Zvrat v prípade smrti nakazeného juhoafrickým variantom: Pacient ho v skutočnosti nemal, v laboratóriu došlo k chybe
- Oficiálne sme juhoafrický variant identifikovali iba v nedeľu 7. marca
- Na verejnosť prenikla informácia, že jeden pacient na ochorenie spôsobené týmto variantom zomrel
- Vedci však zistili, že došlo ku chybe, identifikovali nesprávnych ľudí
- Chybu zistili vďaka testom vedca Pavla Čekana
- Oficiálne sme juhoafrický variant identifikovali iba v nedeľu 7. marca
- Na verejnosť prenikla informácia, že jeden pacient na ochorenie spôsobené týmto variantom zomrel
- Vedci však zistili, že došlo ku chybe, identifikovali nesprávnych ľudí
- Chybu zistili vďaka testom vedca Pavla Čekana
Dnes bolo potvrdené prvé úmrtie na nákazu juhoafrickým variantom koronavírusu. Došlo však k chybe. Ako informujú Aktuality, Vedci identifikovali nesprávnych ľudí. Pri určovaní chyby pomohli testy z dielne Pavla Čekana.
Virológ Boris Klempa pre TV JOJ potvrdil, že juhoafrický variant sme na Slovensku mali už pred tromi týždňami alebo skôr. Ukázalo sa však, že pacient, ktorý zomrel ešte 19. februára, tento variant koronavírusu nemal. Ukázalo sa dokonca, že nesprávne priradených bolo až šesť vzoriek. V laboratóriu došlo k chybe. Juhoafrický variant sa u siedmich pacientov skutočne potvrdil, no v laboratóriu priradili nesprávne výsledky k nesprávnym menám.
19. februára podľahol ochoreniu COVID-19 pacient na Orave. Ležal v nemocnici v Trstenej a jeho stav sa rýchlo zhoršoval, zomrel iba tri dni po prijatí do nemocnice. Ako pre Televíziu JOJ uviedol riaditeľ nemocnice Marián Tholt, nikto z kontaktov pacienta nebol dohľadaný s juhoafrickou mutáciou. „Naznačuje to už sekundárne šírenie,“ uviedol pre televíziu virológ z Biomedicínskeho centra SAV Boris Klempa.
Táto informácia sa však ukázala ako nesprávna. Vedci sa pri identifikácii vzoriek pomýlili. „Priradili sme sekvencie juhoafrického variantu nesprávnym ľuďom. Šesť ľudí, ktorých sme určili, nemá juhoafrickú mutáciu koronavírusu. V skutočnosti ju má šestica iných ľudí,“ informoval pre Aktuality virológ Boris Klempa.
Správne určili len Slovenku, ktorá pricestovala zo Zanzibaru
Juhoafrický variant sa potvrdil len u 23-ročnej ženy z Banskej Bystrice. Tá s novým variantom pricestovala na Slovensko zo Zanzibaru. Danú vzorku vyhodnocovali v inom laboratóriu.
„Po následnej oprave sme zistili juhoafrickú mutáciu u iných šiestich ľudí a u týchto sa naozaj u všetkých potvrdila taktiež cestovateľská anamnéza. Všetci sa vrátili z krajín mimo Európy – z Tanzánie, zo Zanzibaru, alebo z Turecka. Je to v podstate dobrá správa, pretože okolnosť, ktorú sme uviedli najskôr a teda, že mutácia sa prejavila u ľudí, ktorí necestovali, by znamenala nekontrolované šírenie vírusu,” vysvetľuje Klempa.
Táto správa teda vyvracia informácie, že juhoafrický variant sa šíri na Slovensku už niekoľko týždňov. „Okamžite sme upozornili Úrad verejného zdravotníctva SR, vzniknutá situácia nás mrzí. Rád by som sa ospravedlnil všetkým, ktorých táto mylná informácia zasiahla, či už nesprávne určených ľudí, alebo pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktorí sa situáciou zaoberali,“ uzavrel Boris Klempa.
Na chybu prišli vďaka testom vedca Pavla Čekana. „Hneď, ako sme určili juhoafrickú mutáciu sekvenovaním, sme použili aj jeho PCR testy. Pri validácii sme zistili, že nám to vôbec nesedí. Vzorky, ktoré mali mať juhoafrický variant, tieto PCR testy nepotvrdili. Neverili sme, že PCR testy Pavla Čekana by boli nesprávne, a preto sme sa snažili identifikovať inú chybu.“
Juhoafrický variant je strašiakom vedcov
Práve juhoafrický variant je nočnou morou vedcov. Mnohí sa obávajú, že naň nebudú účinné vakcíny, čo potvrdzuje prípad vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Dôvodom na obavu je aj predpoklad, že človek, ktorý prekonal pôvodný variant koronavírusu nemusí byť chránený pred juhoafrickým variantom.
„Tento variant je ten, ktorý je najproblematickejší, pretože sa vyhýba protilátkam, ktoré sa používajú na liečbu COVID-19 a niekoľkonásobne znižuje účinnosť protilátok vyvolaných existujúcimi vakcínami,“ povedal hlavný lekársky poradca prezidenta Joea Bidena v problematike koronavírusu a zároveň riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) Anthony Fauci pre Portland Press Herald. „Zdá sa, že ľudia infikovaní pôvodným vírusom nie sú chránení pred reinfekciou juhoafrickým variantom,“ doplnil.
Variant z Južnej Afriky označovaný ako B.1.351 sa podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) prvýkrát objavil v zálive Nelsona Mandelu v Juhoafrickej republike na vzorkách zo začiatku októbra 2020. Variant sa rýchlo šíril v troch provinciách a stal sa dominantným kmeňom v provinciách Východného mysu, Západného mysu a KwaZulu-Natal.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TVJOJ, Aktuality