Zvrhávanie prezidentov či nábor nacistov. Príbeh americkej CIA je plný špinavostí
- Jedna z najmocnejších tajných služieb sveta toho počas svojej existencie stihla už naozaj veľa
- Zvrhnutí prezidenti, invázie i snahy ovládnuť ľudskú myseľ
- To je len časť toho, čím sa môže CIA ovplyvňujúca svetovú politiku pochváliť
- Jedna z najmocnejších tajných služieb sveta toho počas svojej existencie stihla už naozaj veľa
- Zvrhnutí prezidenti, invázie i snahy ovládnuť ľudskú myseľ
- To je len časť toho, čím sa môže CIA ovplyvňujúca svetovú politiku pochváliť
Ak chceš pochopiť a spoznať históriu krajiny, pozri sa na minulosť jej tajných služieb – zaznie v úvode dokumentárneho filmu História Mossadu. O minulosti a top operáciách legendárnej izraelskej tajnej služby si môžeš prečítať v tomto článku.
Z podobného dôvodu sa zameriame aj na tú najväčšiu a najznámejšiu tajnú službu sveta, ktorá svojimi misiami už desaťročia ovplyvňuje svetovú politiku.
Reč bude o americkej CIA.
Opísať pár riadkami každú jej odtajnenú akciu by bolo na jeden článok nemožné. Veď v časoch Studenej vojny snáď neexistovala krajina, v ktorej by USA a Sovietsky zväz prostredníctvom svojich agentov nerobili špionáž či nemali rozohrané zákulisné hry.
Stručne si predstavíme príbeh CIA a aspoň zopár jej najznámejších operácií, ku ktorým sa Washington neskôr priznal.
Vznik CIA a základný rozdiel medzi ňou a FBI
CIA, teda Central Intelligence Agency (Centrálna alebo Ústredná spravodajská služba), vznikla krátko po 2. svetovej vojne za vlády prezidenta Harryho Trumana.
Za jeden z hlavných dôvodov sa označuje japonský útok na americké loďstvo v prístave Pearl Harbor, ktorý Američanov zaskočil nepripravených aj napriek tomu, že existovalo zopár varovaní, že sa niečo také chystá.
Agenti FBI, ktorá už vtedy existovala, však tieto správy dostatočne neprešetrili a na útok neupozornili. Výsledkom bolo niekoľko potopených lodí a okolo 2 400 mŕtvych.
https://www.youtube.com/watch?v=6lIm06JOBtw
Hlavnou úlohou CIA sa stalo robenie špionáží kdekoľvek vo svete, získavať dôležité informácie, vyhodnocovať ich, prípadne nejako zasiahnuť, ak to bude treba. Niekedy sa o CIA hovorí ako o prvej línii, ktorá zvonku chráni USA.
Ďalším dôvodom bol Sovietsky zväz a rozbiehajúca sa Studená vojna, ale údajne i nedobré vzťahy prezidenta Trumana s vtedajším vedením FBI. Zahraničnú rozviedku predsa mohol vytvoriť v rámci FBI, ale takouto mocou istých ľudí obdariť nechcel.
Odvtedy má USA tieto dve veľké agentúry. Rozdiel medzi CIA a FBI (Federal Bureau of Investigation, Federálny vyšetrovací úrad) je hlavne v tom, že CIA pôsobí v zahraničí a FBI na domácom území.
Z pôvodných pár desiatok zamestnancov sa CIA postupom času zväčšovala a stávala čoraz mocnejšou. Dnes má desaťtisíce ľudí, ktorí operujú po celom svete. Jej rozpočet sa pohybuje v niekoľkých miliardách, údajne až okolo 30 miliárd dolárov.
Presné čísla – koľko ľudí, aký rozpočet a aké má kto platy, tajná služba samozrejme zverejňovať nemusí, no veľmi pravdepodobne hovoríme o tej úplne najväčšej spravodajskej službe sveta.
Nábor nacistov a prečo má Irán ťažké srdce na Američanov
Prvá zaujímavá operácia sa týka skôr kontroverzného náboru ľudí, z ktorých si niektorí našli miesto aj v CIA.
Ide o operáciu Spinka (Operation Paperclip), ktorej cieľom bolo získať šikovných a zaujímavých nemeckých nacistov pre služby USA. Tí potom pre Američanov napríklad vyvíjali rakety, pracovali na vesmírnom programe či si našli uplatnenie v spravodajskej službe, hoci niektorí z nich boli vojnovými zločincami.
Na stovky nacistov v službách USA sa vo svojom článku pozrel aj New York Times. Niektoré informácie prebrali aj Aktuality, ktoré sa zamerali na dôstojníka SS a pravú ruku Eichmana (tvorcu konečného židovského riešenia) Otta von Bolschwinga, ktorý si hneď po vojne našiel prácu v CIA.
Pre mnohých, dokonca aj zo samotnej CIA, bol nábor niektorých nacistov hneď prvou chybou, ktorú nová spravodajská služba urobila.
Ďalšou, ktorú jej mnohí kritici CIA i samotnej USA dodnes vyčítajú, sa stal priveľký zásah do diania v niektorých krajinách.
Jedným z prvých takýchto veľkých zásahov bola operácia Ajax v Iráne v prvej polovici 50. rokov. Jej cieľom bolo zvrhnúť iránskeho premiéra Muhammada Mosaddeka, ktorý zoštátnil ropné polia patriace západným spoločnostiam.
USA pred niekoľkými rokmi zverejnili dokumenty, ako zhruba rok prebiehali prípravy a akými prostriedkami sa Američania chceli zbaviť novej vlády a najmä nového premiéra.
Okrem zoštátnenia ropného priemyslu sa podľa spisov Američanom na Mosaddekovi nepozdávala likvidácia jeho politických oponentov. Obávali sa úplnej straty vplyvu a toho, že sa z Iránu stane ďalší komunistický satelit Sovietskeho zväzu.
„CIA zhromaždila toľko zbraní a výbušnín, že by gerile o sile desaťtisíc mužov stačili na pol roka. Na úplatky pre iránskych komplicov vynaložila 5,3 milióna dolárov, čo by dnes predstavovalo 48 miliónov dolárov,“ písali o podplácaní a podpore iránskej opozície Američanmi aj prostredníctvom zbraní Hospodárske noviny.
V uliciach Iránu sa strhli nepokoje a rabovania revolucionármi, čo sa neskôr ukázalo naplánované a zinscenované agentmi CIA. Situáciu využil generál Zahedí, podľa niektorých taktiež podplatený Američanmi, ktorý s vojskom vyšiel upokojiť situáciu v uliciach, no obsadil aj vládne budovy a zadržal Mossadeka. Sám sa napokon stal premiérom.
Operácia teda vyšla a Mosaddek bol zvrhnutý, no iránsky ľud na zásah Západu do ich krajiny nezabudol. Tieto nálady a hnev využil miestny nábožensky vodca Chomejní, ktorý sa postaral v krajine o úspešnú islamskú revolúciu.
Počas nej Chomejního prívrženci v krajine obsadili aj americkú ambasádu a jej pracovníkov držali 444 dní ako rukojemníkov.
Napäté vzťahy medzi Iránom (ktorý od Chomejního revolúcie vedú islamskí konzervatívni lídri) a USA sú jasne citeľné dodnes.
Obsadenie americkej ambasády Chomejního revolucionármi a následnú záchrannú akciu niektorých Američanov z Iránu zachytáva trailer k oceňovanému filmu Argo.
Prevrat a podsunutie diktátora kvôli banánom
Rok po Iráne sa pozornosť CIA upriamila na štát v Strednej Amerike, ktorý je dvakrát väčší ako Slovensko, na Guatemalu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- O vzniku CIA a rozdieloch medzi CIA a FBI
- O nábore nacistov a tom, prečo má Irán ťažké srdce na Američanov
- O prevrate a podsunutí diktátora kvôli banánom
- Ako prebiehala invázia na Fidelovu Kubu
- Klamstvo a zásah CIA vo Vietname
- Čo robila v Afganistane a ako podporovala súčasných teroristov
- Ako prišiel zo Saudskej Arábie pomôcť aj Bin Ladin
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie