Zvýš svoju kreativitu v priebehu 10 minút. Tu je 9 spôsobov, ako na to

  • Moderná kultúra kreativitu často označuje za prirodzený dar. Umelci sú zahrnutí chválami a prehláseniami o tom, akí sú neskutočne talentovaní. V skutočnosti s tým však talent nemá takmer nič spoločné.
cultural-creative-hipster-camera-millenial
  • Moderná kultúra kreativitu často označuje za prirodzený dar. Umelci sú zahrnutí chválami a prehláseniami o tom, akí sú neskutočne talentovaní. V skutočnosti s tým však talent nemá takmer nič spoločné.

Kreativita je zručnosť, ktorú sa treba naučiť, praktizovať a rozvíjať rovnako ako ktorúkoľvek inú zručnosť. Ak chceš vedieť žonglovať, potrebuješ skúšať stále dookola. Rovnako ako keď chceš vedieť surfovať, kódovať alebo šoférovať. Ani kreativita nie je iná. A čím viac ju budeš zahŕňať do svojho každodenného života, tým viac bude narastať.

Ako teda zaručíš, aby bola kreativita tiež súčasťou tvojho dňa? Tu je 9 návrhov, ako je to možné.

A hádaj čo? Môžeš ich začať uskutočňovať v najbližších 10.minútach.

white-board-593300_1280

foto: pixabay.com

  1. Vyfarbuj si niečo

Hoci sme v škole boli asi všetci napomínaní, nech si prestaneme „čarbať“ a dávame pozor, je čas oprášiť tento starý zvyk. Kreslenie, napriek všeobecnému názoru, neznamená nedostatok sústredenia. V skutočnosti ti toto „čarbanie si“ môže pomôcť, aby si zostal sústredený a zapojený aj do aktivity, pri ktorej by ti inak myšlienky uchádzali do úplne iných oblastí.

Suni Brewn, autorka knihy The Doodle Revolution pripomína, že niektoré veľké mysle – od Henryho Forda, po Steva Jobsa – túto techniku používali, aby si „nakopli“ kreativitu. Farbenie obrázkov môže aktivovať jedinečné nervové dráhy, čo vedie k novým poznatkom a kognitívnym prielomom. Ak ťa nepresvedčilo toto, ešte dodám, že niektoré firmy dokonca podporujú takúto formu hry počas obchodných stretnutí.

  1. Zapíš sa do kurzu niečoho, čo si nikdy predtým nevyskúšal

Kreativita kvitne práve vtedy, keď sa dostaneš mimo svojej komfortnej zóny a naučíš sa niečo nové. Skús kurzy maľby, hrnčiarstva, práce s drevom. Alebo, čo tak naučiť sa nový jazyk, hrať na hudobnom nástroji, alebo sa konečne naučiť variť ako šéfkuchár?

painter-931711_1280

foto: aspirationalhipster.wordpress.com

  1. Vytvor najprv to správne prostredie

Pravda je, že každá individuálna bytosť (áno, tým myslím aj teba) môže byť kreatívna. Skrátka si to vyžaduje to správne prostredie, stimuly, podporu. Deti priam sršia kreatívnou energiou, a z časti je to aj preto, že ešte nepoznajú strach z kritiky svojich rovesníkov alebo hanbu, keď sa im niečo nepodarí. To je dôvod, prečo je zlyhanie u dospelých zakorenené – odráža kreatívne úsilie a potrebu občas trochu zariskovať. Samozrejme, nie všetko, do čoho sa pustíš, ti vyjde, ale to, pri čom vydržíš, môže. A ktovie, možno budeš aj veľmi, veľmi úspešný.

Aj preto sa spoločnosť Google snaží svojím zamestnancom poskytovať zábavu aj vo forme volejbalových ihrísk, piva zdarma (áno, čítaš dobre), skrátka vytvorili akési detské ihrisko pre dospelých. Cieľom je vytvoriť prostredie, ktoré umožňuje zamestnancom cítiť sa uvoľnene  a pohodlne, aby mali priestor prichádzať s inovatívnymi nápadmi a myšlienkami.

  1. Na chvíľu stopni brainstorming a pohni aj telom

Áno, staré obchodné praktiky síce hovoria o brainstormingu, ako o silnom spôsobe dosahovania kreativity, ale moderné štúdie ukazujú, že ani táto cesta už nie je to, čo bývala.

Miesto toho skús nový prístup, ktorý tvoj problém môže vyriešiť. Choď sa prejsť. Pohni svojím telom fyzicky a skús svoj projekt, problém rozanalyzovať vo viacerých lokalitách svojho mesta. Ukázalo sa, že fyzický pohyb ma pozitívny vplyv na kreatívne myslenie, rovnako ako profesionálni divadelní herci odporúčajú učiť sa text v rôznych pózach a polohách, aby prišli na nový prístup k zobrazovanému charakteru.

