informoval o tom Haščákov právnik Martin Škubla.

„Dnes bolo obhajcom J. Haščáka doručené uznesenie, v ktorom dozorový prokurátor prípadu uviedol, že sťažnosti obvinených sú dôvodné a ktorým aj preto obvinenie vznesené J. Haščákovi a ďalším šiestim osobám zrušil,“ napísal vo vyhlásení Škubla.

Haščákov právnik ďalej uviedol, že vítajú rozhodnutie dozorovej rady, ktorá uznala, že obvinenie vznesené proti Haščákovi je „nedôvodné a nezákonné“.

„Za satisfakciu obhajoba považuje aj to, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa stotožnil s jej argumentom, v zmysle ktorého M. Babacsová mala v čase vznesenia obvinenia prerušený výkon funkcie policajta, a to z dôvodu vykonávania platenej funkcie poslanca obecného zastupiteľstva. Pritom treba zdôrazniť, že z uvedeného dôvodu ho táto osoba mala prerušený nielen v deň vznesenia predmetného obvinenia (23.11.2022), ale aj počas celého výkonu funkcie obecného poslanca. je nedôvodné a nezákonné,“ pokračoval vo vyhlásení Škubla.

Haščák uvažuje nad odškodnením

Ako Škubla uviedol, dňa 1.12.2020 Haščáka „zadržala a zásahu 60 kukláčov Digital Parku II velila civilná osoba a nie policajt“.

„Táto civilná osoba tri roky zároveň nezákonne šéfovala elitnému policajnému tímu Gorila a za toto svoje protiprávne konanie navyše aj protiprávne poberala plat,“ ozrejmil vo vyhlásení Haščákov advokát.

Haščák zvažuje požiadať o odškodnenie od štátu za nezákonne vyšetrovanie prípadu Gorila. Ako Škubla avizoval, plánuje tiež podať trestné oznámenie za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Zdôrazňuje, že nevidí potrebu pre zastaranie kauzy ani pre trestné stíhanie založené na nejasných obvineniach od civilnej osoby. Chce, aby sa vec dôkladne prejednala.

Prijatie sťažnosti

Iba pred pár dňami Ústavný súd (ÚS) SR prijal na ďalšie konanie sťažnosť finančníka Haščáka týkajúcu sa povinnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) zničiť výsledky odpočúvania z akcie Gorila v rokoch 2005 a 2006. Ústavná sťažnosť vychádzala z predchádzajúceho verdiktu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).

Druhý senát ÚS prijal sťažnosť 7. februára. Týkala sa „postupu Slovenskej informačnej služby spočívajúcom v jej nečinnosti v súvislosti s nezničením výsledkov použitia informačno-technických prostriedkov“. Podanie sťažnosti na ÚS pre TASR potvrdil Haščákov advokát. Poukazoval na verdikt ESĽP z roku 2021 s tým, že všetky materiály z akcie Gorila sú nelegálne a musia byť zničené.

Jaroslav Haščák
zdroj: Startitup/Matej Krajčovič

SIS v kauze odpočúvala byt expolicajta Zoltána Vargu na Vazovovej ulici v Bratislave. Príkazy na odpočúvanie v rokoch 2005 a 2006 odobril bratislavský krajský súd. Tieto rozhodnutia neskôr ÚS zrušil ako nelegálne a Vargovi dal za pravdu, že boli porušené jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.

Jeho sťažnosť v časti nesplnenia povinnosti SIS zničiť výsledky odpočúvania ÚS najprv odmietol. Po minuloročnej obnove konania v tejto veci ÚS prijal jeho pôvodnú sťažnosť na ďalšie konanie. ESĽP v roku 2021 v súvislosti s odpočúvaním konštatoval porušenie práva Vargu na súkromie, rovnako rozhodol aj v prípade Haščáka.

Obaja na ÚS namietajú, že SIS dosiaľ nezničila všetky výsledky z odpočúvania. „V prípade pána Vargu sa obnovilo pôvodné konanie o ústavnej sťažnosti, v prípade pána Haščáka sa podala nová sťažnosť,“ uviedol v tom čase Škubla. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá