Zvrat v kauze stretnutia Fica s Putinom: Generálna prokuratúra trestné oznámenie odmietla
- Trestné oznámenie voči premiérovi prokurátor zamietol
- Označil to za zaťahovanie prokuratúry do politického boja

- Trestné oznámenie voči premiérovi prokurátor zamietol
- Označil to za zaťahovanie prokuratúry do politického boja
Generálna prokuratúra zamietla trestné oznámenie voči premiérovi Robertovi Ficovi (SMER-SD) za jeho kontroverzné stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Oznámenie podalo združenie Mier Ukrajine spolu s jedným občanom.
Tí sa domnievali, že premiér sa týmto stretnutím dopustil sabotáže. Na rozhodnutie poukázal Denník N.
Vtiahnutie prokuratúry do politického boja
Prokurátor Aurel Pardubský, ktorý prípad posudzoval koncom januára len z verejne dostupných zdrojov, označil trestné oznámenie za pokus o vtiahnutie prokuratúry do politického boja. Podľa jeho vyjadrenia išlo len o výmenu názorov týkajúcu sa dodávok plynu z Ruska, nie o uzatváranie nových zmlúv či dohôd. Nič podľa neho nenasvedčuje tomu, že by aktéri stretnutia uzatvárali nejaký nový právny akt.
„Z verejne dostupných zdrojov, avšak od existujúcich priamych účastníkov inkriminovaného stretnutia zhodne vyplynulo, že predmetom stretnutia bol rozhovor, teda výmena stanovísk a názorov týkajúcich sa otázok zabezpečovania dodávok plynu z Ruskej federácie,“ napísal prokurátor Pardubský.
Pre posúdenie prípadu nebolo podľa prokurátora podstatné, či bola Ficova cesta súkromná alebo pracovná, ani spôsob jeho dopravy do Moskvy. Rovnako irelevantný bol aj zatykač Medzinárodného trestného súdu na Putina z roku 2023 či fakt, že Rusko považuje Slovensko za nepriateľský štát.
„Skutok sa nestáva trestným činom len preto, že ho tak niekto označí v trestnom oznámení,“ uviedol prokurátor v uznesení, voči ktorému je možné podať sťažnosť. Zdôraznil, že prokuratúra nemôže byť využívaná na riešenie politických sporov.
Iniciatíva Mier Ukrajine podala sťažnosť
Iniciatíva Mier Ukrajine na svojej sociálnej sieti kritizuje rozhodnutie Generálnej prokuratúry. Podľa nej rozhodol prokurátor bez toho, aby premiéra vôbec vypočul.
„Trváme na tom, že úlohou GP bolo zákonným spôsobom zabezpečiť dôkazy, napr. vypočuť premiéra a zisťovať, o čom hovoril s masovým vrahom Putinom a nie vec zhodiť zo stola po obyčajnom monitoringu sociálnych sietí. Takto si argumentáciu orgánov činných v trestnom konaní v demokratickej krajine hádam nemôže predstavovať nikto, kto chápe, aké hrozby Slovensku prináša spojenectvo s ruským svetom, do ktorého nás Fico ťahá,“ napísala iniciatíva.
Upozornila tiež, že právny systém nepozná nič také, ako stanovisko z internetu. Vyjadrenia a informácie, ktoré sú na sociálnych sieťach nemôžu byť podľa nej zamieňané so zákonným spôsobom získanými dôkazmi, ktoré by sa použili v trestnom konaní.
„Uznesenie generálnej prokuratúry sme v piatok napadli sťažnosťou v zákonnej lehote,“ dodala mimovládna organizácia.
Trestné oznámenie na Fica
Ako sme ťa informovali ešte koncom decembra, iniciatíva Mier Ukrajine pripravovala podnet na generálnu prokuratúru. Aktivisti tvrdili, že premiérova cesta do Moskvy mohla porušiť zákon. Podľa ich názoru existuje podozrenie na trestný čin sabotáže alebo iné trestné činy. Združenie tiež upozornilo na fakt, že Fico sa stretol s Putinom, na ktorého Medzinárodný trestný súd vydal zatykač.
Aktivisti vtedy tiež poukázali na viaceré nejasnosti okolo cesty. Premiér nevyužil vládny špeciál, čo vyvoláva otázky o charaktere návštevy. Združenie chce preto vedieť, či išlo o súkromnú cestu. Zaujíma ich tiež zoznam účastníkov a či ich konanie skutočne slúžilo záujmom Slovenskej republiky.
Mier Ukrajine kritizuje aj širší kontext návštevy. Pripomína, že Ruská federácia oficiálne považuje Slovensko za nepriateľskú krajinu. Napriek tomu sa premiér rozhodol stretnúť s ruským prezidentom. Podľa združenia Fico dlhodobo legitimizuje Putinov režim, čo považujú za problematické vzhľadom na medzinárodné postavenie Ruska.
Trestné oznámenie podala aj Blahová
V januári podala na neznámeho páchateľa v súvislosti so stretnutím Fica s Putinom trestné oznámenie aj bývalá poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová. Podľa Blahovej existuje dôvodné podozrenie, že stretnutie mohlo naplniť skutkovú podstatu viacerých trestných činov.
„Snáď sa nebudeme len prizerať, ako sa Slovensko stáva ruským vazalom a my všetci kolaborantmi vojnového zločinca!“ napísala Blahová na sociálnej sieti, kde zverejnila aj podrobnosti trestného oznámenia.
Dôvody podania trestného oznámenia:
- ohrozenie mieru (§ 417 Trestného zákona)
- sabotáž (§ 317 Trestného zákona)
- porušenie medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky
Bývalá poslankyňa za SaS, ktorá neskôr pôsobila v Demokratickej strane, v oznámení poukazuje na možné porušenie paragrafu 417 Trestného zákona, ktorý sa týka ohrozenia mieru.
Podľa Blahovej existuje podozrenie, že stretnutie mohlo byť súčasťou vojnovej propagandy Ruskej federácie a jeho výsledkom mohli byť dohody podporujúce ruskú agresiu voči Ukrajine.
„Národná rada SR ani vláda SR podľa otvorených zdrojov nepoverili premiéra jednať v mene Slovenskej republiky a následky takéhoto stretnutia by mohli viesť k poškodeniu energetickej a hospodárskej bezpečnosti Slovenskej republiky a vystaviť ju medzinárodným sankciám,“ uviedla Blahová v súvislosti s možným naplnením skutkovej podstaty sabotáže podľa paragrafu 317 Trestného zákona.
Čítajte viac z kategórie: Robert Fico
Zdroje: Denník N, archív Startitup, SITA, FB/Mier Ukrajine