  1. Založ si skicár

Skicovanie je údajne tiež dobra pomôcka, ako si lepšie uchovávať spomienky a určite je to konštruktívnejšie využívanie času ako hranie hier na smartfóne. Kúp si malý, ľahký skicár, ktorý sa ti vojde trebárs aj do kabáta a začni skicovať kedykoľvek, keď máš aspoň pár minút voľného času – nakresli soľničku počas toho, ako čakáš na rannú kávu alebo to množstvo časopisov a novín na svojom stole.

Možno budeš zo začiatku sklamaný zo svojich výtvorov, ale nezabúdaj, že iba začínaš. Čím viac budeš kresliť, tým budú lepšie. Pri skicovaní príliš neanalyzuj, rob to pre svoje potešenie, nie pre to, aby si dosiahol čo najlepší výsledok. Kreativita prichádza vďaka aktivitám, takže pár minút skicovania denne môže vyústiť aj do kreativity na pracovisku.

art-820276_1280

foto: pixabay.com 

  1. Daj si na stôl hračky. A čo?

Mnohé kreatívne firmy povzbudzujú svojich zamestnancov, aby mali na pracovných stoloch hračky – od Lego skladačiek cez plastelínu až po farebné papiere na origami. Budovať niečo fyzické vlastnými rukami môže byť, na rozdiel od mlátenia do klávesnice, tým správnym popudom, ktorý potrebuješ.

Ale pozor. Aby som neprotirečila iným článkom – s hračkami na stole sa radšej rozlúč, ak si už aj tak dosť kvalitný prokrastinátor, inak sa môžeš s prácou asi rovno rozlúčiť.

  1. Už si počul o flash fiction?

Flash fiction je útvar, ktorý pozostáva výhradne z krátkych poviedok alebo príbehov. Online nájdeš veľa nadšencov tohto druhu, ktorí píšu 100-slovné poviedky na vybranú tému. Presne tak. 100 slov. Nikto nemôže tvrdiť, že je to priveľa. Skús to aj ty. Zapoj sa do jednej z online komunít alebo niečo napíš len tak pre seba. Nikto ťa nenúti, nemusíš to nikomu ukázať. Je to iba ďalší spôsob, ako nakopnúť svoju kreativitu.

shatff

foto: shatff.livejournal.com

  1. Vyskúšaj si Test 30 kruhov

Toto skvelé kreatívne cvičenie pochádza od výskumníka Boba McKima a hovorí o ňom aj Tim Brown na TED talku o Kreativite a hre.

Vezmi si hárok papiera a nakresli 30 kruhov. Teraz sa pokús v jednej minúte každý kruh prerobiť na niečo iné. Jeden kruh môže byť slnko, druhý zemeguľa… Kreativite sa medze nekladú. Koľko kruhov dokážeš pretvoriť za jednu minútu? Len nezabúdaj, že v tomto prípade prevláda kvantita nad kvalitou.

Výsledok: Väčšina ľudí má problém pretvoriť všetkých 30 kruhov, čo je spôsobené jednoducho tým, že ako dospeláci máme tendenciu neustále opravovať a zlepšovať. Deti sú skvelé v hľadaní  možností bez toho, aby boli sebakritické, zatiaľ čo dospeláci majú v tomto smere viac problémov. Niekedy aj samotná túžba byť originálny môže byť forma samoopravy.

Nezabúdaj – dobrí umelci kopírujú, skvelí umelci kradnú.

  1. Role – play. Znie to povedome?

Role –playing už nie je iba pre “čudákov”, ktorí sa zabávajú na Comic-Conoch (nič proti, chlapci,  milujeme vás). Takéto predstieranie, že si niekým iným, ti môže pomôcť postaviť sa do úlohy klienta alebo zákazníka.

Aj keď si sa pokúsil dostať sa do hlavy tvojho klienta, fyzické vytváranie rôznych situácií s kolegmi môže vyvolať nečakané odhalenia a nájsť odpovede na otázky ohľadom tvojho projektu. Keď sme boli deti, hraním sa na niekoho iného sme trénovali svoju predstavivosť, či už sme piekli pieskové koláčiky, hrali sa na domácnosť, kde sme sa snažili odplašiť “zlých ujov” alebo sme sa vybrali za dobrodružstvom – objavovať džungľu vo vlastnej záhrade, lebo Indy bol cool.

Myslím, že na trochu hier nie sme nikdy pristarí a možno objavíš stratenú chuť zo života, pretože s humorom a smiechom je život o niečo znesiteľnejší. Je čas priniesť silu hry z minulosti späť. A ak si ešte nevyskúšal najnovší hit v podobe omaľovávaniek, nemusíš sa báť, že je to len ženská záležitosť. Fenomén Game of Thrones si tiež vydobil svoje miesto medzi čiernobielymi obrázkami. Nesúď, kým nevyskúšaš.

blogfema

foto: creativevision.com

zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá