Zvýšenie minimálnej mzdy a príspevok zo 100 eur 200. Veľké zmeny rezortu práce pod vedením Tomáša (PREHĽAD)
- Ministerstvo práce si pre Slovákov pripravilo množstvo zmien
- Upravujú dôchodky aj zvyšujú minimálne mzdy
- Čo všetko je nové
- Ministerstvo práce si pre Slovákov pripravilo množstvo zmien
- Upravujú dôchodky aj zvyšujú minimálne mzdy
- Čo všetko je nové
Na čelo ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny nastúpil Erik Tomáš len pred pol rokom, ale už stihol zaviesť mnoho zmien. Môže sa stať, že si v tom už stratil prehľad, prinášame ti preto zoznam vecí, ktoré sa počas jeho ministrovania zmenili.
Portál Pravda spísal všetky veci, ktoré rezort práce mení alebo zavádza.
Predčasné dôchodky
Tie sme síce už mali, ale za posledné mesiace v nich nastalo pár zmien. Po tom, ako v apríli schválili poslanci návrh zákona, sa zruší skracovanie o 0,3 % za mesiac po 40 odpracovaných rokoch. Krátiť sa bude o 0,5 % za mesiac a meniť sa bude aj výpočet veku, kedy bude môcť ísť poistenec do dôchodku, píše portál.
Pre tých, ktorí sa narodili v roku 1967 a neskôr, sa potrebný počet odpracovaných rokov bude meniť v závislosti od strednej dĺžky života. Osoby narodené v rovnakom roku budú musieť na splnenie podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok získať rovnaký počet odpracovaných rokov. Podmienka na predčasný dôchodok už nebude 40 odpracovaných rokov. Viac sme ti to vysvetľovali v tomto článku.
Nahradí ju potrebné odpracované obdobie, ktoré sa pre príslušný ročník určí ako rozdiel všeobecného dôchodkového veku pre príslušný kalendárny rok, a čísla 23. Návrh vysvetľuje aj to, prečo bolo vybraté číslo 23. Je to rozdiel medzi všeobecným dôchodkovým vekom (63 rokov) poistencov, ktorí odchádzali do dôchodku v roku 2023 – ide o ročník 1960 –, a 40 odpracovanými rokmi – podmienkou nároku na predčasný dôchodok.
Zvýšenie minimálnej mzdy
Ďalšia zmena ministerstva bolo zvýšenie minimálnej mzdy. Zatiaľ ide len o návrh, ktorý šéf rezortu predložil na pripomienkové konanie. Spolu so štátnym tajomníkom Braňom Ondrušom chcú, aby sa minimálna mzda počítala ako 60 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov. O tomto kroku rezortu sme ťa informovali v článku koncom marca.
„Zákonom o minimálnej mzde reagujeme na záväzok z programového vyhlásenia vlády, kde máme jasne napísané, že chceme stanoviť minimálnu mzdu ako 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, pokiaľ sa sociálni partneri nedohodnú ináč,“ povedal na tlačovej konferencii Erik Tomáš.
Chceli by, aby takáto minimálna mzda bola zavedená už v roku 2026. Narásť by mali súčasne aj príplatky za nočné či prácu cez sviatky, alebo cez víkendy. Rezort chce ďalej rozšíriť kolektívne zmluvy vyššieho stupňa, čo by malo prispieť k zlepšeniu pracovných podmienok zamestnancov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.